Skocz do zawartości

tal 100 czy coś innego


siwy99

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie powiększenie daje okular 4mm,a jakie jest potrzebne żeby zobaczyć pierścienie saturna.

Co powinienem zamówić razem z celestronem C8-N jakie okulary czy soczewki ?.Co to jest soczewka BARLOW ?

Przepraszam jak kogoś rozśmieszyłem.

pozdrawiam siwy99

Edytowane przez siwy99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazy planet zaleza od jakosci optyki . Przy tej samej jakosci to od ogniskowej . Im wieksza ogniskowa tym lepszej jakosci powiekszenia . Oczywiscie w miare rozsadku zalezne od warunkow atmosferycznych i srednicy lustra . Im wieksze lustro tym wieksza rozdzielczosc, wiecej zbiera swiatla i mozna stosowac wieksze powiekszenia . Sam pierscien Saturna widac przy 60x ale aby zobaczyc jakies szczegoly , pasy chmur to powiekszenie lepiej ok 150 - 200 x jako podstawowe warto stosowac . Powiekszenie uzyskasz dzielac ogniskowa tuby przez ogniskowa okularu . 1000mm ogniskowa to z dolnych zakresow uzytecznosci do planet . Jedyny istotny atut to montaz paralaktyczny . Z 4 mm okularem masz powiekszenie 250 , gdyby ogniskowa miala 1200 mm to 300x . W/g mnie planety lepiej wyjda przy ogniskowej 1500-1800 mm . To juz powyzej popularnych ogniskowych . Tylko wiekszy problem z drganiami montazy z tak dluga tuba . Okulary od ok 5mm w dol sa malokomfortowe, lepszym rozwiazaniem jest wieksza ogniskowa . Ostatnio marzy mi sietuba 230lub wiecej na ok 1800 mm ogniskowa .

Masz ciemne niebo , busa to moze pomysl o jeszcze wiekszym ? 10" ? 8" to teraz polska norma , 2 lata temu byla 6" . Za kilka lat 10" - 12" bedzie . Obiekty ciemnego nieba np. mglawice bez porownania z mniejszymi lustrami.

Barlow to najprosciej soczewka rozpraszajaca dana przed okular zwieksza powiekszenie . Np x2 , x3 .

x2 jest dosc popularny , wiecej to czesto obraz mniej ostry czy przeszkadza aberacja chromatyczna . Im soczewka barlowa jest dalej od okularu tym powiekszenie wieksze .

Moze pomysl o Dobsonie min. 12" ? Nizej chyba nie warto . Postawisz go na platformie paralaktycznej i masz widoki jak prawie nikt z nas .

Lustro 300 mm F5 ma ok 1500 mm ogniskowej , a F6 1800 . Moze troche przesadzam z ta srednica lustra .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam śmieszną małą lunetkę rosyjską turist-3 jest naniej napisane 20x50 i ma długość 50 cm jakie może ona mieć powiększenie?

Pozdrawiam siwy99.

 

20x, nie słuchaj Zbiga on ma skrzywienie bo patrzył przez wielkie skopy i teraz marudzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam śmieszną małą lunetkę rosyjską turist-3 jest naniej napisane 20x50 i ma długość 50 cm jakie może ona mieć powiększenie?

Pozdrawiam siwy99.

 

Jak kilkanaście lat temu kupiłem lunetkę Turist 10x30 to byłem szczęśliwy :D . A teraz o jej większej siostrze pisze się śmieszna :D .

 

Już wiesz jakie ma powiększenie Twoja lunetka. Ja tylko dodam, że w przypadku takich oznaczeń najpierw jest podana wartość powiększenia, a potem średnica obiektywu (w mm). Czyli lunetka 10x30 ma powiększenie 10x i średnicę obiektywu 30 mm.

 

A co do zachmurzenia, to niestety w Polsce dwa najbardziej pochmurne miesiące to listopad i grudzień :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu były przesmyk w chmurach dość długo ,spojżałem na księżyc przez moją lunetkę turist 3 20x50 i naprawdę księżyc wygląda fajnie,ciekawe jaki będzie widok przez celestrona c-8n 200/1000 jestem b.ciekawy, jeszcze miesiąc muszę poczekać na kasę.

Czy na A-F są gdzieś fotki planet z celestrona c-8n?

Pozdrawiam siwy 99

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No i doczekałem się .Mam swój teleskop jest to celestron c 8n ,dziś wieczorem stoczyłem pierwszą walkę po jednej stronie była moja niewiedza i brak doświadczenia po drugiej montaż paralaktyczny !!! walkę przegrałem.Ale sprzęt mi się bardzo podoba nie myślałem że to takie wielkie ,wcześniej miałem lunetkę turist 3.Jutro poczytam dokładniej instrukcję obsługi ,niska temperatura dziś wieczorem w Krasnymstawie -8 stopni skutecznie ostudziła mój zapał

Pozdrawiam siwy99 :banan:

Edytowane przez siwy99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(....)wieczorem stoczyłem pierwszą walkę po jednej stronie była moja niewiedza i brak doświadczenia po drugiej montaż paralaktyczny !!! walkę przegrałem.Ale sprzęt mi się bardzo podoba nie myślałem że to takie wielkie (...)

 

W pierwszy dzien mialem dokladnie to samo , tylko ja swoja walke przegralem bo DO nie dalo mi "badyla" zeby przymocowac przeciwwage.Na drugi dzien uratowal mnie moj sasiad ,ktory zrobil mi ten pret ;)

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panowie ja nigdy wcześniej nie widziałem żadnego teleskopu na żywo! widziałem zdjęcia ze sklepów internetowych i na astro-f.Luneta jaką posiadałem wcześniej i mam ją nadal to turist 3 ,jak przyszła przesyłka z d.o. to był dla mnie szok!!!to jest ogromne , mój brat jak to zobaczył to powiedział krótko,cytuję "siwy ciebie chyba poje.....o" moja żona straciła głos odzyskała go dzisiaj ok. południa ,nikt z mojej rodzinki nie wiedział o moim zakupie ,na szczęście już się wszyscy oswoili z moją nową zabawką , żona się uśmiecha i mówi że ma być sprawiedliwie i że chce pierścionek z brylantem a ja planowałem zakóp okularków no i mam problem 22 marca ma urodziny.

Pozdrawiam siwy99. :Salut:

Edytowane przez siwy99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzet jak na pierwszy raz to faktycznie robi wrazenie , tez bylem w szoku :) Adrenalina tak mi podskoczyla,ze zona musiala za mnie zaplacic bo nie moglem przeliczyc kasy ;) Widze ,ze przechodzisz dokladnie to co ja przechodzilem z tym,ze moja zona o wszystkim wiedziala :P

Teraz to widze,ze masz problem , bo z jednej strony chec zakupu okularow ,a z drugiej urodziny....

W kazdym badz razie powodzenia i pogodnych nocy , Ja niestety z roznych przyczyna jak narazie sracilem pol roku i za duzo nie poobserwowalem... :(

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzet jak na pierwszy raz to faktycznie robi wrazenie , tez bylem w szoku :) Adrenalina tak mi podskoczyla,ze zona musiala za mnie zaplacic bo nie moglem przeliczyc kasy ;) Widze ,ze przechodzisz dokladnie to co ja przechodzilem z tym,ze moja zona o wszystkim wiedziala :P

Teraz to widze,ze masz problem , bo z jednej strony chec zakupu okularow ,a z drugiej urodziny....

W kazdym badz razie powodzenia i pogodnych nocy , Ja niestety z roznych przyczyna jak narazie sracilem pol roku i za duzo nie poobserwowalem... :(

 

Pozdr.

 

Odnośnie pierwszych obserwacji bardzo mi się podoba saturn :banan: widziałem mgławice w orionie to bardzo łatwe obiekty do znalezienia na niebie chciałbym zobaczyć jakąś galaktykę ale niebardzo wiem gdzie szukać muszę dorwać jakąś mapę nieba ,odnośnie mojej żony to ustaliliśmy wraz ze znajomymi że nie wypowiadamy w jej obecności słowa teleskop itp... i jest ok.

Pozdrawiam siwy99.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.