Skocz do zawartości

teleskop w miare mobilny do 15tys.


Kerad

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Prosze mnie nie rozstrzeliwac za kolejny temat ze znanej serii, ale moja sytuacja jest dosc specyficzna, najlepiej wypunktuje:

 

- 15tys do wydania na teleskop

- Brak samochodu

- Brak balkonu <_<

- Chec posiadania dobrego sprzetu astronomicznego.

 

 

Ehh...i co ja mam zrobic? Potrzebuje teleskopu, ktory moglbym targac chyba na plecach za miasto - na szczescie nie mieszkam w metropolii i po 15 minutowym marszu jestem pod ciemnym niebem. Nawet sobie z okna nie popatrze, bo jedno wychodzi prosto na sasiadujacy budynek, a drugie na.....trzy wielkie kominy zakladu ceramicznego :/. Teleskop musi wiec byc mobilny i latwo skladalny, by dalo sie go zapakowac do torby, czy plecaka. I wiem, ze to troche wazy, ale raczej z samym ciezarem sobie poradze.

 

Teleskop nie bedzie stosowany do astrofoto, tylko do obserwacji ogolnych, raczej planet, bo czytalem, ze DSy podczas obserwacji nie zachwycaja.

 

Myslalem o jakims malym apochromacie, ale moze lepiej wziasc cos bardziej upierdliwego w transporcie o wiekszej aperturze? Jesli sprzet zmiesci sie do duzej torby/plecaka i bedzie sie dal zlozyc w warunkach polowych, to moze sobie wazyc ile chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niech bedzie chociaz srednio mobilny, ale niech da sie go zatargac - chocby duzym wysilkiem - za miasto, rozlozyc, poobserowac i miec sile na powrot ;). Jestem mlody, zdrowy i moge sobie robic marszobiegi z obciazeniem przez las;)

 

Ale taki teleskop (szczegolnie za taka kase!) to nie worek z ziemniakami!

Ma cenna, wrazliwa optyke i akcesoria ktorym nie wychodzi na dobre targanie luzem w plecaku!

 

Pamietaj, ze oprocz tuby musisz targac statyw, montaz, przeciwwagi i kuferek z okularami i takimi tam...

 

Moze kup sprzet za 10 tys. a za 5 tys. samochod? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł mi do głowy Takahashi Mewlon. I do planet i do DS-ów się nada, bardzo ciężki nie jest, a jak nie nastawiasz się na astrofoto to superciężkiego montażu też nie musisz kupować. Tylko w Polsce zdaje się nikt tym nie handluje, ale paru ludzi ma takie sprzęty, może się wypowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może sobie bracie kupisz dobsona walizkowego. Taurusa jakiegoś większego.

http://www.teleskopytaurus.pl/index.html

Do tego walizka okularów, platforma, kamerka i jeszcze na samochód wystarczy.

Ups... Widzę, że McArti był szybszy.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop nie bedzie stosowany do astrofoto, tylko do obserwacji ogolnych, raczej planet, bo czytalem, ze DSy podczas obserwacji nie zachwycaja.

Nie zachwycają? Ja zawsze myślałem że obserwacje wizualne DS są właśnie najbardziej zachwycające w całej astronomii. Co kto lubi... W każdym razie też chciałbym mieć taki problem - co wybrać do 15 tys :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa mieć 15tyś i nie wiedzieć jaki teleskop kupić, tak jak pisał Arek APO Ci pozostaje „tylko”, ale i na dużego Dobsona jeszcze wystarczy z tą różnicą że bez samochodu nic z nim nie zadziałasz. No chyba że kupisz jeszcze jakiegoś grata do nocnych wyjazdów. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 15 tyś. na teleskop (z tego co widze pierwszy w życiu) a nie masz kasy na samochód <_< ?

pozdro

Krzysiek

 

Wiesz, ja nie jestem Bill Gates, zeby kupowac samochod pod teleskop, ja na ten teleskop zbieralem OD LAT, doslownie, OD LAT. :D

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi, wszystkie dokladnie przeanalizuje. A co do obserwacji DSow, to czytalem nawet na tym forum, ze ludzie poczatkujacy sie na nich zawodza, bo w porownaniu ze zdjeciami wygladaja raczej slabo.

Edytowane przez Kerad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja nie jestem Bill Gates, zeby kupowac samochod pod teleskop, ja na ten teleskop zbieralem OD LAT, doslownie, OD LAT. :D

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi, wszystkie dokladnie przeanalizuje. A co do obserwacji DSow, to czytalem nawet na tym forum, ze ludzie poczatkujacy sie na nich zawodza, bo w porownaniu ze zdjeciami wygladaja raczej slabo.

 

Jak kupisz sobie Newtona powiedzmy 30-40cm to bedziesz zachwycony gwarantuje, a samochod pod teleskop to calkiem dobry pomysl i wcele nie musi byc drogi :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja nie jestem Bill Gates, zeby kupowac samochod pod teleskop, ja na ten teleskop zbieralem OD LAT, doslownie, OD LAT. :D

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi, wszystkie dokladnie przeanalizuje. A co do obserwacji DSow, to czytalem nawet na tym forum, ze ludzie poczatkujacy sie na nich zawodza, bo w porownaniu ze zdjeciami wygladaja raczej slabo.

Wiesz, sądzę, że nie ma sensu już dziękować za odpowiedzi... Poczekaj, aż będzie więcej tych bardziej merytorycznych. :D

 

A jeśli chcesz usłyszeć opinię "oglądacza" nie mającego zbyt wyrafinowanej wiedzy o sprzęcie, to poleciłbym Tobie jakiegoś maka, powiedzmy ok. 15cm... Zwarta konstrukcja, dobrze sprawdza się przy oglądaniu planet a i waga dość znośna, co jest ważne jeśli nie masz samochodu.

Sprzęt można zapakować (razem z montażem i statywem) do odpowiednich pokrowców i przez 15 minut tachać na miejsce obserwacji.

 

A co do DS-ów to... Jeśli lubisz patrzeć w niebo, to żadne zdjęcie nie odda wrażenia ich oglądania "na żywo". (a za pomocą maka też można popatrzeć na DSy - popytaj McArtiego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kerad, może jednak nie kupuj auta za 5 tysięcy ;) Kup teleskop za 15 koła jak Cię na to stać, ja bym tak zrobił na Twoim miejscu.

 

ja tez :)

 

 

a potem bym sie zastanawial jak go zatargac na miejsce najwazniejsze ze by juz byl :)

 

Moze Meade LX200 ?...

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=260

 

 

ale to musi dawac

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optisan o apreturze 6 cm i ogniskowej 80 cm ze złotym statywem i wysadzany parokaratowym brylantem.

To jest bardzo mobilny sprzęt w granicach 15 tys.

Bardzo proszę szanujmy się na wzajem i nie zadawajmy głupich pytań. Od tego są oferty wyspecjalizowanych sklepów astro.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo Taurus w jednej 15kg walizce albo coś innego ale z samochodzem. musi być samochód!!! taxi pożyczony samochów, samochód z kolegą , wujkiem, ciocią, bratem, chłopakiem siostry, samochód dowolnego pochodzenia inaczej niema szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz coś z czego będziesz na pewno zadowolony - 120 ED APO:

http://market.fotoclassic.pl/product_info....products_id=340

A i cena w okolicach Twoich możliwości. Nie wiem tylko, ile to by ważyło? Szczególnie mógłbyś mieć problem z targaniem montażu ze statywem, bo do tuby jest chyba walizka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a potem bym sie zastanawial jak go zatargac na miejsce najwazniejsze ze by juz byl :)

 

Heh, poczatkowo tez mialem takie podejscie. Kupic najlepszy sprzet na jaki mnie bedzie stac, a pozniej popatrzec na niego, podniesc na probe, usiasc i skomentowac jednym krotkim slowem(ktorego nie wymienie), ale oprocz checi posiadania dobrego sprzetu chcialbym moc go jeszcze wykorzystac;).

 

Ten 120ED wyglada bardzo zachecajaco. Tuba w walizke, statyw do duzego plecaka i huziaa za miasto, ale czy to jest takie prawdziwe APO? Bo z tego co widze, to apochromaty na tej stronie maja osobny dzial w ktorym jednak nie ma owego sprzetu.

 

 

Moze powinienem bardziej szczegolowo wyjasnic moja sytuacje?

Otoz, mam 19 lat, niestety jeszcze jestem na utrzymaniu rodzicow, kase na teleskop zbieram - kosztem wielu wyrzeczen - od jakis 5 lat, w sklad tych 15tys wchodzi cala kasa z osiemntastki, moje oszczednosci z PKO, praktycznie niewydawane kieszonkowe itp. Wszelkimi urzadzeniami optycznymi i obserwacjami przez nie dokonywanymi interesuje sie juz od czasow pierwszej komunii , kiedy to wydalem kase otrzymana z jej okazji na lornetke 10x50 i mikroskop, ktore mam do dzis:).

Jesli mialbym kupic samochod jako dodatek do teleskopu, co uwazam za dosc dziwny pomysl, to bym jeszcze musial przejsc kursy i zdac egzamin na prawo jazdy, a to dodatkowo kosztuje - czas i pieniadze.

 

 

Czy naprawde teleskop jest tak delikatnym urzadzeniem, ze jego transport w plecaku - specjalnie dostosowanym - moglby go uszkodzic?

 

Mam cholernie przesrana i paradoksalna sytuacje :( Mam kupe forsy na teleskop, ale strasznie ograniczone mozliwosci korzystania z niego :/. Chyba zasabotuje te 3 wielkie kominy zakladu ceramicznego, wylacze prad w elektrowni zasilajacej miasto i wyjde z teleskopem na dach....spadzisty.

 

Ahh, a przez cos takiego by sie popatrzylo:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...ffa80c601429034

Edytowane przez Kerad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz się jeszcze skrzyknąć z innym miłośnikiem (albo miłośniczką) astro, który ma samochód, ale nie ma dobrego teleskopu i sprawa transportu rozwiązana. We dwójkę ciekawiej i bezpieczniej. Może masz w okolicy kogoś napalonego na gwiazdy, ale bez szkiełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy naprawde teleskop jest tak delikatnym urzadzeniem, ze jego transport w plecaku - specjalnie dostosowanym - moglby go uszkodzic?

Powiem tak - teleskop jest delikatnym urządzeniem, jak każdy sprzęt optyczny, ale bardziej w sensie nierzucania nim o podłogę niż nie wkładania do plecaka. Kiedyś spadł mi na ziemię telekop z całym statywem i nic się nie stało, obiektyw spadł na drewnianą podłogę i też nic się nie stało. Woziłem Tała przez 2 miesiące w bagażniku po polskich drogach, bo nie chciało mi się go wnosić na górę i się nie rozkolimował.

Nie musisz się martwić, że w plecaku teleskopowi coś się stanie, zwłaszcza że - jak mówisz - ma być specjalnie przystosowany. Można ponieść na plecach 25 kg przez 15 minut bez żadnego wysiłku. Kupowanie samochodu pod teleskop w tym przypadku jest bezcelowe. Lepiej kupić coś za 12-13 tys. i zostawić sobie resztę na gadżety.

 

A jeśli chodzi o DS-y to może się później okazać, że to właśnie to Cię najbardziej interesuje. Może lepiej kupić na wszelki wypadek coś uniwersalnego. Bo małe APO do DS-ów tak sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.