Skocz do zawartości

SATURN sezon 2005,2006,2007


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Porównałem foty Siergieja i Waldka - bo juz nie wiem który lepsze tworzy.

Fota Siergieja jest Bardziej płaska, ale ostrzejsza.

Fota Waldka jest 3D, troche mniej szczegółów i jest bardziej miekka.

Osobista ocena:

Wadek 9/10 (-1p za szczegóły)

Siergiej 8/10 (-1 za płaskość, -1 za twardość)

Ale konkurencja jak Janda/Ahonen. :helo:

Będzie się działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn przechodzi akurat nad kominem mojego domu i ciepłe powietrze robi bałagan . Za każdym razem wyłączam piec co na..

 

Kominek przeszkadza.. hehe :)

W normalnych miejskich warunkach ciepłe powietrze "porusza" całym balkonem ;)

Taki to seeing balkonowy. Jeśli pogoda dopisze i czas się znajdzie trzeba będzie pomyśleć o jakimś bardziej dogodnym miejscu.

 

 

Tym czasem:

Saturn 08.01.2006

Meade 8'' + barlow x2

stack ok. 50 kaltek z 200

Saturn4.jpg

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj 22:00-24:00 powalczylem z Saturnem.

Warunki srodmiejskie, Saturn nad dachami, wiec troche falowalo.

 

MCT 127/1540, barlow x2, ToUcam 740k.

10-15fps, aviki ok. 1700 klatek, automat Registaxa, brak obrobki PS.

 

Jesli ktos ma ochote pobawic sie surowymi avikami, to moge udostepnic. Spakowane zipem maja ok. 80-100MB kazdy.

Chetnie zobacze, co starzy wyjadacze sa w stanie uzyskac z takiego materialu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w nocy warunki w Poznaniu były naprawdę dobre.

Żałuję tylko że nie mam lepszej kamerki, bo efekt byłby jeszcze ciekawszy.

Może zainwestować w Toucam 840, podobno lepszy soft i obrazy bardziej kontrastowe.

Jak zwykle Mewlon 210/2450 i TouCam 740.

Dwa typy obróbki, ten większy bardziej na efekt, mnieszy to próba odwzorowania tego co widać w okularze teleskopu. Po lewej stronie pierścieni majaczy Przerwa Enckego co świadczy o bardzo dobrym seeingu, zresztą wystarczy porównać do mojego Saturna z wczoraj.

 

MyVideobg2_copy.jpg satmax100106mały_copy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepiękne, jak zwykle zresztą :D

pozdrowienia

 

...

Żałuję tylko że nie mam lepszej kamerki, bo efekt byłby jeszcze ciekawszy.

Może zainwestować w Toucam 840, podobno lepszy soft i obrazy bardziej kontrastowe.

Jak zwykle Mewlon 210/2450 i TouCam 740.

...

 

Toucam 840, to podobno, to samo co 740, tyle, że w innej obudowie,

obie zresztą, mają taką samą matrycę: Sony ICX098BQ

 

natomiast soft i w 840 i 740, możesz mieć taki sam jak w nowym modelu: SPC900NC :)

a jak to zrobić, poczytasz tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=10690&hl=

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepiękne, jak zwykle zresztą :D

pozdrowienia

Toucam 840, to podobno, to samo co 740, tyle, że w innej obudowie,

obie zresztą, mają taką samą matrycę: Sony ICX098BQ

 

natomiast soft i w 840 i 740, możesz mieć taki sam jak w nowym modelu: SPC900NC :)

a jak to zrobić, poczytasz tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=10690&hl=

pozdrowienia

 

Ja wlasnie mam 740k ze zmienionym flashem na SPC900NC.

 

Apeluje o zalozenie osobnego watku lub calego dzialu dla Waldka i Siergieja gdzie pokazywaliby swoje zdjecia, bo tu to az sie odechciewa zamieszac swoje wypociny...

:notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w nocy warunki w Poznaniu były naprawdę dobre.

Żałuję tylko że nie mam lepszej kamerki, bo efekt byłby jeszcze ciekawszy.

Może zainwestować w Toucam 840, podobno lepszy soft i obrazy bardziej kontrastowe.

Jak zwykle Mewlon 210/2450 i TouCam 740.

Dwa typy obróbki, ten większy bardziej na efekt, mnieszy to próba odwzorowania tego co widać w okularze teleskopu. Po lewej stronie pierścieni majaczy Przerwa Enckego co świadczy o bardzo dobrym seeingu, zresztą wystarczy porównać do mojego Saturna z wczoraj.

 

MyVideobg2_copy.jpg satmax100106mały_copy.jpg

 

Co do 840 mam od niedawna nowy model (2), ale nie próbowałem nagrywać w nowym sofcie, posługuję się K3ccd. Chip jest ten sam co w toucam 740 i 840(1), natomiast zauważyłem (tak samo jak przy starej kamerce vesta) różnice w jakości obrazu, podejrzewam że same matryce ccd są jednak dość różnorodne jakościowo.

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiał bym porównać dwa egzemplarze w tych samych warunkach i okazało by się czy warto wchodzić w zmianę modelu. Co do softu to przy wolnej chwili wymienię ( dzięki Sumas). Tak naprawdę to trzeba było by wskoczyć na kamerę 16-to bitową, czarno- białą z filtrami.

Andrzej to w sumie jest u ciebie w kamerach zauważalna poprawa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiał bym porównać dwa egzemplarze w tych samych warunkach i okazało by się czy warto wchodzić w zmianę modelu. Co do softu to przy wolnej chwili wymienię ( dzięki Sumas). Tak naprawdę to trzeba było by wskoczyć na kamerę 16-to bitową, czarno- białą z filtrami.

Andrzej to w sumie jest u ciebie w kamerach zauważalna poprawa?

 

Subiektywnie odczuwam to tak: w nowej kamerce obraz jest o wiele jaśniejszy bez potrzeby ciągnięcia gainem do poziomu powodującego duże zaszumienie. Nie wiem jednak czy to wpływ matrycy czy elektorniki w samym webcamie.

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tego mi brakuje, za duży szum przy bardzo długich ogniskowych w 740-tce skutecznie pogarsza efekt końcowy, z drugiej strony większość Saturnów z nowych kamer jest obrobiona w ten sposób że nie widać delikatnego pierścienia C. Zastanawiam sie czy to kwestia agresywnej obróbki czy może kontrast i brak szumów poprawiono softem kosztem detali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie kumam, bowiem napisałeś "prawie" a później "więcej szczegółów"> To w jakim Twoim teleskopie tak dobrze widać???

 

no moze nieco przesadzilem ale ogolnie chodzilo mi nie o szczegoly zdjecia tylko o miekkosc zdjecia czy jak to mozna nazwac nie ma ostro zaznaczonych krawedzi :) a mi sie takie fotki najbardziej podobaja bo odzwiewrciedlaja pod tym wzgledem widok w okularze np. przy powiekszeniu 240 x

 

"prawie" nie chodzi o to ze w telepie lepiej widac ;) tylko bardziej ze fotka zachowala smaczek obserwacji okularowej a w powiazaniu ze szczegolami planety bardzo mi sie ona podoba :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldek zauwazylem tez takie "cieple" fotki robi :)

 

Siergiei np. super szczegolowe bardzo kontrastowe z ostrymi krawedziami ale jak ktos napisal wyzej ze bardziej 2 wymiarowe :) ale generalnie wszytkie ladne :)

 

 

W dodatku Waldi zachowuje super ostre szczegóły bez przeprocesowania szczególnie widać to na cassinim, u mnie wyostrzanie pasów w samej "kulce" powoduje zawsze zwiększenie się wizualne przerwy cassiniego, zresztą w pozostałych fotkach poza Waldkowymi taki efekt tez widać ewidentnie.

Waldi, szacunek!!!

 

Ps. Pewną nadzieję na poprawe moich fotek wiążę z kolimacja telpa, mewlonowi jeszcze daleko do super dokładnej kolimacji, ostatnio nie miałem na to za dużo czasu no i pogoda do d...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.