Skocz do zawartości

co by dział nie umarł


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

W dziale "Zjawiska ..." niewiele się dzieje, więc żeby nie wyzionął ducha zapodaję sympatyczne cienie rzucane przez wypiętrzonego cumulusa (rzadkość o tej porze roku). Wyglądało to tak uroczo, że specjalnie zatrzymałem się na poboczu w drodze do pracy i trzasnąłem fotkę :rolleyes:

 

testo_103_filtered.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stratocumulus :

southern_poland008.JPG

 

Cumulus Cumilis:

 

southern_poland051.JPG

 

Cumulonimbus + inne z serii Nimbostratus itp. ... (widoczny "uskok" wiatru - granica między warstwami powietrza)

 

southern_poland060.JPG southern_poland059.JPG southern_poland063.JPG

 

Cumulonimbus Virga

 

southern_poland065.JPG

 

Tworzący się Cumulonimbus+Altostratus itd...

 

southern_poland057.JPG

 

Ultraniski Stratocumulus

Kudlacze_05_059.JPG

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kontunuując temat... każdy widział cień ziemi (który anglosasi nie wiedzieć czemu nazywają pasem Wenus), ale w naszych warunkach pogodowych nieczęsto zdarza się, że jest bardzo wyraźny. Taka sytuacja była dzisiaj, oczywiście trzeba było wyjechać 500m npm żeby uciec przed smogiem, ale warto było, bo na górze widocznośćjest "milion na milion".

 

DSC_1854small.jpg DSC_1862small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontunuując temat... każdy widział cień ziemi (który anglosasi nie wiedzieć czemu nazywają pasem Wenus), ale w naszych warunkach pogodowych nieczęsto zdarza się, że jest bardzo wyraźny. Taka sytuacja była dzisiaj, oczywiście trzeba było wyjechać 500m npm żeby uciec przed smogiem, ale warto było, bo na górze widocznośćjest "milion na milion".

 

DSC_1854small.jpg DSC_1862small.jpg

 

Radku jaki jest mechanizm powstawania tego zjawiska?

Ja znalazłam coś takiego "Pas Wenus, spowodowany jest wstecznym rozpraszaniem poczerwienionego światła pochodzącego od wschodzącego Słońca.", ale niewiele z tego rozumiem...

Próbuję wyobrazić sobie ustawienie słońca i ziemii, ale coś mi nie pasuje... Wschodzące słońce na zachodzie?

Ori2711

 

Ps: Znalazłam jeszcze to, ok chyba już rozumiem :"Podczas bezchmurnego zmierzchu lub brzasku, tuż przed wschodem albo zaraz po zachodzie słońca, część atmosfery nad horyzontem wydaje się lekko odbarwiona, lekko różowa. Nazywane Pasem Wenus odbarwienie, będące obszarem pomiędzy ciemnym, zasłoniętym a niebieskim niebem, można dostrzec w niemal dowolnym kierunku, włączając przeciwny Słońcu. Niebieskie niebo wysoko w górze to normalne światło słoneczne odbite od atmosfery. Jednak w Pasie Wenus, atmosfera odbija światło zachodzącego (lub wschodzącego) Słońca, które wydaje się bardziej czerwone."

czyli cień ziemii widać na zachodzie o wschodzie słońca i na wschodzie podczas jego zachodu, niesamowite że atmosfera działa jak gigantyczna soczewka...

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps: Znalazłam jeszcze to, ok chyba już rozumiem :"Podczas bezchmurnego zmierzchu lub brzasku, tuż przed wschodem albo zaraz po zachodzie słońca, część atmosfery nad horyzontem wydaje się lekko odbarwiona, lekko różowa. Nazywane Pasem Wenus odbarwienie, będące obszarem pomiędzy ciemnym, zasłoniętym a niebieskim niebem, można dostrzec w niemal dowolnym kierunku, włączając przeciwny Słońcu. Niebieskie niebo wysoko w górze to normalne światło słoneczne odbite od atmosfery. Jednak w Pasie Wenus, atmosfera odbija światło zachodzącego (lub wschodzącego) Słońca, które wydaje się bardziej czerwone."

Dokładnie. Cień Ziemi można obserwować albo po zachodzie Słońca nad wschodnim horyzontem, albo przed wschodem nad zachodnim. Purpurowe pasmo nazywane pasem Wenus jest właśnie światłem czerwonego Słońca, które nie jest już widoczne z powierzchni ziemi, ale oświetla jeszcze wyższe warstwy atmosfery. To pasmo ma dosyć ostrą dolną granicę. Na tej granicy obserwator zawieszony gdzieś wysoko w atmosferze obserwowałby właśnie jak czubek Słońca znika pod horyzontem. Niżej atmosfera nie jest już niczym oświetlona. To że nie widzimy to jako czerni, ale raczej jako "przejrzysty" ciemny błękit wynika z tego, że patrzymy prze grubą warstwę powietrza, która jest jeszcze delikatnie oświetlona niebieskim rozproszonym światłem wyższej atmosfery.

Zjawisko jest bardzo powszechne, ale też bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne, dlatego rzadko w naszych warunkach tak efektowne, jak na tych fotkach. Największe wrażenie robi cień Ziemi oglądany z samolotu na wysokości przelotowej, jest ostry jak brzytwa i niesamowicie kontrastowy.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pewnie niejeden z nas widział iryzację chmur. Najczęściej można ją oglądać w ciągu dnia w pobliżu Słońca na chmurach piętra średniego typu altocumulus. Czasem pojawia się też na niższych chmurach, jak cumulus fractus, jednak najbardziej efektowna jest zawsze na altocumulusach. Nieczęsto można jednak oglądać iryzację w nocy, ponieważ światło Księżyca jest zazwyczaj zbyt słabe, aby kolory były na tyle wyraźne, żeby zwrócić na nie uwagę.

 

Coś takiego widziałem jednak wczoraj w masywie Babiej Góry. Wiał silny wiatr i po zawietrznej stronie grani powstały chmury soczewkowate altocumulus lenticularis. Akurat w tym miejscu znajdował się też wschodzący Księżyc i na tle chmur pojawilły się wyraźne kolory. Mechanizm powstawania zjawiska jest bardzo zbliżony do wieńca i polega na dyfrakcji światła w kropelkach wody, w tym przypadku mocno przechłodzonej.

 

DSC_1976_filtered_800.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mróz dotarł w końcu na Dolny Śląsk. Po opadzie ziarnistego śniegu zostało w powietrzu dużo kryształków lodu, które spowodowały powstanie ładnych słupów świetlnych nad jasnymi lampami. Dla Darka_B to normalka, ale ja pierwszy raz widziałem je od siebie tak wyraźnie i muszę powiedzieć, że takie kolorowe kolumny na niebie robią niezłe wrażenie :) Na razie jest tylko -8*C, aż strach pomyśleć co się będzie działo pojutrze rano jak spadnie do -30 (a tak magowie zapowiadają).

 

DSC_2040small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.