Skocz do zawartości

Sprzet do DS-mobilny


Damianu

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak wyżej, każdy musi sobie sam określić parametr jakim jest mobilność. Nawet w wypadku samochodu może się okazać że nie jest tak różowo jeśli wyjeżdzasz z rodziną i tylne siedzenie nie jest dostępne dla sprzętu.

Wtedy to i w bagażniku nie ma miejsca, pozostaje lornetka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta jest tania, więc jesli się masz ogródek za miastem lub znajomego na ciemnej wsi, to montaz zostaw w altanie dobrze ukryty. Zresztą nie ma duzej wartości płyta meblowa, więc ryzyka nie ma wielkiego. Teraz jesli masz dośc niedaleko to tubę długości 120cm wsadzasz w uszyty wcześniej solidny pokrowiec z szelkami, bierzesz na plecy i cheja w drogę. Tuba ma ciężar tylko 6-7kg, więc to jest bardzo mało.

 

Ja takie rozwiązanie logistyczne stosuje u siebie i nawet często obserwuje.

 

A Taurus jest faktycznie droższy, ale to sprzęt bym powiedział na całe życie, do tego autobusem lub pociagiem można wozić na duże odległości.

DS-y przez niego zrobia na tobie spore wrażenie.

 

 

Jest jeszcze jeden nie podejmowany tu problem.

Synta ma akcesoria i okulary, a Taurus jest troche goły.

 

Jak DS to lustro o średnicy minimum 170-200 mm, a nie refraktor. Bo Ci się szybko znudzi astronomia.

 

--------------------------------------------------------------------

Powiedzmy że kupiłes w końcu refrakor 120 mm. Wykonałes kilka obserwacji i niby jestes zadowolony. Myslisz sobie dokonałem dobrego wyboru. Potem jest okazja zabrac się na duzy astro-zlot. Tam podpatrujesz niebo przez inne duże teleskopy Newtona i nagle stwierdzasz, że obrazy w sprzętach kolegów jakies takie ciekawsze dużo są. Widać duzo gwiazd w gromadach kulistych, mnustwo galaktyk i mgławic i to bardzo wyraźnie. I myslisz sobie "Oj teraz widze że mój mały sprzecik pomimo że jest mobilny nbie pokazuje tylu szczegółów. W dużym teleskopie mozna zobaczyć tyle dodatkowych szczegółów, a w moim 120 mm tylko mgiełki bez znaczącej struktury. "

 

To jest przypuszczalny przebieg wypadków dla obserwatora DS.

 

Dodam tylko że własnie Ja tak się zawiodłem na swoim dawnym sprzecie o średnicy 100 mm, bo własnie bardzo chciałem widzieć DS-y.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem wszystko uwaznie i juz wiem, ze: refraktor 120mm owszem jest maly i przez to mobilny ale jego niewielka apertura mocno ogranicza jego zastosowanie i do DS sie nie nada. Taurus -do DS jak znalazl ale to jednak za duzy(drogi) sprzet jak dla poczatkujacego. Mysle ze dobrym rozwiazaniem bedzie Newton 200/1200 (Celestron StarHopper lub Synta). Z tego co przeczytalem da on ciekawe obrazy DS i planety tez mozna nim ogladac, ma w zestawie okulary, jest w dobrej cenie...na balkonie nie zmieszcze sie ale przeciez obserwacja z balkonu DS w srodku osiedla nie ma sensu wiec to ze nie wejdzie na balkon jest bez znaczenia. Jedynym minusem jest to ze jest dlugi i bez kombinacji nie wejdzie na tylna kanape mojego minisamochodu (cienias). Mozliwosc wyjazdu pod ciemne niebo mam (dzialka 30km od miasta).

Dzieki Waszej pomocy juz wiem jaki sprzet wybrac: Newton, to napewno. Zostaje tylko pytanie czy brac 200/1200 czy 200/1000. Te 20 cm ma znaczenie w przypadku gdybym chcial zmiescic tube bez kombinacji na tylnym siedzeniu ale moze warto troche pokombinowac i mniej zaplacic czy nie kombinowac i zaplacic drozej i miec przy okazji paraktyka? Ten krotszy jest f=5 a dluzszy f=6, czy w wizualu bedzie jakas znaczaca roznica pod wzgledem jasnosci obrazow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie masz składanego oparcia w Cieniasie? Byłoby w sam raz, ja składam pół oparcia w SEICENTO i można tam zmieścić to lub owo, bez wielkiego uszczerbku dla ilości osób co się jeszcze zmieszczą.

Albo cofnąć przednie siedzenie pasażera i tam (przed siedzeniem) skosem upakować tubus. Powinieneś sobie z tym poradzić, byle solidnie owinąć rurę folią bąbelkową.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, widze,ze Damianu ma ten sam dylemat co ja i myśli o podobnym rozwiazaniu, czyli dwa teleskopy. Niestety,żaden krótkoogniskowy refraktorek 120mm nie pokaze tyle, co Newton 200mm, a 80ED to już śmiech na sali -lepiej kupic tę stodwudziestke albo Oriona 100/600. Skoro planujesz osobny sprzet do planet, to proponuję Ci do DS krótkie lustro 200mm lub w ostatecznosci, gdy mobilnośc musi byc na maksa 150mm. Ale w obu przypadkach konieczny samochód w transporcie. O paralaktyku do Ds razem z mobilnoscia zapomnij. Synta/celestron/Orion 200/1200 jest duży, ze wzgledu nas woją długość. Masz jednak do dyspozycji inne opcje. Mozesz kupić samą tubę 200/1000 i zrobić Dobsona we włąsnym zakresie Poza tym jest jeszcze tuba 200/800 [soligor MT800], można kupić sama tubę. Optycznie jest możę trochę gorsza, bo to F/4 a nie F/5, ale do dS nie ma to takiego znaczenia. 200/1000 mozesz kupić w Astrokraku, ale droższa i mniejszy szukacz [30mm] -nie wiem, jak z analogicznym Celestonem w DO i czy sprzedaja samą tubę. W przypadku MT800 szukacz jest 50mm [plus], natomiast starannosci wymaga zrobienie obejmy, ze wzgledu na delikatny tubus. Ma on jednak ledwie 70cm długosci, ja potencjalnie planuje coś takiego wozić maluchem. Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma on jednak zaledwie 70cm długosci, ja potencjalnie planuje coś takiego wozić maluchem.

 

Słyszałem kiedys że pewien kolega z sasiedniego forum woził Synte 1200 w maluchu bez problemu i jeszcze miesciła się jedna osoba + toboły. Wsadzał dobsa, do niego gąbki i potem na to miedzy deski tubę i opierał o tylną kanapę. Tyle że przednie siedzonko wyjmował. Ale czego sie nie robi dla swojego ulubionego hobby :szczerbaty:

 

Ten krotszy jest f=5 a dluzszy f=6, czy w wizualu bedzie jakas znaczaca roznica pod wzgledem jasnosci obrazow?

 

Jeśli porównujemy dwie takie same średnice, to z moich wyliczen w astrofotografii wynika że wizualnie nie ma absolutnie żadnej różnicy w jasności obrazu.

Dziwne to trochę, ale tak mówią wzory do wyliczania czasów expozycji.

Według tej teorii jasność wizualna zależy tylko i wyłącznie od powiększenia.

Oba teleskopy dadzą tak samo jasne obrazy przy tym samym powiększeniu np. 100x:

- w f/5 w okularze 10 mm

- a w f/6 w okularze 12 mm

 

Tak samo będzie z fotografią w ognisku głównym. f/5 wydłuży nieco expozycje od f/4, ale kosztem/zyskiem wiekszego powiększenia na kliszy/CCD.

W astrofoto za wzrostem ogniskowej idzie wzrost średnicy, żeby zawsze było to te f/4-f/8.

 

Paradoksalnie więc duży Mak nadaje się do DS jesli użyjemy w nim małych powiększeń np. 30-100x. Jednakże Mak przypuszczalnie chyba bedzie miał dość dużą obstrukcje i to powoduje dodatkowe straty światła już na wejściu.

 

Proszę Mnie oświecić jesli się mylę :Boink::blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha zapomniełem tylko dodać że mniejsza światłosiła f/6 jest bardziej uniwersalna i teoretycznie lepiej pokaże planety. Dłuższa ogniskowa to mniej wad optycznych czyli mniej brzydkiej komy i łatwiejsza kolimacja.

f/5 do astrofoto lepiej się nada jesli interesuje nas ogniskowa 1000mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokażcie mi jeden samochód gdzie nie mieści sie newton 200/1200 na tylnej kanapie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ja zmierzylem i kanapa w moim samochodzie ma szerokosci 110 cm a z informacji jakie dostalem z Fotoclassic'a Synta ma 1250mm dlugosc ale mysle ze jakos "po skosie" by weszła Synta i chyba na ten sprzet sie zdecyduje lub poczekam na Starhoppera - kolor mi bardziej odpowiada hihi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zmierzylem i kanapa w moim samochodzie ma szerokosci 110 cm a z informacji jakie dostalem z Fotoclassic'a Synta ma 1250mm dlugosc ale mysle ze jakos "po skosie"

 

Po skosie wejdzie na pewno - zwłaszcza jak się przesunie przednie siedzenie pasażera. Nie wiem tylko jak duży jest bagażnik - bo np. w moim sedanie montaż nie mieści się na stojąco - musi leżeć na boku, ale już na przykład w Corsie hatchbacku ładnie wchodzi na stojąco :)

 

chyba na ten sprzet sie zdecyduje lub poczekam na Starhoppera - kolor mi bardziej odpowiada hihi

 

Tak czy owak dobry wybór - wbrew wszelkim opiniom jest to sprzęt bardzo mobilny - tuba i podstawa zamiast wielu innych klamotów, które towarzyszą paralaktykom :) Zresztą miałeś okazję widzieć jak szybko to się rozkłada ;)

Edytowane przez DominikM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dobra rade kup najpierw teleskop do DS'ow najlepsza Synta 200mm albo cos wiekszego :) ..pozniej bedziesz sie zastanawial nad mobilnoscia ..bo czlowiek jak jest postawiony przed faktem dokonanym potrafi zdzialac cuda i ty pewnie tez cos wykombinujesz majac juz telepa w domu :)

 

Chyba ze Taurus 270 ..da sie go zlozyc do naprawde malych rozmiarow tylko ze cena to ok 3,5 tys zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...do DS'ow najlepsza Synta 200mm albo cos wiekszego :)...

 

Czy duzo zyskam na jakosci obrazu kupujac Newtona 250/1200 zamiast 200/1200? Ten wiekszy jest jasniejszy i czy w zwiazku z tym nie bede mial problemow z koma lub czyms innym (czym?). Warto wydac dodatkowe pieniadze za 50mm wiecej apertury czy pozostac przy 8"? W transporcie w sumie nie ma roznicy bo dlugosc tuby jest taka sama tylko srednica sie roznia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia 250 mm lustra jest 1,56 raza wieksza od 200 mm .Troche tego stracisz z powodu wiekszego lusterka wtornego . Bedziesz mial wieksza rozdzielczsc . Nie wiem jak z koma, jest takze zalezna od uzytych okularow , Naglery ponoc ja minimalizuja. Lustro F4,8 dobrze zrobione powinno zadawalac . Jak masz ciemne niebo to wieksze lustro = uzyteczniejsze . Poszukaj tez opini o tym wiekszym teleskopie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro 25 cm sprzęt mobilny? haha

To w takim razie radioteleskop o średnicy >100 m też jest mobilny.

Płacisz 5 mln USD i przenoszą go w dowolne miejsce.

Pozdrawiam

Co wg ciebie oznacza pojecie "mobilny"? Niedawno widzialem dobsona 41 cm w cinquecento wraz z trzema doroslymi osobami. Dodam, ze nikt nie trzymal jego elementow na kolanach a bagaznik byl pusty. Osobiscie uwazam, ze ten teleskop jest nie mniej mobilny od mojego Tala 1 (11 cm) w drewnianej skrzyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie mobilny sprzęt to na przykład lornetka lub short tube refraktor, który można wziąć w podróż bez obaw. Natomiast wszystko powyżej 15 cm, to są sprzęty jak najbardzie dobre, ale nie za bardzo mobline.

I tak na początek to straczy lornetka, pożniej refraktor lub newton o nie wielkiej apraturze. Do dużych apretur trzeba dorosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem to tuba dużej Synty 25 cm jest o kilka sporych kilo cięższa od Synty 20 cm. Dochodzi ciut większy dobson i nie jestem pewny czy łatwo wejdzie do małego auta. W kolegi Syncie 25 cm jest duża koma, głównie przy małych powerach i w okularach z duzym polem.

 

Na poczatek najlepiej kupić te 200 mm, potem po nabraniu doświadczenia ewentualnie można awansować na inny sprzęt. Ale sądzę że Newton 200 mm posłuży bardzo długo.

 

-----------------------------------------------

A jeśli ktoś ma duzo, duzo kasy to może wzorując się na konstrukcjach Taurusów, zbudować mobilne tele o nieograniczonych wręcz, rozsąnych rozmiarach lustra i małej objętości zajmowania bagaznika. Np. śr. 40-100 cm. Na bliskie wypady wystarczy wózek, a na dłuższe samochód. Cała idea mobilności wedlug mnie sprowadza sie tylko do odpowiednio składanej konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.