Skocz do zawartości

Foto zagadka nr.14. kategoria OPEN.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

A ja nie bardzo mam teraz czas bo moc przedopozycyjnych zamówień nie pozwala na rozrywkę w WPKF'ie :'(

Sądząc po kolorze i kształcie to może byc mgławica planetarna np w Orle lub gdzieś indziej w Drodze Mlecznej lub pozostałość po nowej lub supernowej.

Trochę też podobna do Scharplesa w Woźnicy???

Krótko mówiąc nie wiem tym razem tylko zgaduję co to może być ??? ::) :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory mam dwie prawidłowe odpowiedzi. Jako pierwszy odpowiedział Heniek(15:50.54), drugi SSW (22:08.37) Zastanawiam się czy zwlekać z odkryciem zagadki i czekać na dalsze odpowiedzi. Niektórzy przyznali że ciężko będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest mgławica planetarna MEDUSA, oznaczona też jako Abel 21, oraz PK 205+14.1. O dziwo nie jest ujęta w katalogu NGC, mimo że jest całkiem jasna i duża: 10.3 mag. rozmiary 615" kątowych. Znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt koło gromady NGC2395,

w miejscu o wspłrz. 07h 29m +13 st. 15m. Gdybym 25 marca tego roku fotografował to miejsce na negatywie Fuji 800, to nawet śladu jej bytności bym nie zarejestrował. Miałem tym razem Suprę 400 i dzięki temu poznaliśmy ją wspólnie. Proponuję odszukać ją na zimowym niebie przez większe rury.

Gratuluję Heńkowi pierwszeństwa i znajomości nieba, podobnie SSW, który mu nie ustępuje i tylko z powodu zajęć zbyt późno przystąpił do rywalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję Heńkowi!.

Szkoda, że Togal nie sprawdzał bardziej wnikliwie przeglądanych zdjęć mgławic planetarnych bo niewątpliwie rozwiązałby zagadkę.

Dodam, że mgławica planetarna Medusa (po polsku Meduza), nie jest zaznaczona w "Wielkim Atlasie Nieba" P. Brycha! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekty z katalogu PK (Perek/Kohoutek) należą do grupy słabszych pod względem jasności obiektów, głównie chyba mgławic planetarnych i nie ma ich w popularnych, drukowanych atlasach nieba. Sporą ich ilość zawiera jednak amerykański, trzy tomowy atlas URANOMERTRIA, z którego cytuję te dane, oraz oczywiście komputerowe atlasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że Togal nie sprawdzał bardziej wnikliwie przeglądanych zdjęć mgławic planetarnych bo niewątpliwie rozwiązałby zagadkę.

 

Szkoda, bo byłem o krok ;) Ale nie to jest istotne. Teraz będę w stanie wskazać poprawnie tę mgławicę palcem nawet w pochmurną noc. ;D

 

No i oczywiście brawa dla mistrzów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz będę w stanie wskazać poprawnie tę mgławicę palcem nawet w pochmurną noc. ;D

 

I chyba o to chodzi w tej zabawie.

Z tymi mistrzami Togal to nie przesadzaj.

Jakiż ze mnie mistrz. Jestem zwykłym podglądaczem nieba.

Prawdziwym mistrzem jest tu lemarc.

Z prawdziwą przyjemnością oglądam jego fotografie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.