Skocz do zawartości

prawo kosmiczne


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! nie bylo mnie dlugo na forum także i w kraju ale nie zapomnialem o was:) Oczywiście odrazu mam pytnie: czy jest ktoś na forum, kto głęboko siedzi w temacie prawa kosmicznego i współpracy ESA, UE, NASA w zakresie eksploracji przestrzeni kosmicznej? Poszukuję materiałów na ten temat, więc jak ktoś coś ma to ładnie proszę. Nie piszę co ja wiem w tym zakresie żeby nie uprzedzać, każda pomoc ma dla mnie wielkie znaczenie. Z góry dziękuję

P.S.

a i zmienilem swój nik z Paweł W na Pawko więc Paweł W na forum już się nie odezwie...moze źle zrobilem ale miałem kłopoty z loginem poza tym używam nowego adresu mailowego więc jak to nie jest jakiś duży kłopot to można Pawła W zdjąć z forum. A jeżli to duże kłopoty to z góry przepraszam.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! nie bylo mnie dlugo na forum także i w kraju ale nie zapomnialem o was:) Oczywiście odrazu mam pytnie: czy jest ktoś na forum, kto głęboko siedzi w temacie prawa kosmicznego i współpracy ESA, UE, NASA w zakresie eksploracji przestrzeni kosmicznej? Poszukuję materiałów na ten temat, więc jak ktoś coś ma to ładnie proszę. Nie piszę co ja wiem w tym zakresie żeby nie uprzedzać, każda pomoc ma dla mnie wielkie znaczenie. Z góry dziękuję

P.S.

a i zmienilem swój nik z Paweł W na Pawko więc Paweł W na forum już się nie odezwie...moze źle zrobilem ale miałem kłopoty z loginem poza tym używam nowego adresu mailowego więc jak to nie jest jakiś duży kłopot to można Pawła W zdjąć z forum. A jeżli to duże kłopoty to z góry przepraszam.

Pozdrawiam

 

Każde prawo jest kosmiczne... czesem i komiczne... ale czy my nie jesteśmy w kosmosie...

A tak na serio to zapewne chodzi o prawo o "eksploracji" przestrzeni kosmicznej ... no człowiek jako samolubny egoista ustanowił takie poprzez ONZ. Myślę, że na ich stronach należy zeknąć. Jest też odrębne prawo o ruchu w przestrzeni "ponadatmosferycznej" zwanej w języku ustawodawcy "space". Ustanowione zgodnie z pow. ONZetowskim przez jakąś międzynarodową organizację lotniczą w porozumienu z państwami, które chcą, uczestniczyły lub uczestniczą w lotach ponad umowne granice atmosfery gdzie zaczyna się "space".

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mi wiadomo Prawo kosmiczne nie precyzuje współpracy między agencjami polecam zajrzeć do prawa między narodowego publicznego w szczególności traktat o przestrzeni komiczne i księżycu brzmi on w przybliżeniu tak

 

"Przestrzeń kosmiczna, łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi, jest wolna dla badań przez wszystkie państwa bez żadnej dyskryminacji, na zasadach równości i zgodnie z prawem międzynarodowym. Przestrzeń ta nie podlega zawłaszczeniu przez żadne państwo, choć każde państwo może sprawować władzę nad obiektami, które wysyła w przestrzeń kosmiczną.

 

Przestrzeń kosmiczna może być użytkowana tylko w celach pokojowych. Zakazane jest, zatem przez prawo międzynarodowe zakładanie baz wojskowych i fortyfikacji na ciałach niebieskich, dokonywanie na nich prób z jakimikolwiek rodzajami broni oraz przeprowadzanie manewrów wojskowych.

 

Przestrzeń kosmiczna, która jest wolna, częściowo zdemilitaryzowana i zneutralizowana rozciąga się od wysokości 90-100 km od powierzchni ziemi."

 

 

pozdrawiam

 

ps co do współpracy jest ona dowolna o ile nie łamie w/w prawa między narodowego

Edytowane przez krystian_koza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście odrazu mam pytnie: czy jest ktoś na forum, kto głęboko siedzi w temacie prawa kosmicznego i współpracy ESA, UE, NASA w zakresie eksploracji przestrzeni kosmicznej? Poszukuję materiałów na ten temat, więc jak ktoś coś ma to ładnie proszę.
Bycmoze Cie zainteresuje:

http://groups.google.pl/group/pl.sci.kosmo...5a309ee4dbc2a47

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.