Skocz do zawartości

Najbliższe Zaćmienia Słońca w Polsce


Anita

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem Anita (22).

Witam to jest mój pierwszy post na tym forum. Na wstępie pozdrawiam wszystkich.

Zaczynam moją przygodę z astronomią - pierwszy krok -> (CAŁKOWITE ZAĆMIENIE SŁOŃCA)

Chciałabym się zapytać, kiedy będzie najbliższe zaćmienie Słońca widoczne z Polski ( Małopolski), i czy doczekam się bez wyjeżdżania z kraju na zaćmienie centralne widoczne z małopolski B) . Proszę o

jakieś linki do stron z kalendarzami najbliższych zaćmień w Polsce z podanym czasem jaki będę miała w tym czasie na zegarku. Proszę o wszystkie informacje - muszę spełnić mój pierwszy cel.

 

Jeżeli nie będę mogła zobaczyć w najbliższym czasie zaćmienia centralnego, to gdzie i kiedy muszę wyjechać aby je zobaczyć. :huh:

 

 

Dziękuję i przepraszam za łapczywie pisany post i liczę na wyrozumiałość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to następne zaćmienie (obrączkowe) zdarzy się po 100 latach i dwóch dniach po moich narodzinach a pas będzie przechodził przez Zakopane.

Kolejne zaćmienia widoczne w Polsce także będą przechodziły przez moje miasto.

Mam nadzieję że kolonowanie zrobi postępy. :ha:

http://news.astronet.pl/news.cgi?3133

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytułem uzupełnienia...

Jak widać, u nas nie będzie widać -mowa o całkowitym. Najbliższe częsciowe będą podczas całkowitych w niezbyt odległych geograficznie rejonach świata, czyli:

-29 marca 2006 -Turcja

-11 [??] sierpnia 2008 -Syberia i Mongolia

Dodam,że to są ostatnie dwa zaćmienia w ciągu najbliższych 10 lat, do których da się w miarę łatwo/tanio dojechać. Potem trzeba bedzie sie tłuc na antypody lub do Chin albo obu Ameryk. Druga sprawa: zaćmienie częsciowe nie jest nawet w połowie tak ciekawe jak całkowite, zupełnie inne zjawisko, ze sporą dawką adrenaliny. Widziałem już takie jedno oraz kilka czesciowych.

Wnioski: bezwględnie postarac sie o wyjazd w marcu do Turcji. Możesz podłaczyć sie pod jakaś wycieczkę z biura podróży, lub jechać samodzielnie, oczywiście w grupie kilku osób. Najtaniej wyjdzie organizując wszystko samemu, odpadnie problem ewentualnego braku mobilności na miejscu [ze wzgledu na specyfike terenowo pogodowa pożyteczne może byc zmiana miejsca obserwacji z południowego wybrzeża wgłąb lądu [np. Kapadocja] lub odwrotnie. Kraj jest dość tani [ na studencką kieszeń] i b. ciekawy turystycznie -byłem tam już 3x... Pora roku komplikuje trochę sprawę dojazdu, bo nie działaja funkcjonujące normalnie latem połączenia autobusowe do Stambułu czy Bukaresztu i trzeba tłuc się bardziej na raty lub lecieć samolotem. Ja sam przymierzam sie do wypadu na min. 2 tygodnie, wyjazd o charakterze astro-ogólnoturystycznym [zwiedzanie plus ewentualnie troche gory, o ile warunki zimowe pozwolą]. Dojazd na raty.

Jeśli się zdecydujesz, spróbuj zorganizować 1-3 towarzyszy podróży [może ktoś z forum?] i pojechać choćby na tydzień-półtora, żeby zobaczyć zacmienie, przy okazji po drodze zwiedzajac to i owo. W razie potrzeby służę informacjami nt. kraju, dojazdów itp. Samo zaćmienie bedzie szło ukosem przez środek Turcji, mniej wiecej z rejonu Side na pd. wybrzeżu przez Kapadocję do Sivas na pn. i dalej nad M. Czarne. Optymalne miejsca to pd. wybrzeże lub Kapadocja, zależnie od pogody. Oba rejony są też b. atrakcyjne turystycznie. Nad morzem bedzie względnie ciepło, ok. 20st., w głębi lądu warunki zimowe. Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach 50 było całkowite zaćmienie. Była wtedy zabawna sytuacja Polacy wysłali samolot na obserwację zaćmienia - miał lecieć w pasie. A, że było to w Polsce NE to przypadkowo wlecieli do ZSRR i zostali przejęci przez bolszewickie myśliwce. Cała sprawa zakończyła się na drodze dyplomatycznej ... na szczęście bo w wyprawie uczestniczył między innymi prof. Rudnicki. Gdyby z nimi postąpiono tak jak wtedy zwyczajnie się potępowało w takim kraju jakim było ZSRR to nie pole galaktyk w Pannie nie było by zwane Jagielonian Field a kometa Rudnickiego pewnie nazywała by się jakoś po amerykańsku czy japońsku...

 

Zaćmienia im się zachciało...

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to pas zaćmienia całkowitego w 1954 roku przebiegał przez Suwalszczyznę. Oczywiście pamiętam nie dlatego, że obserwowałem to zjawisko, a tylko o nim czytałem.

 

A najbliższe obrączkowe będzie widoczne w Polsce dokładnie w moje 106 urodziny i nawet z mojego miasta :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Mama opowiadała mi kiedyś o tym zaćmieniu. Pamięta je.

 

A moja, nieżyjąca już prawie trzydzieści lat, babcia opowiadała mi o przelocie komety Halleya. Podobno pięknie wyglądała w roku pańskim 1910. Miała wtedy 16 lat (oczywiście babcia, nie kometa).

PS. Przepraszam za zboczenie z tematu.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem że w 2006 i 2008 roku na zaćmienia napewno nie wyjadę gdyż jestem jeszcze na to za młoda, brak czasu wolnego, i mało podróżowałam po świecie więc się boję.

 

 

Proszę was podajcie mi jeszcze linki do stron gdzie będzie dokładny Polski czas tych zaćmień, dla małopolski, jaka będzie faza i opis zjawska widocznego z polski. Chodzi mi o kalendarz najbliższych zaćmień ale w Polsce z podanym czasem dla polski (conajmniej do roku 2020)- i najlepiej także strona w polskim języku. Kiedyś byłam na jednej polskiej stronie z kalendarzem zaćmień słońca w Polsce w naszym stuleciu, ale chyba już jej nie ma, nie mogę znaleźć.

 

Strona jest mi potrzebna, gdyż razem z koleżankami zaczynamy tzw. "amatorskie dyskusje" :D , i może się

kiedyś wybierzemy ale napewno dopiero za conajmniej 3 lata.

 

Dzięki za mapki - widać z nich że zaćmienia polski unikają, ale "co trudniejsze tym bardziej wartościowsze" <- ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane wg "Kalendarza astronomicznego na XXI wiek" dla Łodzi (biorąc pod uwagę odległość Łódź - Kraków różnica wielkości fazy jest na ogół niewielka).

 

Data - faza

 

2006.03.29 - 0,52

2008.08.01 - 0,32

2010.01.15 - 0,05

2011.01.04 - 0,81

2015.03.20 - 0,73 (całkowite na Atlantyku między Irlandią i Islandią)

2021.06.10 - 0,19

2022.10.25 - 0,50

2025.03.29 - 0,17

2026.08.12 - 0.87 (całkowite w Hiszpanii)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach 50 było całkowite zaćmienie. Była wtedy zabawna sytuacja Polacy wysłali samolot na obserwację zaćmienia - miał lecieć w pasie. A, że było to w Polsce NE to przypadkowo wlecieli do ZSRR i zostali przejęci przez bolszewickie myśliwce. Cała sprawa zakończyła się na drodze dyplomatycznej ... na szczęście bo w wyprawie uczestniczył między innymi prof. Rudnicki. Gdyby z nimi postąpiono tak jak wtedy zwyczajnie się potępowało w takim kraju jakim było ZSRR to nie pole galaktyk w Pannie nie było by zwane Jagielonian Field a kometa Rudnickiego pewnie nazywała by się jakoś po amerykańsku czy japońsku...

 

Zaćmienia im się zachciało...

 

Paweł Maksym

 

 

Dziadek opowiadał, żę obserwował przez zasmoloną szybkę, przy okazji sianokosów. Tereny dzisiejszego woj. zachodniopomorskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem że w 2006 i 2008 roku na zaćmienia napewno nie wyjadę gdyż jestem jeszcze na to za młoda :blink: ???, brak czasu wolnego, i mało podróżowałam po świecie więc się boję :blink: ???.

:blink::ha::mellow:

Anita, nie załamuj ludzi! Jeśli masz 22 lata, jak sama napisałaś, to nie marnuj czasu, tylko jedź. To ostatnia okazja. Zapewne studiujesz, to idealny czas aby poznać trochę świata. Po skończeniu studiów jest o wiele trudniej pojechać gdzieś na dłużej -praca, obowiazki rodzinne itp. Może trochę lepiej finansowo, ale niewiele, no chyba,że ktos jest krezusem -ale wtedy znów problem z czasem. Jesli nie masz wśród znajomych zbyt wielu osób, które pisałyby sie na taki wyjazd w samodzielnej grupie, znajdź 1-2 osoby, do towarzystwai spróbuj coś załatwić w jakims biurze podróży w ramach normalnej wycieczki. Dwóch moich znajomych w ten sposób zorganizowało sobie Maroko: zapłacili 2 -tyg. wyjazd w biurze podróży [chyba sam przelot], uzgodniwszy, ze na miejscu urywają sie od grupy i działaja samodzielnie, a potem zjawiają się przed odlotem. W tym przypadku to było chyba last minute, wiec biuro szło maksymalnie na rękę, ale wg. mnie to nie powinno być problemu. Poszukaj ofert wycieczek do Turcji w odpowiednim terminie. To tani kraj, b. przyjazny turystom ,przynajmniej w tych okolicach, gdzie bedzie zaćmienie. Słuze informacjami na priva, jakby co.

Jesli nie bedziesz mieć odwagi, by realizowac marzenia, nic ciekawego nie uda Ci sie w życiu zobaczyć, a juz na pewno zaćmienia...Zacznij od znalezienia towarzyszy podrózy, którzy nie wystawią Cię do wiatru w ostatniej chwili [tak było ze mną w '99-tym, na zaćmienie miałem być w Turcji, skończyło sie na Węgrzech]

Z zacmień, które podał Robert, to z marca 2015 roku będzie widoczne na Wyspach Owczych, pływa tam prom z Danii i Norwegii, ten sam, co kursuje na Islandię ruchem konika szachowego...

Notabene właśnie segreguję stare numery 'Wiedzy i Życia' i właśnie obrabiam rocznik '99 Trafiłem m.in. na artykuł Roberta w jednym z przedzaćmieniowych numerów, 'wzywający do boju', tj. wyjazdu na zaćmienie na Węgry. Ech, łezka w oku...

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Jak miło. W 2093 i 2135 nie będę musiał ruszać tyłka z domu, żeby zobaczyć zaćmienie :)

 

Pewnie, a stosowna płyta z marmuru lub (tfu!) lastrico będzie służyła za filtr ND5 :ha: W testamencie trzeba by wnukom przykazać,żeby nie zastawili zniczami i kwiatkami w tym dniu pola widzenia na południe...

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem Anita (22).

Witam to jest mój pierwszy post na tym forum. Na wstępie pozdrawiam wszystkich.

Zaczynam moją przygodę z astronomią - pierwszy krok -> (CAŁKOWITE ZAĆMIENIE SŁOŃCA)

Chciałabym się zapytać, kiedy będzie najbliższe zaćmienie Słońca widoczne z Polski ( Małopolski), i czy doczekam się bez wyjeżdżania z kraju na zaćmienie centralne widoczne z małopolski B) . Proszę o

jakieś linki do stron z kalendarzami najbliższych zaćmień w Polsce z podanym czasem jaki będę miała w tym czasie na zegarku. Proszę o wszystkie informacje - muszę spełnić mój pierwszy cel.

 

Jeżeli nie będę mogła zobaczyć w najbliższym czasie zaćmienia centralnego, to gdzie i kiedy muszę wyjechać aby je zobaczyć. :huh:

Dziękuję i przepraszam za łapczywie pisany post i liczę na wyrozumiałość

Kalendarz astronomiczny na 2006 rok podaje ,że zaćmienie całkowite Słońca wystąpi 29 marca 2006r. W Polsce będzie widoczne jako częściowe i tak : dla Krakowa początek 9h49m, środek10h54m, koniec11h59m,faza 0,561, wysokość 43 stopnie( w maksimum).

Obejrzeć całkowite zaćmienie to na pewno coś wspaniałego.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.