Jump to content

dlaczego 5mm a nie 7 mm?


Guest
 Share

Recommended Posts

witam

 

Piszecie na wątkach o lornetkach że lepsza jest źrnica 5mm a nie 7.

zmierzyłem sobie przy po mocy lusterka i suwmiarki, na balkonie w pobliżu centrum miasta średnicę źrenicy oka i wyszło mi 6.5 - 7 mm.

to chyba jednak nie jest aż tak źle z tymi źrenicami, co?

 

pozdrawiam

krzysztof

Link to comment
Share on other sites

U zwyklego smiertelnika zrednica przy dlugiej adaptacji rozszerza sie

do owych 7mm. Im czlowiek starszy tym zrenica mniejsza. Zgrubnie

szacujac, biorac pod uwage wszystkich wychodzacych na obserwacje,

80% ludzi bedzie mialo zrenice mniejsza niz owe 7mm, bo albo wiek juz

nie ten, albo zaswieca sobie latarka, albo za krotka bedzie adaptacja.

Bardzo rzadko tak naprawde wykorzystasz owe 7mm. Wiec jesli ich

nie wykorzystujesz, bo Twoja zrednica ma mniej niz 7mm i promienie

zbierane przez obiektyw uderzaja w Twoje czolo, szkoda kupowac duzy

sprzet z duza zrenica.

 

Oczywiscie do sprawy trzeba podchodzic indywidualnie. Jesli u Ciebie,

nawet przy slabej adaptacji, zrenica ma 7mm to smialo mozesz brac

sprzet o takiej zrenicy wyjsciowej.

 

Arek

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrzej

Nawet jezeli w ultraciemnych warunkach źrenica będzie miała ok. 7mm to i tak lepiej kupić lornetkę dla plamki 5mm. Przeciętne warunki nie są idealne tylko właśnie przeciętne. Trzeba złapać jakiegoś smarkacza do testów, jak wiadomo młodież jest bardziej bystra i co za tym idzie-szerzej otwiera oczy...

Jesli źrenica realna (oczna-powiedzmy przeciętnie ok. 6mm w średnich warunkach) będzie mniejsza od plamki okularowej-jest to zwykła strata światła dla obserwatora.

Sam mam lornetkę o "kultowych" parametrach 7x50 ale teraz chyba wolałbym rzędu 10x50.

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Kochani kilka spraw trzeba sprostować, żrenica spada u nas statystycznie z wiekiem to po pierwsze a po drugie otwieranie czy zamykanie źrenicy naszego oka trwa pojedyńcze sekundy a dalszy wzrost zasięgu oko osiąga poprzez adaptację systemu neuroprzkaźników i zwiąkezenie ich fizjologicznej produkcji do coraz słabszych bodźców świetlnych czyli powoli rośnie nam "gain" jak w CCD.

Wstępna adaptacja do ciemności trwa jakieś 17-20 minut a pełna ponad 2 - 3 godziny w zależności od stanu zdrowia, wieku i genetycznych predyspozycji osobniczych 8)

Lornetki ze źrenicą 7mm i podobne polecane są do obserwacji zmierzchowych dla myśliwych i to też tych niebieskich szukających np komet na tle zorzy świtu lub zmierzchu a z mniejszymi źrenicami polecane są do miejskich i podmiejskich obserwacji astronomicznych ze względu na zciamnianie tła rozświetlonego lampami nieba ;D

Link to comment
Share on other sites

Tak Janusz poprostu wyjął mi to z ust.

 

Adaptacja wzroku a wielkość źrenicy w mroku to rzeczywiście sprawy porównania kilku sekund i kilkudziesięciu minut.

 

A co do wielkości źrenicy wyjściowej korekcja tła w takiej 5 mm nie jest nadal idealna. Dopiero przy 3 mm w 20x60 lub 2,69 przy 26x70 widać kolosalną różnice na ich korzyść. Choć z algorytmicznego punktu widzenia tak małe źrenice wydają się marnotrastwem to jednak w trudnych balkonowo - miejskich warunkach takie ściemnienie jest naprawde zbawienne.

 

W 26x70 kontrast tła jest naprawde boski, porównując go z moją BPC 10x50.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.