Skocz do zawartości

Jakie powiekszenia?


Gość polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Stanalem przed dylematem i chcialem zalozyc mini-ankiete, ale chyba nie mam uprawnien, wiec spytam w zwyklym watku:

 

Majac juz okular dajacy powiekszenie 170x zdecydowalibyscie sie na:

 

- okular dajacy powiekszenie 220x

- okular dajacy powiekszenie 250-260x

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mając barlowa to powinieneś sam sprawdzić co Ci pasuje. odkręć soczewkę z barlowa i nakręcaj na okulary bedziesz miał krotność 1,5x i zobaczysz jakie powiekszenia są przez ciebie akceptowalne.

 

Experymentowalem, ale opinia ludzi takze jest dla mnie wazna.

Daje do myslenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesto nawet slaby barlow x2 dobrze dziala jako 1,5x . Z kombinacji x1,5 masz z 9 mm - 6 mm

7- 4,7 mm . To powiekszenie to bardziej do ksiezyca z racji jego jasnosci . Masz 7 mm i musisz widziec czy i na jakie obiekty go uzywasz . Z mniejszymi ogniskowymi bedzie najwyzej podobnie w wizualnych obserwacjach .Osobiscie nie kupowal bym nic mniejszego niz to co juz masz . Pewnie 7 mm bym nie kupil . Moze w druga strone ? 26- 28 mm ? tylko wyciag 1,25" przeszkadza, :Beer:

Propozycja post wyzej jest warta rozwazenia , jakbys sprzedal 7 to wydana kasa podobna .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesto nawet slaby barlow x2 dobrze dziala jako 1,5x . Z kombinacji x1,5 masz z 9 mm - 6 mm

7- 4,7 mm . To powiekszenie to bardziej do ksiezyca z racji jego jasnosci . Masz 7 mm i musisz widziec czy i na jakie obiekty go uzywasz . Z mniejszymi ogniskowymi bedzie najwyzej podobnie w wizualnych obserwacjach .Osobiscie nie kupowal bym nic mniejszego niz to co juz masz . Pewnie 7 mm bym nie kupil . Moze w druga strone ? 26- 28 mm ? tylko wyciag 1,25" przeszkadza, :Beer:

 

Mam juz 32mm i to jest OK.

Moze faktycznie poprobuje z tym barlowem bo kusi mnie to 6mm, chociaz z drugiej strony zostaje tylko Saturn i Ksiezyc :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał 220x, tu już zaczyna się zagęszczać skok powiększeń i nawet niewielka róznica potrafi przeciagnąć obraz i zatracić jakość. Obserwując i Optisanem i Atlionem nie raz używałem przemiennie 4,5,6mm i często bywało tak że 6mm było mało a 4mm już dużo za dużo a różnica niby niewielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się zdecydował na 250x, bo to mniej więcej maksymalne użyteczne powiększenie w sprzęcie o średnicy 127mm. Nie będziesz miał często okazji obserwować z takim powerem, ale kiedy warunki pozwolą to wyciśniesz ze swojego maka wszystko co się da. Obraz może być już za mało kontrastowy (zbyt ciemny) do planet, ale do Księżyca i ciasnych gwiazd podwójnych wystarczający. Gdybym miał używać tylko i wyłącznie do planet to wziąłbym jednak 220x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Experymentowalem, ale opinia ludzi takze jest dla mnie wazna.

Daje do myslenia.

No, zwłaszcza jak każdy mówi co innego :D. Ale tak to już jest, jednemu cos sie nie podoba a dla drugiego to idealny wybór. Najlepiej samemu sprawdzić i już się wie co będzie lepsze. Ja bym celował w te idealne warunki parę razy do roku i większy power...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po co wogole takie powiekszenia...? nie lepiej kupic sobie np. filtr albo jakis sprzet do fotografii?

nekja, chyba nie bardzo wiesz co piszesz :blink: , jak to po co przecież to oczywiste, ja najchętniej to bym zaaplikował sobie do telepa 2mm i x600 :ha: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując i Optisanem i Atlionem nie raz używałem przemiennie 4,5,6mm i często bywało tak że 6mm było mało a 4mm już dużo za dużo a różnica niby niewielka.

Ta "niewielka" różnica pomiędzy 4 mm i 6 mm to 50 procent!

 

Polarisie!

Tak w ogóle... rozważanie dotyczy na co zamienić siódemkę, którą masz? Czy co krótszego od tych 7 milimetrów?

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta "niewielka" różnica pomiędzy 4 mm i 6 mm to 50 procent!

 

Polarisie!

Tak w ogóle... rozważanie dotyczy na co zamienić siódemkę, którą masz? Czy co krótszego od tych 7 milimetrów?

 

Cygnusie!

waham sie czy ZAMIENIC 7 na 6...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cygnusie tłumacze ci przecież że zamiana 7 na 6 niema sensu bo uzyskasz to samo wysuwając okular 7mm z kątówki lub dystasując okular od kątówki tulejką od barlowa.

taki układ będzie dział lepiej niż z okularem 6mm, bo obiektyw bedzie mniej śwaitłosilny więc aberracje których niema bedą jeszcze mniejsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris - twierdze, że ewidentnie udziela Ci się brak pogody i co za tym idzie pęd do "grzebania" we własnym sprzęcie... :szczerbaty:

Kurde, ja już też wariuje... umówmy się w Jeziorach jak zwykle i pooglądamy sobie Oriona na laptopach... :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris - twierdze, że ewidentnie udziela Ci się brak pogody i co za tym idzie pęd do "grzebania" we własnym sprzęcie... :szczerbaty:

Kurde, ja już też wariuje... umówmy się w Jeziorach jak zwykle i pooglądamy sobie Oriona na laptopach... :Beer:

 

Juz kilka dni temu postawilem sobie diagnoze "glupoty bezobserwacyjnej" dlatego staram sie nad tym panowac.

Ograniczam sie do codzinnego rytualu wieczornego rozpakowywania sprzetu i dopasowywania czesci co prowadzi do roznych kombinacji :szczerbaty:

 

A programy astro na kompie wlaczone sa non-stop-kolor.

 

Nalezy sie spotkac.

 

McArti - jak tylko sie przetrze na niebie to sprawdze kombinacje z tulejka barlowa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cygnusie tłumacze ci przecież że zamiana 7 na 6 niema sensu bo uzyskasz to samo wysuwając okular 7mm z kątówki lub dystasując okular od kątówki tulejką od barlowa.

Mi tłumaczysz????? Przecież to nie ja pytam o okulary! Ja zapytałem o co pytoł ten górnik co się pytoł!

:D

Polaris - dzięki za wyjaśnienie, wszystko jasne!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.