Skocz do zawartości

tal 100 czy coś innego


siwy99

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!!

Mam pytanie troche czytałem na forum itp.chcę kupić swój pierwszy sprzęt do oglądania nieba ,chciałbym czasem poogladać coś na ziemi ,nigdy nie miałem doczynienia z prawdziwym teleskopem jedynie jakaś lunetka rozciągana od rosjan na targu na początku lat 90-tych ,czy refraktorem tal 100 można ogladać obiekty na ziemi? i czy można zobaczyć saturna i jego pierścień?.jaki inny refraktor czy reflektor polecacie,a może zbierać kasę na tal 2 ?

Edytowane przez siwy99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,czy refraktorem tal 100 można ogladać obiekty na ziemi? i czy można zobaczyć saturna i jego pierścień?.

 

To dobry instrument, przede wszystkim planetarny. Pierścienie Saturna zobaczysz bez problemu, przy dobrym seeingu także wyraźnie przerwę Cassiniego w tych pierścieniach.

 

Jeżeli interesują Cię przede wszystkim planety, to jest to dobry wybór (przynajmniej na początek). Jeżeli jednak chcesz obserwować także obiekty dalekiego kosmosu (galaktyki, mgławice), to raczej kup teleskop Newtona o średnicy 200 mm.

 

Oczywiście Mak 127 powinien dać lepsze obrazy i jest wygodniejszy w użyciu, ale jest chyba także wyraźnie droższy (nie sprawdzałem bieżących cen).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 2.5 tys. to możesz kupić sporo niezłego sprzętu. Śledź giełdy sprzętu astro, Tała 100 refraktora widziałem za 800 zł na allegro, do DS możesz nabyc jakiś krótkoogniskowy refraktor (zakładam, że jesteś początkujący) o parametrach 100/500 lub 80/400 (pronto, Celestron AZ 102/500) używka za niewielką kasę też w 800 zł się zmieścisz. Zostaje jeszcze 900 zł, więc proponuję jakąś większą lornetkę, może Celestron 20x80.

Możesz zamiast krótkoogniskowego refraktora kupić tu nawet tanio większego Newtona, ale ten z kolei trochę waży i jest przez to mało mobilny.

A... jeszcze jedno, krótkoogniskowe refraktory idealnie nadają się do obserawcji ziemskich (przy kątówce 45 stopni obraz jest prosty). Jednakowóż przy powiększeniach do 25 lepsza zdecydowanie jest lornetka, obraz stereo, a nie mono :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ciemne niebo tak mi się wydaje,niewiem co mam robić?przed chwilą czytałem o reflektorze soligor mt-800 podoba mi się ,czym różni się lub co ma lepszego orion skyview pro 8eq,czy warto zapłacić o 1000zł więcej?z tego co sam obczaiłem to orion ma napęd.Czy powiększenie 400x mozna wykożystać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton 200mm F/4 będzie świetny do DS ale do planet odpada całkowicie.

Mak 127 ze swoim f/12 okularami 1,25" i maleńkim plolem widzenia nie będzie dobry do DS.Początkującemu proponowałbym jakiś nieduży reflektor np:

Tal-120:

Dane techniczne:

 

- średnica zwierciadła: 120 mm

- długość ogniskowej: 805 mm

- zdolność rozdzielcza: 1.2"

- szukacz 6x35

- waga teleskopu: 20 kg

Wyposażenie:

- okular 10 mm (80,5x)

- okular 25 mm (32,2x)

- soczewka Barlow'a 2x

- szukacz 6x30

- statyw metalowy

- montaż paralaktyczny

 

lub Tal 150P:

 

- średnica zwierciadła, mm 150

- długość ogniskowej, mm 750

- zdolność rozdzielcza 0.76"

- wyciąg okularowy 2" z redukcją 1,25"

- waga teleskopu, kg 25

Wyposażenie:

- filtr księżycowy

- filtr słoneczny

- okular Super Plossl 7,5 mm

- okular Super plossl 25 mm

- soczewka Barlow 2x

- szukacz 8x50

- statyw metalowy

- montaż paralaktyczny

 

 

Poogladasz nimi planety i DS-y. Nówki kosztują odpowiednio ok. 1000 PLN i 1500 PLN

150P ma 2" wyciąg

 

Problemem może być waga całości.

Niestety z montażem każdy sprzęt tej wielkości będzie sporo ważył.

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tał 120 do DS się nie nada. To coś ma wbudowanego Barlowa. Tał1 Mizar był zdecydowanie lepszy od swego młodszego brata. Jest jednak za mały. Mimo wszystko ja kupiłbym Syncię lub coś pokrewnego Planety naprawdę w niej dobrze wyglądają. Wiem, bo widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tal 100r jest preferowany do ogladania Planet,Ksiezyca gw.podwojnych, daje piekne kontrastowe obiekty

Preferowany jest tu Jowisz ,ktory nie wypala oczu. Saturn- Przerwa C b.widoczna.

Tal 100r chlodzi sie b szybko,szybciej niz adoptuje sie wzrok do obserw.nocych,jedakze zupelnie nie nadaje sie do D/S.

Tal daje "zoltawe"obrazy ,w zadnym reflaktorze nie uzyskasz takiej punktowosci gwiazd jak w dobrym refraktorze,optymalne pow 160x,max 200x.

 

refract 800- do bani - nie sprawdzil sie moim zdaniem w niczym.

 

Synta 200/1200 dobry teleskop/duze gabaryty/ wspaniale obrazy Planet o duzo wiekszej rozdzilczosci niz w tal-e 100r, brak kolorkow ale za to koma a wiec nie ma takiej punkt. gwiazd jak w tale,chlodzi sie 2- 4 godzin ale to chyba najlepszy sprzet w swoim przedziale cenowym,za te cene zobaczysz duzo wiecej na Planetkach niz Talem...

 

Antares 230/1500 duze dzialo- czytaj info o Syncie.

 

Luneta ros.Zrt ,do dzis jest pod wrazeniem jej obrazow/ po przerobkach/ wspaniale"ucho" Saturna,2 pasy na Jowiszu,kratery- a wszystko za smieszne pieniadze.

Bylem wlascicielem tych sprzetow,dlatego nie wiem co Ci polecic ...

pozdr

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tał 120 do DS się nie nada. To coś ma wbudowanego Barlowa.

 

I co z tego? To jego zleta bo jest bardzo krótki.

Tal-M używałem przez kilka lat - bardzo fajny teleskopik.

Synty nie znam, słyszałem o niej dobre opinie ale nie przypominam sobie abym gdziekolwik w necie spotkał z niej zdjęcia zbliżone jakością do teleskopów innych systemów o podobnej aperturze a to znaczy, że jednak raczej optyka w niej nie jest wykonana najlepiej. O tym też czytałem - pozatym to wielki grzmot!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja używałem i Tala 100 RS (100/1000) i Syntę 200/1000. Jeden i drugi instrument to dobre teleskopy, ale bez rewelacji.

 

Obrazy planet porównywalne, co do jakości, ilości szczegółów, kontrastu, z tym, że w Syncie znacznie jaśniejsze. O ile jednak w Tale łatwiej uzyskać dobry obraz praktycznie przy większości obserwacji, o tyle Synta jest bardziej podatna na wszelkie turbulencje, ale jak już się trafi dobry seeing to obraz jest bardzo dobry.

 

Oczywiście DS-y zdecydowanie lepsze w Syncie (to jednak spora różnica wielkości).

 

Gdybym więc miał wybrać tak zwany instrument uniwersalny, to zdecydowanie postawiłbym na Syntę. Natomiast w przypadku obserwacji planet Synta i Tal (przynajmniej w moim odczuciu) były porównywalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Maka 127.

Kosztowal 2790 z EQ3-2.

Teraz z docelowymi aksesoriami jest ponad dwukrotnie drozszy ale warto bylo.

 

Fakt, ze to typowy "planeciarz", ale DSy pokazuje zaskakujaco dobrze.

Z Plosslem 32mm daje ponad 1* pola i niewiele mniej z LVW 22mm co pozwala juz na niezle przeczesywanie DSow.

 

Jesli jestes z okolic Poznania to zapraszamy na wspolne obserwacje do Jezior!

Bedziesz mial tam Newtona 200/1000, ED80 i Maka 127/1540.

Caly przekroj sprzetowy nie wspominajac o okularach i innej drobnicy.

 

edit:

aha, i mobilnosc Maka - bierzesz podreczna torbe i na pole! :rolleyes:

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zaproszenie :rolleyes: niestety mieszkam w Krasnymstawie 60km na wschód od lublina to trochę daleko :unsure:podobno w krasnymstawie mieszka pan prezes Wiesław K. spróbuje się z nim skontaktować.

Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi ,czekam na następne .

ps. z tala 100 chyba wyleczyliście mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zaproszenie :rolleyes: niestety mieszkam w Krasnymstawie 60km na wschód od lublina to trochę daleko :unsure:podobno w krasnymstawie mieszka pan prezes Wiesław K. spróbuje się z nim skontaktować.

Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi ,czekam na następne .

ps. z tala 100 chyba wyleczyliście mnie.

 

 

A ja mam rodzinke na tamtych terenach :Salut::D Mam zamiar kiedys wybrac sie do nich z moim Newtonem.Mieszkaja kolo Łaszczowa(blisko Tomaszowa Lubelskiego),a wieś nazywa sie Muratyn.

Tam niebo jest przepiękne :Beer::D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tak tala 100 nie negowal,zwlaszcza,ze ktos napisal ze lustro 200mm daje takie same obrazy jak soczewka 100mm<pewnie cos z tym lustrem jest nie tak>.

Oprocz wyboru szkla nie zapominaj ze rownie istotny jest wybor montazu,jesli myslisz ze np. lustro 200mm

zawiesisz na czymkolwiek i jakos tam bedzie to b.sie mylisz,montaz jest tak samo istotny jak jakosc danego telpa.

Dobry statyw,solidny wyciag okularowy- ktory bedzie pracowal w kazdej temp. bez luzow itp. no i dobry okular lub ich zestaw/czasami drozszy niz teleskop/ sa depelnieniem calego dziela satysfakcji z obserwcji nieba.

Czesto rezygnujemy z obserwacji bo:np. montaz jest do bani , wyciag nie pracuje przy -10c.

Pamietaj tez ze lustro trzeba co pare lat napylac,co 2 lata myc- i to b.umiejetnie!! soczewka przy tym nie wymaga konserwcji...

Istotne jest rowniez tzw.metoda odbierania obrazu- to co dla jednych jest widoczne i dobre wcale nie musi byc takie same dla ciebie- jedyna metoda to duza ilosc testow a wiec meeting,zloty itp. by zdecydowac pewnie to co chce sie miec i do czego jest to najlepsze.

pozdr

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zaproszenie :rolleyes: niestety mieszkam w Krasnymstawie 60km na wschód od lublina to trochę daleko :unsure:podobno w krasnymstawie mieszka pan prezes Wiesław K. spróbuje się z nim skontaktować.

Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi ,czekam na następne .

ps. z tala 100 chyba wyleczyliście mnie.

 

Zaryzykuje stwierdzenie, ze 40% userow na A-F jest z okolic Lublina wiec masz sporo mozliwosci spotkan i testow B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak sam zobaczę obraz z refraktora i z lustra,nigdy nie używałem ani jednego ani drugiego.

prawdopodobnie będzie mi się podobało i jedno i drugie. :banan:

 

To zalezy CO bedziesz ogladal.

Na DSy to duzego (np. 200mm) lustra nic nie pobije.

A jesli planety to Mak.

Za to punktowosc gwiazd bez dwoch zdan w refraktorze.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...05&st=20Poniważ miałem:

100RS

Maka 1500

Synta 200/1200

powiem jak to wygląda:

Szans nie ma aby zobaczyć na planetach dwowa pierwszymi telpami tyle szczegółów co przez syntę. 100RS daja fajny obraz ale taka apertura ma swoje ograniczenia rozdzielcze. W dobrych warunkach pokazał WCP, mały północny cienki pasek dwa pasy ale szczegóły prawie niosiągalne. MAk pozazał nieco więcej ale to sprzęt kłopotliwy w obsłudze i chłodzi się koszmarnie długo. Synta w dobrych warunkach pokazuje spokojnie szczegóły zawirowań w pasach i mosty między pasami głównymi.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.