Skocz do zawartości

WWPK - Dokładny sygnal czasu


Swaldek

Rekomendowane odpowiedzi

Oto zagadka;

 

Kiedy - proszę podać dzień, rok i miasto - został nadany pierwszy dokładny sygnał czasu na ziemiach polskich. Jeśli jescze ktoś zna nazwisko uczonego, który wspomagał całe przedsięwzięcie to będzie super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kiedy został nadany ten sygnał ale przypomina mi sie historia sygnału nadawanego przez program pierwszy polskiego radia o 12 w południe.

 

Jakiś astronom stwierdził, że nadawany przez radio sygnał różni sie od rzeczywistego czasu o 2 czy 3 minuty. Zadał więc im pytanie skąd biorą ten czas odpowiedzieli, że krótko prze dwunastą dziennikarz idzie do pobliskiego zegarmistrza i tam na wystawie jest zegar z kartką "dokładny czas" reguluje swój czasomierz i podają w radiu "dokładny czas". Astronom ten zapytał więc zegarmistrza skąd on ma ten "dokładny czas" .

Prosze udzielić odpowiedzi skąd miał go zegarmistrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak dokladnie to chodzi o familię zegarmistrzów o nazwisku Płonka z ulicy Szewskiej z Krakowa. Przed sklepem wisi do dziś (widziałem, jeszcze rano był) ogromny zegar. Anegdota jest prawdziwa. Gościem, który regulował zegarek wg. zegara Płonki był były dyr. Radia Kraków. Tak więc mistrz Płonka brał czas z radia a radio od mistrza Płonki.

 

Czekam jednak na odpowiedzi prawidłowe - ułatwienie - było to w Krakowie - ręczę za to, bo sam jestem krakuerem i kocham to miasto ludzi rozrzutnych. ;D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewny tej odpowiedzi ale coś mi świta w pamięci, że było to w Krakowie w OA UJ (ul. Kopernika). Całemu przedsięwzięciu patronował prof. Tadeusz Banachiewicz. Kiedy to jednak było dokładnie, nie umiem powiedzieć. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.