Skocz do zawartości

Dynamika tonalna - HDR


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

a soft z PL ?

 

http://sns-hdr.com/

http://www.machineryhdr.com/ (2 wersje : HDR Effects i Natural HDR)

 

P.

 

 

Tych akurat nie testowałem.

 

--------------------------------

 

Ale próbowałem HDRów w :

 

Oloneo Photo Engine

Photomatix

Dynamic Photo HDR

picturenaut

qtpfsgui

Artizen HDR

bracket

 

i doszedłem do pewnych wniosków, którymi chciałbym się z Wami podzielić bo mogą być cenne. Chodzi o obróbkę pojedyńczych RAWów.

 

Mam Nikona D40x. On zapisuje w NEFach. Niektóre programy potrafią obrabiać od razu RAWa. Więc tak też robiłem.

I to był duży błąd.

 

Do wyciśnięcia wszystkich "soków" z RAWa potrzeba go "rozbić" na 16 bitowe TIFFy (ciemniejsze, jaśniejsze, normalne - różnie według potrzeby)

Dopiero potem trzeba to łączyć w jedno zdjęcie i je szlifować.

 

Druga sprawa to poprawne wywołanie RAWów.

Ja to robięza pomocą View NX2, Lightrooma, Camera Raw czasem ufrawem.

Ten pierwszy jako że jest od Nikona NARZUCA na RAWa profile jakie ustaliliśmy w aparacie. Chodzi o Standard, Neutral, Vivid, More vivid, Monotone, Landscape, Portrait, Custom.

Każdy z tych profili ma różne ustawienia kontrastu, wyostrzania, nasycenia kolorów a także profilu (Ia sRGB, II AdobeRGB, IIIa sRGB)

Wywołując nim RAWy trzeba tym manipulować bo może się okazać, że robiliśmy w trycie Landscape a scena zawiera np duże kontrasty np.

między chmurami i zacienionymi drzewami. Wówczas tryb Landscape nie będzie optymalny. Do wydobywania z cieni polecam Neutral bądź własny tryb

już w aparacie przed zrobieniem zdjęcia.

 

W Camera Raw również można wybierać profile. I też koniecznie trzeba to zrobić.

 

Więc po wywołaniu RAWa do postaci minimum dwóch TIFFów należy je połączyć w HDR lub sfuzować.

Według mnie z darmowych najlepszy będzie qtpfsgui a z komercyjnych Oloneo Photo Engine choć

i Photomatix też jest bardzo dobry.

 

Dam przykład. To jest NEF w przeglądarce Windowsa

Specjalnie przepaliłem chmury. Następnie NEF rozbity na 3 (czyli -2, 0, +2 EV)

 

I finalne HDRy w Oloneo Photo Engine

z NEFa obrabianego tym programem i z tych trzech 16 bitowych TIFFów.

 

Jest różnica ?

 

-----------

Na razie tyle moich rozważań!

nef.jpg

-2.jpg

0.jpg

2.jpg

z nefa tylko.jpg

z 3ech tiffow wydobytych z nefa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam czas więc podam jeszcze przykład fuzji, na tych samych plikach TIFF.

 

Przeciągam te pliki na program tufuse.exe, łączy mi w jeden 16 bitowy TIFF

 

Otrzymuję już całkiem niezły efekt.

Po obróbce w Windows Live Photo Gallery mam już bardzo miły obrazek.

 

A można za free ? Można :)

 

pozdrawiam!

z tufuse z 3ech tifow na jeden tif.jpg

z tufuse z 3ech tifow na jeden tif i po obrobce w windows live gallery.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyciśnięcia wszystkich "soków" z RAWa potrzeba go "rozbić" na 16 bitowe TIFFy (ciemniejsze, jaśniejsze, normalne - różnie według potrzeby)

Dopiero potem trzeba to łączyć w jedno zdjęcie i je szlifować.

 

Ekhmmm... pozwolę sobie tu wtrącić parę zdań, najwyżej podpadnę :friends:

 

Po pierwsze, twoje zdanie świadczy o tym, że nie do końca masz opanowane wywoływanie RAWów. Takie zdjęcie jak zaprezentowałeś bez problemu można wywołać poprawnie na podstawie jednego pliku.

 

Z drugiej strony można zapytać, po co w tym przypadku HDR? Do czego służy HDR? Bo raczej scena, którą zaprezentowałeś, nie wymaga techniki HDR. Efekt tego są... no właśnie... są fotki potworki. Wyszły nienaturalne chmury, pojawiły się dziwne przebarwienia.

 

W wątku pojawiały się już przykładowe zdjęcia, które pokazywały gdzie technika HDR okazywała się wręcz niezbędna. Chciałbym poradzić, szczególnie początkującym fotoamatorom, żeby technikę HDR zostawiły sobie na koniec. Wbrew pozorom to dość skomplikowana technika, a bawiąc się automatami możemy uzyskać efekty, które mogą przyśnić się w najgorszych horrorach ;)

 

Pisze to nikoniarz, amator RAWów :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po pierwsze, twoje zdanie świadczy o tym, że nie do końca masz opanowane wywoływanie RAWów. Takie zdjęcie jak zaprezentowałeś bez problemu można wywołać poprawnie na podstawie jednego pliku.

 

....

....

 

 

Bo raczej scena, którą zaprezentowałeś, nie wymaga techniki HDR.

 

 

Marcinie nie chodziło o pokazanie pięknie obrobiongo zdjęcia. Chciałem tylko powiedzieć, że programy do HDR (te kltóre testowałem) z jednego RAWa nie wyciągną z przepalonego miejsca tyle co korekta ekspozycji innym programem i potem skład do HDR, fuzji bądź maskowania w Photoshopie lub Gimpie.

 

 

Masz rację, że te zdjęcie nie jest dobrym przykładem na pokazanie że można wyciągnąć cienie i nie przepalić chmur.

 

Chciałem poprostu ustrzec użytkowników by nie obrabiali pojedyńczych RAWów w opisanych przeze mnie programach:

 

Oloneo Photo Engine

Photomatix

Dynamic Photo HDR

picturenaut

qtpfsgui

Artizen HDR

bracket

 

 

 

Co innego jeśli obrabiamy programem "nie do HDR" czyli Lightroomem, Camera RAWem, ufrawem czy View NXem

gdzie schodzimy z ekspozycji i podciągamy cienie, i półcienie, ewentualnie manipulacja krzywymi.

 

Moja konkluzja to:

Nie obrabiajcie pojedyńczych plików RAW w programach do HDR.

 

Lepiej rozbijcie RAWy na kilka TIFFów i wówczas bawcie się ów programami do HDR.

 

... albo pracujcie na NEFie w programach które potrafią manipulować ekspozycją, krzywymi i podbijać cienie.

 

 

 

Na moim zdjęciu dało się uzyskać podobny efekt na obydwa sposoby. Ale są zdjęcia gdzie się nie da .. jak znajdę takie na dysku to

 

zrobię test ile wyciągnie np. View NX a ile rozbicie do TIFFów i skład HDR np. w qtpfsgui

 

 

Może wrzucę ów "nietrafionego" NEFa na serwer to się sami pobawicie, i Ty Marcinie również:

 

http://www.2shared.com/file/ubvGEmth/20110802g114756_200.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja konkluzja to:

Nie obrabiajcie pojedyńczych plików RAW w programach do HDR.

 

Lepiej rozbijcie RAWy na kilka TIFFów i wówczas bawcie się ów programami do HDR.

 

No też tak nie jest do końca. Przynajmniej twój przykład pokazał, że lepszy efekt uzyskać można z jednego RAWa niż 3 TIFFów. Bo przecież właśnie wyszedł potworek.

 

Dobrym programem można uzyskać świetny rezultat operując tylko jednym RAWem. Choćby polskim programem: SNR-HDR

 

http://www.sns-hdr.com/

 

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=114877 (tu wątek autora, gdzieś też tutaj jest link do osoby, który zrobił GUI dla darmowej wersji Lite).

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

W odpowiedzi na pytanie Dyody, jakiego softu używam do HDR-ów:

Używam programu "Machinery HDR Effects" wersja 2.2.7. Jeżeli chcę na szybko ze zdjęć coś wyciągnąć to przeważnie korzystam z jakiegoś "preseta". Jeżeli to dłuższa zabawa, gdzie mam RAW-y, no to już własne ustawienia w programie. Program jest w porządku, jest nadal rozwijany przez autora - także problemu z aktualizacjami nie ma. Link do strony i opisu - http://www.machineryhdr.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i jakaś zabiedzona, chudziutka ta muszka, chyba w tych Bieszczadach słabo z jedzonkiem :):szczerbaty:

AX nie kracz nie kracz bo znowu da na obiad naleśniki z mrożonymi jagodami, a mnie się wdedy co najmniej schaboszczak marzył :swear:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.