Skocz do zawartości

Jak zbudowałem Newtona na Dobsonie


Rodan

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz prawie po roku mogę się przyznać ( przedawnienie), popełniłem straszny czyn, przy wydatnej pomocy kolegów z forum. Jedni świadomie współpracowali inni nie (TW). Zbudowałem teleskop Newtona na montażu Dobsona. Za pomoc wszystkim dziękuję.

Oto co wyszło.

Dsc00498.jpg

Projekt generalnie oparty jest na konstrukcji Newtona Janusza Wilanda. Obliczenia wykonał program – jawil.xls ( inne programy podawały wyniki podobne albo takie same).

Założyłem, że konstrukcja zostanie wykonana w technice kompozytowej, materiał dostępny dla mnie na miejscu. Ma być tania. Jedynie postanowiłem kupić lustro główne i kątowe.

Oto dane teleskopu:

Obiektyw – 145mm ( miał być 150 )

Lustro wtórne y1-35mm

Wyciąg 2 cale z redukcją 1,25

Zdolność rozdzielcza 0,97 sek kąt (teoretyczna wg jawilxls)

Zasięg 12,67 m ( jw.)

Całkowity koszt ok. 800 zł.

 

Tuba D=200 mm, wykonana z kompozytu epidian+ materiał z włókna szklanego (splot skośny) 3 warstwy. Zewnętrzna warstwa materiał tapicerski coś podobne do skóry (przyjemne w dotyku), grubość ścianki = 0,3 mm. Przesłony – PCV+ włókno szklane = 4mm. Wyczernione farba matowa w aerozolu. Tuba uzbrojona bez okularu waży 4kg.

 

Pająk – wykonany z tulei teflonowej, zamocowanej na trzech prętach 3mm gr. Wykorzystałem szprychy motocyklowe. Oryginalne nakrętki szprych zostały nagwintowane na zewnątrz (M5) ( zamocowanie nie powoduje naprężeń tuby a trzyma solidnie

 

ivo_024.jpg

Wyciąg 2 cale – wykonany z mosiądzu we własnym zakresie i dla własnych potrzeb i możliwości, jest to megaplagiat z dostępnych materiałów w necie.

 

Dsc00503.jpg

 

Dsc00504.jpg

Montaż Dobsona wykonany z płyt = 8mm (PCV modyfikowane), obrotnica osi Az na łożyskach kulkowych, oś Alt (także łożyska) mikroruchy przekładnia ślimakowa ze sprzęgłem.

 

Całość używam już od listopada 2004 roku. Jak na razie spisuje się dobrze. Poszukuję teraz pomysłu do zabudowy statywu dla tej rury.

 

Dsc00506.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje . :Beer:

Mnie udalo sie poprzez ulozyskowanie ztuningowac montaz patalaktyczny skyluxa i powiesilem na nim z 9 kg tube + przeciwwaga i dziala poprawnie .

Zadaniem pajaka jest usztywnienie tuby . Dales chyba jakies wzmocnienia w rejonie pajaka i ewentualnego mocowania do montazu

statyw geodezyjny i montaz skyluxa + 2 lozyska w RA i gotowe . Tanio to zmotoryzowac , klasyczne dostepne rozwiazania . Szkoda tylko tak ladego montazu Dobsona nie uzywac .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje . :Beer:

Mnie udalo sie poprzez ulozyskowanie ztuningowac montaz patalaktyczny skyluxa i powiesilem na nim z 9 kg tube + przeciwwaga i dziala poprawnie .

Zadaniem pajaka jest usztywnienie tuby . Dales chyba jakies wzmocnienia w rejonie pajaka i ewentualnego mocowania do montazu

 

Wzmocnień nie dawałem, konstrukcja jest dosyć sztywna. Wzmacniają ją dodatkowo przesłony wewnątrz tuby.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla amatorów majsterkowania zamieszczam rysunki robocze wyciągu 2 ` widocznego na zdjęciach w poprzednich postach. Koszt wykonania : materiał mosiądz wałek śr 70 mm dł.110 mm - 40 zł, tokarz ( tuleje wewnętrzna i zewnętrzna, nakrętka) 30 zł. Robocizna własna ok 10 godz.

Dla zaineresowanych dodatkowe informacje na życzenie.

0000001_59.jpg1.jpg

0000001_60.jpg_1.jpg

0000001_61.jpg_1.jpg

0000001_62.jpg_1.jpg

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
ja tylko dodam od siebie ze jesli chcesz wyczernic tube idealnym matem, to polecam wcieranie reka zmielonego wegla drzewnego, efekt jest szokujacy, sama farba matowa moim zdaniem to za malo...

Jakie dajesz lepiszcze do tego pyłu z węgla dzewnego?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.