Skocz do zawartości

Pomóżcie początkującemu miłośnikowi astronomii....


grzel

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie łowcy gwiezdnych przygód,

 

Po bardzo dlugo-letniej przerwie powracam do świata astronomi... :helo:

 

Mój wybór padł na teleskom newtona "Orion" AstroView 6 EQ z Astrokraka (ma być dla mnie sprowadzony za około tydzień). Opis teleskopu:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=186

 

Do tego mam zamiar zakupić dwa komplety filtrów (drugi i trzeci zestaw) z tej stronki:

 

http://www.scopesnskies.com/show_category.php?id=13

 

W związku z opozycją marsa (w końcu od czegoś trzeba zacząć) chciałbym zrobić mu kilka fotek, by upamiętnić to zjawisko. W tym celu planuję zakup w DO takiego adaptera do aparatu:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...1eca9d7439c964d

 

Niestety nie posiadam żadnej lustrzanki, a zwykłą pospolitą cyfrówkę canona :(

 

Do tego też nie posiadam żadnej wiedzy na temat obróbki zdjęć (filmików) :(

 

 

Tak wygląda sprawa na dzień dzisiejszy. Dlatego potrzebuje pomocy:

 

1. Czy do tego zestawu warto dokupić soczewkę Barlową? Jakie modele możecie polecić?

 

2. A może dodatkowy okular? Jaki producent, jaki model?

 

3. Czy te zestawy filtrów z linka powyżej są jakościowo dobre, czy to jakaś chińska tandeta?

 

4. Czy do obserwacji planet, księżyca wystarczą te filtry czy jeszcze jakiś by się przydał?

 

5. Czy wogóle zakup TEGO teleskopu do dobry wybór?

 

6. Jakich programów (proszę o linki) używacie do obróbki zdjęć?

 

7. Gdzie można znaleść instrukcje, opisy jak takie zdjęcia obrabiać?

 

Pomóżcie...

 

 

 

 

 

---------------

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu po fakcie zadajesz pytania .

Z adaptera bym zrezygnowal, lepiej cos samemu zmajstrowac czy z allegro . Jak lustro F5 to kupilbym min 200 mm srednicy . W innym przypadku aby uzyskac latwiej zadawalajace powiekszenia planet to ogniskowa min ok 1000 mm . Jest to teleskop mniej do planet z racji krotkiej ogniskowej . Montaz chyba w porzadku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem troche drogi ten teleskop, za ta kase mozna miec juz duzego uzywanego Newtona na dobsonie do wizuala, badz niezla tube apo do astrofoto, ale widze ze chcesz jakis kompromis, czyli teleskop do wszystkiego. Barlowa sobie dokup oczywiscie zawsze sie przyda, okulary to rzecz gustu, do Ksiezyca filt szary, takie jest moje zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie fotografii poczytaj w dziale astrofoto czy w sprzecie przy okazji kamerki internetowej przerabianej na dlugie czasy z matryca CCD . popularne to Toycam pro 740, 840 .

Lepiej taka kamerka robic zdjecia niz cyfrowym kompaktem . Kompakt to tylko do ksiezyca poprzez okular , dlatego stowa na adapter to niepotrzebna inwestycja .

Nowy sprzet do astro jest z racji zastosowania astronomicznie drogi . :Beer:

Pobaw sie tym co bedziesz mial i dopiero sam okreslisz co jeszcze Ci brakuje , nie kupuj w slepo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą, to raczej ma być teleskop do wszystkiego po trochu.

Głównie do wizuala, ale jak by coś ciekawego się działo na niebie to chciałbym to też uwiecznić na zdjęciach.

 

A Barlowa "pierwszego z brzegu" czy coś możesz polecić?

 

A filtry jakiego producenta? Antares się nadaję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow 2X powinien Ci starczyc za 95 zlotych ...jest tam chyba Soligorowy na Astrokraku ciekawe propozycje barlowow sa na Delta Optical.

 

Osobiscie jesli chodzi o filtry Pablito wpadl na ciekawy pomysl z filtrami fotograficznymi ...na Allegro chodza takie po 15 ...25 zl ....czasem po 40 zl ..i widze ze sa te same oznaczenia ..ciekawy jestem jak sie to ma do filtrow planetarnych czy czasem nie bedzie to to samo :) ..sa tez ciekawe filtry UV poprawiajace kontrast :)

 

zerknjcie na Allegro i zobaczcie co to jest :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą, to raczej ma być teleskop do wszystkiego po trochu.

Głównie do wizuala, ale jak by coś ciekawego się działo na niebie to chciałbym to też uwiecznić na zdjęciach.

 

A Barlowa "pierwszego z brzegu" czy coś możesz polecić?

 

A filtry jakiego producenta? Antares się nadaję?

 

 

BARLOW koniecznie 2", ja mam soligora, ale najlepiej bedzie jak kupisz sobie uzywany zawsze to taniej. Jesli chodzi o filtr to tez dobrze miec 2" skoro masz taki wyciag a producent mysle ze nie jest istotny byle zeby bylo tanio, wiele osob robi sobie samodzielnie taki filtr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BARLOW koniecznie 2", ja mam soligora, ale najlepiej bedzie jak kupisz sobie uzywany zawsze to taniej. Jesli chodzi o filtr to tez dobrze miec 2" skoro masz taki wyciag a producent mysle ze nie jest istotny byle zeby bylo tanio, wiele osob robi sobie samodzielnie taki filtr...

 

Na stronie Astrokraka jest napisane, że wyciąg okularowy jest 2", ale w rzeczywistości okulary są na 1,25" i do tego jest redukcja. Taki błąd na stronie który do tej chwili nie jest zmieniony....

W takim razie będę musiał chyba sprzedać te okulary na 1,25" i zakupić i Barlowa i nowe okulary i filtry na 2" ....

Chyba że można założyć np. 2" filtr i okulary na 1,25" ? Jeszcze nie dotarł do mnie teleskop więc nie wiem czy tak można zrobić.

 

Samodzielnie można filtr zrobić? Jakiś przepis możecie podać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Astrokraka jest napisane, że wyciąg okularowy jest 2", ale w rzeczywistości okulary są na 1,25" i do tego jest redukcja. Taki błąd na stronie który do tej chwili nie jest zmieniony....

 

Nie znam tego modelu, ale jak jest napisane że wyciąg 2 cale + redukcja to znaczy że przy okularach 2 calowych wyciągasz redukcję i wkładasz okular, masz okular 1,25 to wkładasz redukcję i tak jak wyżej. Niczego pochopnie nie sprzedawaj anii nie kupuj. Okulary do planet są w standardzie 1,25, do obiektów mgławicowych (czytaj małe powiększenia duże pole) stosuje się okulary 2 cale.

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Astrokraka jest napisane, że wyciąg okularowy jest 2", ale w rzeczywistości okulary są na 1,25" i do tego jest redukcja. Taki błąd na stronie który do tej chwili nie jest zmieniony....

W takim razie będę musiał chyba sprzedać te okulary na 1,25" i zakupić i Barlowa i nowe okulary i filtry na 2" ....

Chyba że można założyć np. 2" filtr i okulary na 1,25" ? Jeszcze nie dotarł do mnie teleskop więc nie wiem czy tak można zrobić.

 

Samodzielnie można filtr zrobić? Jakiś przepis możecie podać?

 

Nie nie wyciąg jest 2" a okulary 1,25" wszystko sie zgadza, montujesz do wyciagu redukcje 1,25" i zakladasz okular 1,25". Jesli dokupisz barlowa i filtr szary 2" to beda one po prostu uniwersalne i nie bedzie potrzeby je zmieniac w przeszlosci. Ja osobiscie polecam okulary 2" bo komfort obserwacji jest duzo wiekszy ale to nie znaczy ze okluary 1,25" sa gorsze...

 

przepis na filtr... po prostu jakas szara sieteczka przed okularem ktora zredukuje ilosc swiatla, ale jak bedziesz ogladal Kiezyc na po ok 150x to nie bedzie Ci nic potrzebne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BARLOW koniecznie 2", ja mam soligora, ale najlepiej bedzie jak kupisz sobie uzywany zawsze to taniej. Jesli chodzi o filtr to tez dobrze miec 2" skoro masz taki wyciag a producent mysle ze nie jest istotny byle zeby bylo tanio, wiele osob robi sobie samodzielnie taki filtr...

 

W tym teleskopie wyciag okularowy jest 1,25 :)

 

przynajmniej tak mi sie wydaje :) nie widuje teleskopow 150 mm z wyciagiem 2 ' chyba ze ktos sobie przerobi ale moge sie mylic :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Astrokraka pisze ze ma 2” wyciag, chyba ze to blad

 

Nie wiem stary mozliwe ze to blad mozliwe tez ze jest i wyciag 2' ale czytalem gdzies jakis czas temu ze wyciagi 2' potrzebuja odpowiedniego lustra bo okulary sa nieco inne...owszem lepsze ale tez trzeba miec teleskop....z tego co ogladalem wyciagi 2' z redukcja na 1,25 sa stosowane seryjnie od teleskopow z 200 mm lustrem ..nie spotkalem sie z zadna 150 zeby miala taki wyciag :)

 

moze ten Orion faktycznie ma wyciag 2' nie wiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaz cena tego teleskopu jest wysoka ...byc moze jest tam faktycznie wyciag 2 ' bez redukcji co pozwalaloby sadzic ze okulary dodane do tego teleskopu tez sa tych rozmiarow...to tez wyjasnialoby cene sprzetu :)

 

 

nie blad patrzylem na ten z napedem Skyview Pro

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ludzie, ludzie... czytam to i widzę,że nie wszyscy wiedzą, co piszą. Aby rozstrzygnac ostatecznie sprawę, to sprawdźcie dane u żródła, czyli Orion USA:

www.oriontel.com [albo: www.telscope.com ]

Abstrahując od kwestii tego konkretnego modelu, to nie gdybajcie bez sensu, bo:

-teleskopy z wyciagiem 2" sprzedaje sie ZAWSZE z redukcja na 1.25", bo w standardzie 2" nie robi się W OGÓLE okularów krótkoogniskowych, bo i po co? Tak wiec zawsze można korzystac i w praktyce korzysta z okularów 1.25" w wyciagu 2", ale nie na odwrót rzecz jasna

-istnieja zaledwie dwie przyczyny uzywania okularów 2" Pierwsza to okulary długoogniskowe w teleskopach o ogniskowej od 1000mm w górę. Chodzi o o uzyskanie dostatecznego pola widzenia przy małym powiekszeniu, po prostu liniowa skala obrazu w głownym ognisku teleskopu jest dosyć duża. Drugi powód, to fotografia w ognisku głównym. Wyciag 1.25" nie zapewnia pokrycia całego kadru małego obrazka bez winietowania.

No i teraz podsumowanie: jaki jest sens wyciagu 2" w teleskopie Newtona 150/750? Tylko astrofotografia w ognisku głównym. Wizualnie wystarczą w zupełności okulary 1.25', choć od biedy można by sie pokusic nieco na siłę o 2" okular 25-28mm do panoramicznych widoków DS, ale to rzecz trochę dyskusyjna wg. mnie.

Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.