Skocz do zawartości

Dynamika tonalna - HDR


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

no rewelacja i jak działa :)

ale, jeśli można, bo: "EasyHDR obsługuje zdjęcia o wielkości do 2048 x 1536 pixeli (3MPix)"

czy dało by się rozszerzyć wielkość obrabianych zdjęć? :rolleyes:

pozdrowienia

i wielkie dzięki i ogromny szacunek za taki znakomity program :notworthy::notworthy:

 

a przekazałeś opowiednia ilość szacunku tymi kontrolkami co są na stronie? :szczerbaty:

 

ntwwoit wole konto B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o masz rację McArti, taki ogrom szacunku już sie nie da wyrazić w pokłonach, musi być wyrażony w litrach

:Beer::Beer::Beer::Beer::Beer::Beer::Beer::Beer::Beer::Beer:

jeszcze raz wielkie dzięki ntwwoit

pozdrowienia

 

o a już jest kompilacja dla 6MPix !

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze - wygląda na to, że właśnie zrobiłeś to, na co wiele osób czekało. Prosty skład HDR bez inwestowania w photoshopa. Niestety, przesiadłem się już całkowicie na platformę apple'a, więc nie przetestuje twojego programu w tej chwili. Widzę screen i wygląda to bardzo obiecująco.

 

Jak tylko zatankuję konto moneybookers to z przyjemnością wesprę twój projekt (w ciągu kilku dni). Jeżeli masz więcej takich pomysłów i możliwości, to z chęcią bym porozmawiał na temat takich projektów. Gdybyś był zainteresowany to proszę o kontakt na priwa adam[tu wstawić zwierza]skygroup.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze - wygląda na to, że właśnie zrobiłeś to, na co wiele osób czekało. Prosty skład HDR bez inwestowania w photoshopa. Niestety, przesiadłem się już całkowicie na platformę apple'a, więc nie przetestuje twojego programu w tej chwili. Widzę screen i wygląda to bardzo obiecująco.

 

I z tego jestem na prawdę dumny. Mam nadzieję, że wieści rozejdą się za sprawą forów, a później Googla po Polsce i za granicę i że program pozostawi coś po sobie w postaci zdjęć obrabianych przy jego pomocy. Cicho liczę na choć ułamek tego co zrobił w środowisku AstroStack (do Registaxa nie będę się porównywał).

 

Na początku miał to być tylko program składający bitmapki bez żadnych bajerów (2 wieczory roboty), ale gdy zobaczyłem, że istnieje pewna nisza na tego typu programy, to postanowiłem się trochę bardziej przyłożyć... a jak już się okazało, że program jest dobry, to postanowiłem na nim zarobić. Tutaj pojawił się problem - gdybym zrobił jakieś nędzne zabezpieczenia to ktoś by mi go scrackował, a tego bym nie chciał. Dodatkowo męczyłbym się nad wersjami demo itp. Wtedy też musiałbym dołożyć instalator (zapewne własnej produkcji, no chyba, że wyłożył bym grosz na komercję, na szczęście C++ już miałem z odpowiednią licencją). No i w ten sposób padło na dobrowolną wpłatę, dobrowolnej ilości kapuchy :)

 

Jak tylko zatankuję konto moneybookers to z przyjemnością wesprę twój projekt (w ciągu kilku dni).

 

Super uczucie zarobić coś na własnej inicjatywie ;) Mam nadzieję, że MoneyBookers jest znane w świecie, bo ja wcześniej słyszałem tylko o PayPalu (serio).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w pracy niewykorzystanego iMac'a G5. Moge sprobowac skompilowac ten sofcik na MacOS. Jeszcze nigdy czegos takiego nie robilem (kompilacja na Mac'u), ale moge chociaz sprobowac ;) Jezeli sie nie uda natywnie, to mam tez srodowisko do emulacji PPC i ARMa. Na tym sporo kompilowalem, wiec trzymajcie kciuki.

 

pozdrowka,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m
Najszybciej dynamike mozna zmierzyc fotografujac w dzien obiekty na sloncu i w glebokim cieniu tak jak w tym przykladzie. Co ciekawe Clark obalil mit negatywu ktory okazal sie duzo gorszy od cyfrowki. Te najdrozsze moga miec powyzej 9EV dynamiki niemniej rezultat z filmu jest bardzo zly. Clark mogl skompresowac swiatla i wtedy cienie by byly ale to juz wiecej niz 1EV powyzej wskazan swiatlomierza. Z kolei kompresja swiatel to kiepska rzecz. Swego czasu fotografowalem slub kolegi na 10D i na Portrze 400 VC. Nie powiem ze skanujac na LS2000 efekt z negatywu byl fajny ale jesli sie zestawilo zdjecia sukni slubnej i garniturow to ilosc szczegolow w porowaniu do CCD byla bardzo skromna a co wiecej pracowalem w JPEGu. Wiec te dodatkowe EV (HDR) ida raczej na przechowywanie informacji o kolorze niz detali niestety. Podobnie jest z S3 - nie widzialem jeszcze zdjec gdzie te dodatkowe sensory widac.

 

Kodak krotko produkowal dawno temu bardzo fajne lustrzanki cyfrowe bw (na bazie F5?) z dynamika 12EV. Swietny sprzet do techniki trojkolorowej tylko ze mial mala rozdzielczosc.

 

 

Miał bym jednak kilka zastrzeżeń odnoście skanowania negatywów i slajdów w tym teście - nie do końca rozumiem dlaczego użyto skanera o niskiej wejściowej gęstości optycznej (Sprintscan ma D=3,4) - po drugie klatki wyglądają na permanentnie niedoświetlone (tzn naświetlane na światła) i na dokładke źle zeskanowane. W trakcie sesji obecnie używam naprzemiennie cyfry i slajdu/negatywu i niestety moje wnioski są dokładnie odwrotne - jeżeli chodzi o nacycenie, korekcje w poszczególnych kanałach, i rozpiętość tonalną niestety ale wygrywa slajd - potem cyfra - negatywy - przy czym negatyw (np. Reala) zawsze wypada lepiej pod względem kolorystyki od cyfry. Negatyw przy wyższym ISO(400 w górę) przeważnie wypada gorzej od cyfry.

 

No a programik Bartka genialny !

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I z tego jestem na prawdę dumny. Mam nadzieję, że wieści rozejdą się za sprawą forów, a później Googla po Polsce i za granicę i że program pozostawi coś po sobie w postaci zdjęć obrabianych przy jego pomocy. Cicho liczę na choć ułamek tego co zrobił w środowisku AstroStack (do Registaxa nie będę się porównywał).

 

Na początku miał to być tylko program składający bitmapki bez żadnych bajerów (2 wieczory roboty), ale gdy zobaczyłem, że istnieje pewna nisza na tego typu programy, to postanowiłem się trochę bardziej przyłożyć... a jak już się okazało, że program jest dobry, to postanowiłem na nim zarobić. Tutaj pojawił się problem - gdybym zrobił jakieś nędzne zabezpieczenia to ktoś by mi go scrackował, a tego bym nie chciał. Dodatkowo męczyłbym się nad wersjami demo itp. Wtedy też musiałbym dołożyć instalator (zapewne własnej produkcji, no chyba, że wyłożył bym grosz na komercję, na szczęście C++ już miałem z odpowiednią licencją). No i w ten sposób padło na dobrowolną wpłatę, dobrowolnej ilości kapuchy :)

Super uczucie zarobić coś na własnej inicjatywie ;) Mam nadzieję, że MoneyBookers jest znane w świecie, bo ja wcześniej słyszałem tylko o PayPalu (serio).

Genialny programik ,przyłączam się do prośby o nr konta ( np. ma PW)

ps.

A co do programu to zauważyłem że gdy próbuję wpisać ręcznie przesunięcie x i y dzieją się dziwne rzeczy.

Może jakaś lupa i możliwość ręcznego przesuwania i nakładania fotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialny programik ,przyłączam się do prośby o nr konta ( np. ma PW)

 

Właściwie to pomyślałem tylko o MoneyBookers... jeśli jednak nie masz tam konta i nie chcesz go zakładać, a chcesz mnie wesprzeć, to prześlę numer konta, ale wolałbym to zrobić jako odpowiedź na mejla, bo mi tak trochę głupio... :)

 

ps.

A co do programu to zauważyłem że gdy próbuję wpisać ręcznie przesunięcie x i y dzieją się dziwne rzeczy.

Może jakaś lupa i możliwość ręcznego przesuwania i nakładania fotek.

 

1) To wina SpinEdit'ów - sprawdzają one poprawność tego co w nich jest wpisane po każdym wciśnięciu klawisza klawiatury, więc bronią się przed błędem, gdy wszystko zostaje wykasowane... - zapisałem to na listę rzczy do poprawienia - wsadzę tam swoje komponenty.

 

2) Co do lupy to jest przecież zoom do 200%.

 

3) Ręczne przesuwanie będzie wymagać trochę przeróbek, ale pomyślę... mam już jeden pomysł jak to obejść jeśli nie wypali najbardziej oczywiste rozwiązanie (tzn. będzie chodzić za wolno).

 

To całe przesuwanie właściwie wymaga poprawek, zobaczymy co się da zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m
Żebym dobrze zrozumiał, twierdzisz, że slajd ma większą dynamikę tonalną od negatywu?

 

 

oups - rozpędziłem się oczywiście slajd ma mniejszą dynamike od negatywu. Nie mniej nasycenia koloru i tej nutki srebrowej magii jeszcze przez jakiś czas z cyfry się nie doczekamy. Zaczynam się jednak obawiać o produkcję slajdów i możliwości jego wywoływania w przyszłości....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za parę dni będzie dostępna wersja easyHDR bez ograniczenia wielkości zdjęć (tylko ilość RAMu będzie stanowić granicę).

 

Właśnie pracuję nad ręcznym dopasowywaniem przesunięcia pomiędzy zdjęciami... tak jak myślałem działa to dość powoli, zobaczę jak zadziała rozwiązanie nr 2...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mały problem w związku z tematem:

 

Mam zdjęcie zrobione w formacie RAW , obrabiam go stosując korekte ekspozycji ( -2,-1,0,+1,+2)

Uzyskuje w ten sposób 5 plikow ( TIFF lub JPG ) i probuje je złożyc do HDR w Photoshopie CS2 ( wersja 30 dniowa) , niestety uzyskuje komunikat : There is not enough dynamic range in these photos to construct useful dynamic HDR image.

 

Pytanie 1. Czy ktoś moze sprawdzic na pełnej wersji czy jest to samo ?? ( RAW obrabiany w programie RAW Shooter Essentials) .

 

Pytanie 2. Czy ma to związek z tym w jaki sposób PS oblicza "krzywą czułości matrycy (?)" ? Może bierze wartości z EXIFa pliku ( ISO, przysłone , czas) a te sa dla wszystkich 5 plikow wynikowych takie same , bo przeciez pochodza od tego samego RAW'a ?

 

Pytanie 3 . Jak program Bartolo obchodzi tą kwestie , bo bez problemu składa tych 5 plików ?

 

Będe wdzięczny jeśli mi to ktoś przynajmniej częściowo rozjaśni.

 

Dzieki

Matt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku musisz ręcznie wpisać wartości wynikowych przesłon. Jeżeli wystarczy, to musi ci zrobić HDR.

 

Z RAW nie ma sensu wyciągać więcej niż 3 ekspozycje, a tak naprawdę, to pełną dynamikę zdjęcia da się uzyskać z 2 wirtualnych ekspozycji. Nie widzę tu sensu używania opcji HDR. Efektywniej składa się to ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie moge wpisać te wartości przesłon ??

Jak ładuje pliki do PS to nie widze zadnego miejsca gdzie mógłbym to zrobic , chyba ze modyfikowac EXIF , tylko jak ??

A Pozatym zmieniac wartości przesłon , czy raczej czasy ??

 

Matt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie moge wpisać te wartości przesłon ??

Jak ładuje pliki do PS to nie widze zadnego miejsca gdzie mógłbym to zrobic , chyba ze modyfikowac EXIF , tylko jak ??

A Pozatym zmieniac wartości przesłon , czy raczej czasy ??

 

Matt

 

Jeżeli robisz ekspozycje prawdziwe, realne - to tylko i wyłącznie zmieniać musisz czas. Pamiętaj, że zmianianie przysłony zmienia ci głębię ostrości!

 

Za chwilę sprawdzę, gdzie się podawało przesłony, jeżeli nie było ich w exifie. Ja RAWy generuję z Camera RAW - oryginalny konwerter Adobe (jest w CS2). Być może użyty przez ciebie konwerter wpisał w exifa przesłony i soft do HDR stwierdza, że to za mało. Spróbuj zrobić to przez Photoshopa CS2 i Camera RAW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem taki przykład HDR z jednego pliku RAW. Wybrałem celowo "trudne zdjęcie", które w jpg jest niewykonalne. Słońce wschodzące jest tuż po lewej stronie za kadrem. Fotografia jest albo prześwietlona, albo niedoświetlona. Dzięki photoshopowi można z tego wyciągnąć całkiem sensowną ekspozycję.

 

Złożono z 3 plików (1 RAW).

 

Ważna informacja: w takich zdjęciach ekspozycję świadomie ustawiam "na światła", tzn. tak, żeby nic na fotografii nie prześwietlić.

razem.jpg

Plik_HDR_bez_tytułu_00.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam jesteś wielki, faktycznie działa jak powinno.Dzięki za podpowiedź.

Pytanie do Bartolo , jak jego program odczytuje sobie wartości EV , bo na pewno nie z EXIFa .

 

Jeszcze raz dzięki.

 

Matt

 

W ogóle nie odczytuje... sposób składania jest inny i do użytkownika należy decyzja jakie zdjęcia składać, program się nie wymądrza jak PhotoShop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.