Skocz do zawartości

dlaczego 5mm a nie 7 mm?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

Piszecie na wątkach o lornetkach że lepsza jest źrnica 5mm a nie 7.

zmierzyłem sobie przy po mocy lusterka i suwmiarki, na balkonie w pobliżu centrum miasta średnicę źrenicy oka i wyszło mi 6.5 - 7 mm.

to chyba jednak nie jest aż tak źle z tymi źrenicami, co?

 

pozdrawiam

krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U zwyklego smiertelnika zrednica przy dlugiej adaptacji rozszerza sie

do owych 7mm. Im czlowiek starszy tym zrenica mniejsza. Zgrubnie

szacujac, biorac pod uwage wszystkich wychodzacych na obserwacje,

80% ludzi bedzie mialo zrenice mniejsza niz owe 7mm, bo albo wiek juz

nie ten, albo zaswieca sobie latarka, albo za krotka bedzie adaptacja.

Bardzo rzadko tak naprawde wykorzystasz owe 7mm. Wiec jesli ich

nie wykorzystujesz, bo Twoja zrednica ma mniej niz 7mm i promienie

zbierane przez obiektyw uderzaja w Twoje czolo, szkoda kupowac duzy

sprzet z duza zrenica.

 

Oczywiscie do sprawy trzeba podchodzic indywidualnie. Jesli u Ciebie,

nawet przy slabej adaptacji, zrenica ma 7mm to smialo mozesz brac

sprzet o takiej zrenicy wyjsciowej.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jezeli w ultraciemnych warunkach źrenica będzie miała ok. 7mm to i tak lepiej kupić lornetkę dla plamki 5mm. Przeciętne warunki nie są idealne tylko właśnie przeciętne. Trzeba złapać jakiegoś smarkacza do testów, jak wiadomo młodież jest bardziej bystra i co za tym idzie-szerzej otwiera oczy...

Jesli źrenica realna (oczna-powiedzmy przeciętnie ok. 6mm w średnich warunkach) będzie mniejsza od plamki okularowej-jest to zwykła strata światła dla obserwatora.

Sam mam lornetkę o "kultowych" parametrach 7x50 ale teraz chyba wolałbym rzędu 10x50.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Kochani kilka spraw trzeba sprostować, żrenica spada u nas statystycznie z wiekiem to po pierwsze a po drugie otwieranie czy zamykanie źrenicy naszego oka trwa pojedyńcze sekundy a dalszy wzrost zasięgu oko osiąga poprzez adaptację systemu neuroprzkaźników i zwiąkezenie ich fizjologicznej produkcji do coraz słabszych bodźców świetlnych czyli powoli rośnie nam "gain" jak w CCD.

Wstępna adaptacja do ciemności trwa jakieś 17-20 minut a pełna ponad 2 - 3 godziny w zależności od stanu zdrowia, wieku i genetycznych predyspozycji osobniczych 8)

Lornetki ze źrenicą 7mm i podobne polecane są do obserwacji zmierzchowych dla myśliwych i to też tych niebieskich szukających np komet na tle zorzy świtu lub zmierzchu a z mniejszymi źrenicami polecane są do miejskich i podmiejskich obserwacji astronomicznych ze względu na zciamnianie tła rozświetlonego lampami nieba ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Janusz poprostu wyjął mi to z ust.

 

Adaptacja wzroku a wielkość źrenicy w mroku to rzeczywiście sprawy porównania kilku sekund i kilkudziesięciu minut.

 

A co do wielkości źrenicy wyjściowej korekcja tła w takiej 5 mm nie jest nadal idealna. Dopiero przy 3 mm w 20x60 lub 2,69 przy 26x70 widać kolosalną różnice na ich korzyść. Choć z algorytmicznego punktu widzenia tak małe źrenice wydają się marnotrastwem to jednak w trudnych balkonowo - miejskich warunkach takie ściemnienie jest naprawde zbawienne.

 

W 26x70 kontrast tła jest naprawde boski, porównując go z moją BPC 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.