Skocz do zawartości

szukacz , a moze tak pozostawic


Gość zbig

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji jasnego nieba chcialem zrobic wiekszy szukacz . Jest z obiektywu rozyjskiej lornetki 60 mm , katowki skyluxa , tuby z 60/600 lunetki i odraszacza. Regulacje ostrosci zapewnia okular x8 , jest tak skonstruowany ze krecac nim wysowa sie . Zdjecie przedstawia polprodukt .

Mam tylko duzy problem, calosc za dobrze dziala . Szkoda na szukacz . Czy z takim lornetkowym obiektywem warto cokolwiek innego robic? Musialbym zabudowac wyciag i diafragmy . Tak na oko to jet F5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zbig, oprawa obiektywu woła o pomstę do nieba,

jakim cudem udało Ci sie zachować osiowość układu?, czy to wogóle możliwe przy takim "połączeniu"?

a diafragmy nie mogą wchodzić w światło obiektywu, coś takiego mógłbyś zrobić w przypadku, kiedy średnica tubusa jest większa od średnicy szkła, a tu nawet jej "chyba" brakowało, nawet na sam obiektytw! :ha:

czyli na "dzień dobry zrobiłes przysłonę, a nie diafragmy

 

a do czego by się to jeszcze mogło nadawać?

na guidera za krótki, z tym okularem, to powiększenie masz pewnie ok. 6-7 x

dorób podświetlany krzyż i może będzie z tego szukacz :rolleyes:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie pierscien obiektywu jest wiekszy od srednicy tuby . Diafragme chcialem dac nizej gdzie juz wiazka swiatla jest wezsza . Najlepiej wszystko na maszynach robic, ale kiedys ktos te maszyny czy jeszcze wczesniejsze maszyny recznie robil . Faktycznie to co zrobilem jest troche na oko, ale tak mi czesto dobrze wychodzi . Ten okular ma wkrecana szybke z napylonymi kratkami . Na szukacz calosc powinna pasowac, tylko jakis duzy wyszedl . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zbig, prosze, nie zostawiaj tego tak, to wygląda teraz strasznie, niechciałbym, żeby ta fotka trafiła do sieci z podpisem np. "teraz polska" <_< skończmy wreszcie z kojarzeniem nas, jako tandeciarzy, twórców bubli, wiecznej prowizorki,

jak już koniecznie chciałeś to połączyć to trzeba było jakiś pierścień, tulejkę, żeby to wygląd chociaż miało

pozdrowienia :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z takim lornetkowym obiektywem warto cokolwiek innego robic?

 

Mi się by widziało z tego zrobić obiektyw foto, ale taki od biedy. Ale chyba za duża światłosiła i może koma + chromatyzm wyjdzie ? Dla mnie podpasiłoby jakies szkiełko achro od 300-600 mm do astrofoto. Może doradźcie co by się nadawało z popularnych tanich marek z dobrym skutkiem ?

 

Np. obiektyw ZRT-457

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosyjski dlugoogniskwy obiektyw Tair-35 4,5/300 do Zenita . Bywaja na allegro ok 200-250 zl .

Byly na wyposarzeniu zestawu fotosnajper . :Beer:

 

Sumas troszke poprawie wyglad tego ustrojstwa . To jest polprodukt . :Beer:

 

Edycja

Dobra, troche tasmy i odrosnik . Zalanczam zdjecie

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już lepiej, widzę że ważny elementem tubusa jest napis!

No i odrośnik też ważny! Kiedyś zrobiłem z lornetki szukacz, zapominając o tym elemencie i pojechałem na pojezierze na obserwacje. Brak odrośnika ściągnął mnie z gwiazd na ziemię już po godzinie.

 

Nic innego chyba nie zrobisz, przecież ten obiektyw ma niewielką ogniskową.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Mnie chodziło o zrobienie małego refraktorka do focenia Zenitem z jakiegoś popularnego i dobrego obiektywu z jakiejś lunety. Najlepiej ok. 500 mm

 

O ile pamiętam ZRT ma taką, podobną ogniskową.

 

Przez teleskopy robi się zdjęcia to dlaczego nie przez mały, dobry refraktorek ? Czy coś jest bardzo złego w takim rozwiązaniu ?

 

Dla Mnie efekt na odbitkach nie musi być jak w ED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Mnie chodziło o zrobienie małego refraktorka do focenia Zenitem z jakiegoś popularnego i dobrego obiektywu z jakiejś lunety. Najlepiej ok. 500 mm

O ile pamiętam ZRT ma taką, podobną ogniskową.

Przez teleskopy robi się zdjęcia to dlaczego nie przez mały, dobry refraktorek ? Czy coś jest bardzo złego w takim rozwiązaniu ?

Dla Mnie efekt na odbitkach nie musi być jak w ED.

Rozwiązanie jest dawno stosowane.

ZRT opłaca się przerobić na złączkę okularową 1.25" i wtedy złączka do M-42 sprawę załatwia.

Podobnie obiektyw od lunetki PZO - robi się z tego trawellerek, oczywiście że z opcją M-42. O ile wiem - robili kiedyś taki sprzęt w ASTROKRAKU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.