Skocz do zawartości

Co kupic dziecku?


pwin

Jaki teleskop  

32 użytkowników zagłosowało

  1. 1. oto wasze propozycje:

    • "Soligor" MT-910 http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info.php?cPath=21_40&products_id=236
      7
    • Synta - Sky Watcher EQ1 http://market.fotoclassic.pl/product_info.php?cPath=32_35&products_id=102
      1
    • Messier N-130 http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info.php?cPath=21_40&products_id=345
      4
    • Celestron PowerSeeker 80EQ http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/product_enlarge.php?id=554&lang=pl&cur=PLN&PHPSESSID=dd903ec312d4c502e5429bc8cc377244
      4
    • Celestron StarHopper 6 http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/product_enlarge.php?id=386&lang=pl&cur=PLN
      16


Rekomendowane odpowiedzi

I tu może być problem bo mgłaiwce w teleskopach nie mają nic wspólnego z tymi z fotek, są słabiutkimi mgiełkami ledwo widocznymi w okularze, szare jak dym, a planety są duuzo mniejsze niż poczatkujący mają nadzieję a ich obserwacja wymaga dużo doświadzczenia.

Co do teleskopu to chyba najlepiej ten http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=236 martwi mnie jednak wiek, 10 lat to dośc mało i może o ile na oglądanie obrazków przed kompem zupełnie wystarczy to do prwdziwych obserwacji może być za mało. Nadzieja w tym ze starszy brat też się może astronomią zainteresuje :)

 

HAMAL ma racje ...ale sadze ze taki teleskopik 114 mm newtonik za tysiac zlotych od Soligora bedzie dobra propozycja dla 10 letniej astroamatorki ;)

 

mglawice mglawicami na czlowiek zawsze jak nie patrzyl przez teleskop chce je ogladac .....jednak do wykorzystania 114 przez takie dzieckobedzie mysle bardzo interesujace :)...ksiezyc i Saturna napewno bedzie dobrze wicac ..uklad Jowisza ..z czasem jak zerknie na Oriona czy andromede bedzie widziec mglawice nie taka jak na fotkach ale struktoralnie dobrze widoczna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HAMAL ma racje ...ale sadze ze taki teleskopik 114 mm newtonik za tysiac zlotych od Soligora bedzie dobra propozycja dla 10 letniej astroamatorki ;)

 

mglawice mglawicami na czlowiek zawsze jak nie patrzyl przez teleskop chce je ogladac .....jednak do wykorzystania 114 przez takie dzieckobedzie mysle bardzo interesujace :)...ksiezyc i Saturna napewno bedzie dobrze wicac ..uklad Jowisza ..z czasem jak zerknie na Oriona czy andromede bedzie widziec mglawice nie taka jak na fotkach ale struktoralnie dobrze widoczna :)

 

jesli chodzi otrzesace obrazy i 10 latke to bedzie najmniejszy problem ...

 

trzeba brac pod uwage ze 10 latka sama nie bedzie ogladala przez teleskop o godzinie 00 00 tylko z rodzicami ktorzy napewno beda sie przylaczac przez te kilka lat przyfgody ich corki z teleskopem ..poczatek i tak bedzie napewno skupiony na najprostrzych i najwiekszych obiektach jak Ksiezyc niektore ciekawsze planety ..czy Mglawica w Orionie czy M 31 ..z czasem dziecko samo zacznie eksperymentowac a bioorac pod uwage wiek nie kupowalbym teleskopu duzego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogubilem sie wiec dodalem ankiete, wszystkie teleskopy odpowiadaja mi cenowo, co do dobsona slyszalem ze nie mozna do niego dolaczyc aparatu foto - a chcialbym. zapraszam do glosowania

focenie to zpełnie inna bajkai wierz mi że w tym budrzecie niema to zupełnego sensu.

 

zagłosowałem właśnie na dobsa z racji na ten ogródek, który macie niema sensu marnowac okazji na większe lustro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogubilem sie wiec dodalem ankiete, wszystkie teleskopy odpowiadaja mi cenowo, co do dobsona slyszalem ze nie mozna do niego dolaczyc aparatu foto - a chcialbym. zapraszam do glosowania

 

nic dziwnego, bo zaawoluwowałeś, że teleskop ma być prezentem dla 10-letniej siostry, a wygląda na to, ze ma być uniwersalnym teleskopem dla Ciebie i jeszcze z możliwoścą astrofotografii :rolleyes:

no przyznaj się :szczerbaty:

 

jak naprawdę ma być dla 10-letniej dziewczynki, to najlepiej jak by był jak najbardziej prosty w użyciu i nie za duży i nie ciężki

jak ma być też dla Ciebie, to pogadaj z siostrą, może się do niego dołoży? :D i współnie kupicie jakiś lepszy/większy/droższy :)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic dziwnego, bo zaawoluwowałeś, że teleskop ma być prezentem dla 10-letniej siostry, a wygląda na to, ze ma być uniwersalnym teleskopem dla Ciebie i jeszcze z możliwoścą astrofotografii :rolleyes:

no przyznaj się :szczerbaty:

 

jak naprawdę ma być dla 10-letniej dziewczynki, to najlepiej jak by był jak najbardziej prosty w użyciu i nie za duży i nie ciężki

jak ma być też dla Ciebie, to pogadaj z siostrą, może się do niego dołoży? :D i współnie kupicie jakiś lepszy/większy/droższy :)

pozdrowienia

 

 

:szczerbaty:

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z perspektywy "kilku" lat co zyje wiem, ze 10 latka za chwile jest 18 latka . Praktycznie chwilka bedzie duza .Teraz najwyzej za 2 lata czyli juz bez problemu sama obsluzy teleskop 150 mm lustro na dobsonie .

Ten na montazu paralaktycznym z poczatku jest trudniejszy w obsludze, ale jak nawet na oko nauczymy sie nim poslugiwac jest duzo wygodniejszy , ponadto tanio o skuteczny naped i sam bedzie utrzymywal wybrany obiekt widoczny w okularze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo udają laski albo pytają o teleskop dla siostry a robi się tylko z tego bajzel. Ludziska drogie, to ma być dla doroslego faceta a ściema jest tylko po to aby nie dostać odpowiedzi że to już bylo i 2 linków w prezencie więc przestańcie mieszać z tą 10 latka :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti,nie lubisz tak tego MTO,bo dorownuje osiagami Twojemu drogiemu makowi?

 

Pawel,jakas naciagana ta Twoja analogia,Polonezy sa zawodne,a MTO nie.

Uwazam,ze obrazy z MTO beda duzo lepsze zarowno do DS jak i do planet, Ksiezyca,niz te otrzymane za pomoca tanich teleskopow soczewkowych z obiektywem 80mm.

Prawda jest,ze teleskop na bazie MTO trzeba skompletowac,dokupic montaz,okulary i szukacz,jednak oprocz astronomii ma on tez zastosowanie w fotografi obiektow "ziemskich",np. mozna z niego strzelac do kaczek na jeziorze,albo do samolotow "z reki"(choc to raczej ktos silniejszy niz 10 letnia dziewczyna).

Doradzamy zgodnie z wlasna wiedza i doswiadczeniem,wiec nie odrzucam propozycji wszystkich Kolegow,jedynie sie z nimi nie zgadzam.

 

Pwin,zwaz rowniez ilosc glosow za konkretnym modelem.

 

Pozdrawiam

 

To co napisałeś dowodzi temu, że patrzyłeś przez jedno może 2 MTO. Ale MTO jest innemu nie równe i to niestety bardzo często widać! Ja miałem kilka MTO... w tym jedno nawiodło mnie na zaćmieniu w 1999. Zabrałem 2 jedno MTO 80/500 i 100/1000... miałem focić jednym fazę częściową a kolejnym całkowitą. Na dzień przed zaćmieniem okazało się, że ogniskowanie się zablokowało i całość robiłem przez mniejsze MTO z konwerterem x2...

Takich historii o MTO słyszałem bardzo wiele choć bardzo sobie je jako trawelerka brzegówkowego chwalę - ale w brzegówkach jakośc obrazu jest sprawą mniej ważną.

 

Twoja wypowiedź dowodzi też, że nie patrzyłęś np. przez refraktor np. taki jak Observer 70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda,ze nigdy mi sie MTO nie popsul ani nie zacial.Przez obserwera 70 nie patrzylem(czy jest to tani refraktor?),ale patrzylem przez mniejsze tanie refraktorki i wszedzie byly mocne kolorki,a w MTO nigdy nie bylo.Jak dla mnie,ksiazkowa wyzszosc refraktorow nad reflektorami dotyczy wylacznie tych soczewek z najwyzszej pólki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy tu wspomnieć jeszcze o MTO z pogiętymi gwiazdami bo... wiezciadło było za bardzo ściśnięte, MTO z uwaga - nie napylonym lustrerkiem... (miał takie kolega z planetarium - kupił wysyłkowo w pewnej firmie)... itd...

Jasne refraktorki są oczywiście "fioletowo - tęczowe" ale te nieco ciemniejsze są często niezłej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic juz nie wniose do dyskusji-w ankiecie prowadzi teleskop Newtona z 15 cm zwierciadlem,a MTO nie ma na liscie startowej,wiec juz spokojnie moge pozostac przy swoim dobrym mtosiu:)

"Jasne refraktorki są oczywiście "fioletowo - tęczowe" ale te nieco ciemniejsze są często niezłej jakości."

Pytanie jak czesto,pewnie tak jak MTO wybrakowane.

 

Chyba nikt, polecajac jakis sprzet,nie poleca bubla,ktory (prawie!) kazdej marce sie zdaza,za to zaprojektowany i wlasciwie wykonany produkt danej firmy,serii.Ja spotkalem sie (pozyczalem z obserwatorium) obiektyw MTO,bedac w tamtym czasie posiadaczem teleskopu Newtona 90/900 i "plulem sobie w brode,ze nie zdecydowalem sie na zakup Rosyjskiego obiektywu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z polecaczami MTO jest jak z polecaczami ZRT, jedni i drudzy tylko mącą i pakują ludzi w duuże kłopoty. O MTO tylko słyszałem ale ZRT wkoncu mialem okazję potestować, TRAGEDIA :szczerbaty: To już nie te czasy aby kompletować "teleskop" z obiektywu foto lub przerabiać tandetną radziecką lunetę w krótej jedynie obiektyw jest coś wart. Bardzo Cię Hanysiak proszę abyś swoją milość do MTO wyemitował gdzie indziej w nieszkodliwy dla innych sposób bo już jeden chłopak za waszymi radami " polecaczy" otrzymanymi tu na AF, ZRT kupił i sprzedawał ją już tydzień później wielce zawiedziony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eeehhh...

 

Teleskop naprawde jest dla siostry. Na pewno bedzie jej ktos pomagal przy obsewacjach, przeciez nikt nie wysle mala dziewczynke w ciemny ogrod z 15 kg tuba.

 

chcialem zapytac czemu teleskop za taka cene nie nadaje sie do astrofotografii?

 

nie umiescilem MTO w ankiecie, gdyz chcialbym kupic wszystko za jednym razem, nie odzielnie

nie znam sie, nie wiem czy umialbym to dopasowac czy zlozyc - jednym slowem wole proste rozwiazania.

 

jakie sa zalety montazu typu dobson a jakie tego drugiego, i czemu wlasnie wiekszosc z was poleca mi taki(dobson)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eeehhh...

 

Teleskop naprawde jest dla siostry. Na pewno bedzie jej ktos pomagal przy obsewacjach, przeciez nikt nie wysle mala dziewczynke w ciemny ogrod z 15 kg tuba.

 

chcialem zapytac czemu teleskop za taka cene nie nadaje sie do astrofotografii?

 

nie umiescilem MTO w ankiecie, gdyz chcialbym kupic wszystko za jednym razem, nie odzielnie

nie znam sie, nie wiem czy umialbym to dopasowac czy zlozyc - jednym slowem wole proste rozwiazania.

 

jakie sa zalety montazu typu dobson a jakie tego drugiego, i czemu wlasnie wiekszosc z was poleca mi taki(dobson)?

 

najważniejsze, że masz ciemny ogród :)

 

a poważniej już, za te pieniądze, to niestety nie kupisz nawet dobrego montażu umożliwiającego astrofotografię,

a im większy, dłuższy, cięższy teleskop, tym mocniejszy musi być montaż, a co za tym idzie jego cena wstrasta, nawet nie proporcjonalnie, wręcz wykładniczo

do astrofoto juz raczej niezbędny jest napęd, to następne koszty, potem z kolei też wydaje się niezbędna kolejna "rurka" która umożliwi tzw. guiding, a to znowu podnosi ciężar, który musi nosić montaż i to błędne koło się zamyka, bo koszty, koszty, a efekty ciągle niezadawalające :Boink:

 

oczywiście to wszystko, nie odnosi się do fotografowania księżyca, czy np. słońca, bo raz, że krótkie czasy naświetlania, dwa, że duże kątowo.

do fotografowania planet też nie potrzeba długich czasów, ale niestety wymagana jest bardzo długa ogniskowa (dosłownie parę metrów!) i stąd właśnie potrzeba dobrego montażu i prowadzenia, co niestety kosztuje.

 

a zalety montażu dobsona, to przede wszystkim to, że jest tani i "drugie primo", że jest łatwy/prosty w obsłudze, ale ma też swoje wady, przedewszystkim, dość trudno go zmotoryzować (zautomatyzować) (choć ostatnie przykłady platformy paralaktycznej, właśnie do dobsona, temu przeczą), w montażu dobsona występuje jeszcze, tzw. rotacja pola, w wizualu niema to znaczenia, ale w astrofoto tak.

 

pozatym postaraj się poszukać tego na forum, to naprawdę było już omawiane setki razy

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z polecaczami MTO jest jak z polecaczami ZRT, jedni i drudzy tylko mącą i pakują ludzi w duuże kłopoty. O MTO tylko słyszałem ale ZRT wkoncu mialem okazję potestować, TRAGEDIA :szczerbaty: To już nie te czasy aby kompletować "teleskop" z obiektywu foto lub przerabiać tandetną radziecką lunetę w krótej jedynie obiektyw jest coś wart. Bardzo Cię Hanysiak proszę abyś swoją milość do MTO wyemitował gdzie indziej w nieszkodliwy dla innych sposób bo już jeden chłopak za waszymi radami " polecaczy" otrzymanymi tu na AF, ZRT kupił i sprzedawał ją już tydzień później wielce zawiedziony.

 

Bardzo mi sie nie podoba kiedy mnie upraszasz zebym "swoja milosc do MTO wyemitowal gdzie indziej" i to ze twierdzisz ze mące.

Nie bede pisal dlaczego,niepodoba mi sie kiedy obronca ucisnionych mowi mi gdzie moje miejsce,moich wypowiedzi.

Nie przypominam sobie,zebym polecal kiedykolwiek ZRT,z prostego powodu,nie znam tej lunety.

 

Pisalem o swoim doswiadczeniu z MTO z czystym sumieniem,Tobie nie przeszkadza w opiniowaniu sprzetu to ze go nigdy nie uzywales.

Jesli zamilkne na temat mto,to ze wszystkich innych powodow tylko nie z tego ze mnie o to "prosiles",zdenerwowales mnie i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.