Skocz do zawartości

SATURN sezon 2005,2006,2007


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

No wlasnie to jest najgorsze bo chce sie jeszcze zalapac na Cassiniego nie udalo mi sie go dojrzec ostatnim razem :(

Na pewno dasz radę zobaczyć tą szczelinę, tylko zaczekaj na lepsze warunki. Widać ja dalej doskonale, może nie na całym obwodzie (a może i ja nie miałem dobrych warunków).

A co do pierścienia położonego ostrzem do nas - ja też oglądałem dawno temu Saturna przeciętego ciuniutką kreseczką. Miałem wtedy U5 (90/900) i może nie był to widok zapierający dech, to jednak mniej pospolity niz pierścienie, prawda?

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dość gadania, pora na zdjęcia! Czyli miałem wczoraj 2 godz. czystego nieba. :helo:

Nie była to super pogoda, bo wiało strasznie, ale po miesiącu przerwy - musiałem iść nakręcić avików na nastepny miesiąc. Jeszcze w drugim wątku postaram się pokazać odsalającego się Marsa, ale to za chwilę.

Życzę wszystkim czystego nieba

Saturn2005121703.jpg

Saturn2005121704satelity.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oberon a będziesz próbował z filtrem IRpass? seeing najbardziej przeszkadza w niebieskim więc może warto... szczgólnie jak jest najbardziej źle.

No właśnie Marsa robiłem z IR cut i IR pass - wieczorem wrzucę porównanie, stakują się. Czy tylko Mars i Saturn ma sens z IR pass? Ma ktoś jakieś doświadczenia, ja kupiłem filtr w DO dopiero w zeszłym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IR-Pass jest ciemny jak tabaka w rogu, bo wycina 2/3 widma, więc z webcamem ja nie widzę sensu go używać, co innego z cz/b CCD. Z jasnym Marsem jest cienko, to z Saturnem całkowita kupa.

W wątku o opozycji Marsa wstawiłem dziś zdjęcia w/w z IR cut i IR pass. Czas naświetlania trzeba zwiększyć dwukrotnie z filtrem. A wiesz może, co daje zmiana kompresji w opcjach ToUcam'a z I420 na hmm, ten IYUV? Może wina atmosfery, ale nagrałem dwa aviki, i nie mogę dostrzec różnic.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wątku o opozycji Marsa wstawiłem dziś zdjęcia w/w z IR cut i IR pass. Czas naświetlania trzeba zwiększyć dwukrotnie z filtrem. A wiesz może, co daje zmiana kompresji w opcjach ToUcam'a z I420 na hmm, ten IYUV? Może wina atmosfery, ale nagrałem dwa aviki, i nie mogę dostrzec różnic.

Pozdrowienia

Nie mam ToUcama ani pojęcia o różnicach w zapisie kompresji. :mellow:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz może, co daje zmiana kompresji w opcjach ToUcam'a z I420 na hmm, ten IYUV? Może wina atmosfery, ale nagrałem dwa aviki, i nie mogę dostrzec różnic.

 

jest to dokładnie ta sama kompresja tylko obsługiwana przez dwa różne dekompresory (innych firm) różnice moga być w prędkości zapisu w jakości nie.

 

ps. skok jakościowy widoczny po stakowaniu może byc przy kompresji i422 (YUV2) ale to trzeba wymienic e2prom w kamerce na ten z SPC900

 

opis tutaj http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=10690

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam Saturna z dzisiejszej nocy. Słaby, bo słaby, ale jak nie ma pogody to musi wystarczyc ;) Tak Mewlon 180 + Barlow x2 + diagonal + ToUcam Pro (10 fps). Seeing 5/10. Gain musiał iść na maxa, a zapomniałem zrobić Dark Framy, w związku z czym pojawiły się ukośne paski. Ich usuwanie pewnie wpłynęło na ogólną jakość fotki :( To mój pierwszy Saturn z Mewlona więc proszę o wyrozumiałość.

saturn26122005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a ja wraz z Łukaszem wieteska wreszcie odpaliłem kamerkę.

Nie wyszło to za pięknie bo nie popracowaliśmy nad ostrością oraz przesadziliśmy z gainem.

Nie mamy doświadczenia w processingu ale coś tam widać. Zapodaję od co:

 

satrurn_27_12_2005_ok_02_30.jpg

 

Jak będzie chwila to może powalczymy o cos więcej. Jak wiecie to nie jest moje ulubione zajęcie - takie focenie planetek...wolę zrobić dobre zakrycie asteroidalne czy dobrać astrometrię do efemerydy a planety najładniej i tak wychodzą z Hubbla.

Ale nie powiem daje to swoista satysfakcję.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakrycia są bardz, bardzo często tylko pogody brak!

W grudniu praktycznie codziennie było zakrycie, tej samej nocy gdy powstała zamieszczona przeze mnie fotka nad ranem było asteroidalne ale niestety przyszły chmurki.

Ale planetki pofocęnie na darmo ta kamerka ... ale zanim dojde ja i Łukasz do wprawy tona pewno uraczę was od czasu do czasu takim czymś co chyba Saturna przypomina.

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ale miałeś warunki ekstra. Powiedz ile klatek weszło na tę fotkę?

 

Nie mialem sily podniescz tylek i wyjechac za miasto , turbulencja z dachu nie pozwolila wyciagnec na 100% .

Okolo 800 klatek z 2500 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc!

Wczoraj zobaczylem Slonce !!!!!!!!!!!! :D

I ne tylko ...

 

Saturn tez sie udalo przylapac...

 

MK 230 Santel , 3x ,barlow , kamerka i t.d....

 

Siergiej, piękny Saturn.

Tylko uważaj bo twoje fotki są tak dobre, że wpędzisz forumowiczów w kompleksy.. ;)

Po twoich prezentacjach nikt nie będzie chciał wklejać swoich zdjęć. :lol:

 

Postanowiłem zrobić stack z krótkiego avika. Ze 150 klatek wybrałem ok. 40.

Wyszło coś takiego. (oczywiście 2006)

 

Saturn, 08.01.2006

Meade S-C 8''

seeing: balkonowy

Saturn3.jpg

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie można zacząć zabawę z Saturnem. Warunki bardzo dobre, tyko niestety Saturn przechodzi akurat nad kominem mojego domu i ciepłe powietrze robi bałagan . Za każdym razem wyłączam piec co na czas zdjęć ale mimo wszystko powietrze faluje. Dzisiaj jak się warunki utrzymają to ustawiam sprzęt w innym miejscu. Wizualnie to bajka, były momenty absolutnej żylety przy powerze 400x. To zdjęcie tego nie oddaje. Potrzebna lepsza kamera.

Mewlon 210 /2450, barlow 2X, Toucam 740. 300 klatek z 2200

Pozdrawiam

Waldek

MyVideosat1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.