Skocz do zawartości

SATURN sezon 2005,2006,2007


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Na koniec jeszcze na szybko obróbka 200 klatek bez resamplingu i w zasadzie niemal wyłacznie w registax (z wyjątkiem przyciemnniania tła w gimp). Delikatne operowanie suwakami waveletami pozwala na lepsze pokazanie takich detali jak przerwa cassiniego czy uwidocznienie pierścienia krepowego. Przy większej ilości dobrych klatek można pewnie pokusić się o rejestrację "Encego". Z drugiej strony na samej tarczy planety uzyskujemy wyraźnie spadek ilości szczegółów. Podejrzewam, że w topowych światowych fotkach tej planety (C-14, inne big-maszyny) w procesie obróbki oiddzielnej obróbce podlega sama tarcza a oddzielnej pierścienie. Lub być może sama surówka z "normalnych" ccd jest zupełnie z innej bajki?

Pozdr.

200K.jpg

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czystej ciekawości spróbowałem obróbki Saturna o jakiej pisałem-oddzielnie pierścienie i sama "kulka". Efekt jest chyba lepszy, na pewno sa większe mozliwości uzyskania dynamiki koloru. W pracy bardzo pomagają krzywe zaznaczania obszarów roboczych.

Pozdrawiam.

sat2006b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna wersja obróbki z nieco większą dynamiką koloru i łagodnym "waveltem".

 

 

mozecie wierzyc albo nie ale ja w sumie takiego Saturna raz w zyciu w swoim telepie widzialem :) wtedy byl najlepszy w historii mojego ogladania ...bylem poprostu tak podjarany ze gapilem sie na niego chyba przez 45 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie spać, proszę państwa, obserować!! Niedzielny Saturn, ale jeszcze przed górowaniem. Planety górują w mojej okolicy nad kórnikiem z 80.000 sztukami ptactwa. Mam do kórników 500 m, czyli rozumiecie, że te zdjęcia powstają z narażeniem życia. :szczerbaty:

 

Pozdrowienia

Saturn20060312_1850.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spać, proszę państwa, obserować!! Niedzielny Saturn, ale jeszcze przed górowaniem. Planety górują w mojej okolicy nad kórnikiem z 80.000 sztukami ptactwa. Mam do kórników 500 m, czyli rozumiecie, że te zdjęcia powstają z narażeniem życia. :szczerbaty:

 

Pozdrowienia

 

 

Zakrywaj porządnie teleskop deklem przy studzeniu...i nie chodzi tu o ptasią grypę :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy wieczór był pogodny do czasu aż skończyłem nagrywać 15 avików. Pogodę miałem jak na zamówienie, a widok Saturna przy dobrym chwilami seeingu zachwycił mojego młodszego syna, który nie przejął po mnie pasji astronomicznej, ale za tofotograficzną i stwierdził: to aż tak widać? Widok był naprawdę niezły, a kolor Saturna z pierścieniem w odcieniu lekko cytrynowym (przy powerze 200x) Zdjęcie złożone z ok. 400 kl. barlow 2x, Logitech. Dzisiaj chyba szans na zdjęcia nie będzie, mimo że teleskop wystawiony przy bezchmurnym początkowo niebie.

200306klmno_cklmo2.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak i dzisiejszej nocy też trafiła mi się pogoda na 5 avików tym razem, a seeing był nieco lepszy, w rezultacie uzyskałem podobną jakosciowo fotkę z 344 klatek. Prztestowałem też sobie wizualnie okular ortho Genuine Baadera f=12,5 mm. z barlowem Soligora 2x (400x) na S.C i muszę przyznać że ten układ wypadł całkiem dobrze na Saturnie.

SAT210306ABCD1.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym ręcznie powybierał klatki i użył ich mniej, to być może rezultat byłby bliższy naturalnemu. Na ogół cierpię na niedostatek dobrych klatek i upycham do stackowania wszystko co nie jest gorsze poniżej 90% (takie ustawienie opcji jakości) Jak wiadomo im więcej klatek, tym mocniejszą obróbkę można zastosować jeśli się musi (ja muszę) lub subtelniejszą jeśli są b. dobre, lub jest ich mało, bo inaczej obraz robi się ziarnisty. To stały mój dylemat z powodu przeciętnego i zmiennego w czasie seeingu na balkonie. Ale i tak fotka cieszy. :Beer:

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Mam nadzieje że moja pierwsza fotka nie zaśmieci tego wątku ze wspaniałymi zdjęciami :Boink:

Po dwóch tygodniach oczekiwania na pogode od momentu kupienia TouCam-a wreszcie zobaczyłem kilka gwiazdek i planetke :szczerbaty:

Użyte ok 450 klatek, seeing marny, brak wprawy i kompletna nieumiejętność obrabiania materiału :blink:

Sprzęt jak poniżej plus TouCam Pro

Pozdrawiam :Beer:

Saturn.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.