Skocz do zawartości

Cykl spotkań z astronomią w Toruniu


sp2ukx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam toruńczyków.

Dawno nie pokazywałem się na forum lecz czas już ku temu najwyższy aby coś skrobnąć. W dniu dzisiejszym odbyło się pierwsze ze spotkań, organizowanych przez PTMA w Toruniu. Wszystkie spotkania są organizowane w sali kinowej Ratusza Staromiejskiego. Zawsze o godz. 18-tej w nast. dniach: 12.12.2005, 09.01.2006, 23.01.2006 (poniedziałki). Zapraszam - wstęp wolny. Może skoro jakoś nie udało nam się spotkać na wspólnych obserwacjach to uda nam się teraz.

Tematem dzisiejszej prelekcji był problem egzystencji klubów astronomicznych w naszym kraju. I chodziło nie tylko o klubu formalne lecz także o grupy do tej pory działające samodzielnie i nieoficjalnie. Prelegentem był kol. Romuald Graul (pozwalam sobie użyć zwrotu kol. choć nie jestem pewien czy powinienem ale w imię dobrej sprawy ;)) - wiceprezes PTMA oddz. w Toruniu. Okazuje się, że Toruń nie jest odosobniony w niemocy, która ogarnęła brać astro. Nie tylko nam (z Torunia) nie chce się jakoś organizować. Staliśmy się wygodni, nie mamy wiele wolnego czasu no i o wiele wygodniej i szybciej można działać w domu niż zarywać czas organizując wspólne wypady. No tak - ale gdzie atmosfera? Gdzie ciemne niebo? W centrum tego nie uświadczysz. A świeże powietrze z dala od miasta. Eech. Kicha i tyle. Sam się wstydzę za siebie. Prawda, że dużo czasu zajęły mi inne zajęcia ale jednak kocham astronomię i głupio mi gdy pomyślę ile ciekawych nocek mi uciekło. Może jednak będę pisał w dziale toruńskim bez względu na to czy ktoś to czyta. Przynajmniej uda się utrzymać dział. Pozdrawiam wszystkich i obiecuję częstsze zaglądanie na astroforum i nasze niebo. Ciemnych nocy. Janusz - sp2ukx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie masz rację, ale popatrz jak wygląda strona toruńskiego PTMA z ogłoszeniami o odczytach:

http://ptma-torun.astronomia.pl/oglopl.html

http://www.astri.uni.torun.pl/~ptma/oglopl.html

A i na stronie www.astronomia.pl też jakoś nie mogę informacji o odczytach znaleźć. Chociaż dział "Edukacja i popularyzacja" widzę jako żywo.

A jednak jest - w dziale aktualności/wykłady:

http://www.astronomia.pl/wyklady/

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i na stronie www.astronomia.pl też jakoś nie mogę informacji o odczytach znaleźć. Chociaż dział "Edukacja i popularyzacja" widzę jako żywo.

Sztuką jest TAKIE zamieszczenie informacji żeby dotarła nie tylko do tych, co wiedzą skąd inąd gdzie jest i o czym traktuje! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Nie tylko nam (z Torunia) nie chce się jakoś organizować. ... Może jednak będę pisał w dziale toruńskim bez względu na to czy ktoś to czyta...

Od Twojej ostatniej tu aktywności minęło sporo czasu i chociaż faktycznie niewiele było wspólnych obserwacji "okołotoruńskich", to jednak coś tam wspólnie robiliśmy - patrz informacje o zaćmieniu Słońca w październiku. I nie tylko czytamy nowe posty, ale nawet je piszemy. Nie zawsze w tym dziale, ale jednak.

Pozdrawiam

Piotr

PS. Mam nadzieję, że będę miał czas na te wykłady. Szkoda, że nie wiedziałem o tym ostatnim - jego temat, aż się prosił do ogłoszenia na wszystkich możliwych forach. No, ale pogadać i tak zdążymy :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pogadać i tak zdążymy :Beer:

 

 

Święte słowa :helo: pogoda nie rozpieszcza a obserwować trzeba :D

 

p.s. kiedyś nawet mejla wysłałem - do tej pory nie mogę się opędzić od mejli z PTMA Toruń :ha:

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O sposobie zamieszczania takich ogłoszeń rozmawiałem z naczelnym astronomii.pl kol. Krzysztofem Czartem. Zwróciłem uwagę na niedoskonałość informacji - zwłaszcza w kwestii opisu miejsca spotkania. Rzeczywiście - przecież nie każdy wie z samej nazwy organizacji czy instytucji gdzie akurat odbędzie się spotkanie czy wykład. Potrzebne są jednak DOKŁADNE NAMIARY. Chociażby z myślą o zamiejscowych.

O Waszych wspólnych działaniach czytałem oczywiście. Pisałem raczej w kontekście obaw o dział TORUŃ. Jak się nie mylę to jeśli nie będziemy TU od czasu do czasu coś pisać to admin skasuje nam nasze poletko z powodu braku aktywności. Takie tylko mam obawy i tyle. Ale "to tylko metafora taka" :)

Edytowane przez sp2ukx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Obiecałem to piszę.

Kolejne spotkania astronomiczne odbywać się będą:

 

12 grudnia 2005r.

mgr Marta Pułecka - Centrum Astronomiczne M.Kopernika PAN

"Wszechświat molekuł"

 

9 stycznia 2006r.

dr Roman Schreiber - Centrum Badań Kosmicznych PAN

"Saturn jako nadajnik radiowy"

 

23 stycznia 2006r.

dr Piotr Wąż - Centrum Astronomii UMK

"Stare i przyszłe dzieje układów planetarnych "wróżone" z....!"

 

 

Wszystkie wykłady odbywają się w poniedziałki o godz. 18-tej w sali kinowej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

 

Osobista refleksja - przynajmniej kilka poniedziałków bedzie ciekawych. Nie lubię zwykłego poniedziałku.

 

 

Prelekcja z dn. 28 listopada była o tyle ciekawa, że można było porozmawiać ze "zwykłym zjadaczem chleba" czyli astronomem amatorem jakim jest kol. Romulad Graul. Jestem pod wrażeniem pasji z jaką opowiadał o przyszłych planach i projektach. Z pewnością o nich usłyszymy. Napiszę tylko, że w planach jest ogólnopolskie spotkanie wszystkich miłośników astronomii bez względu na to czy są zawodowymi astronomami czy tylko miłośnikami i amatorami. Nie będzie miało znaczenia czy są zrzeszeni czy tzw. wolnymi elektronami. Dla grup zorganizowanych i nie zorganizowanych. Razem i osobno. Dla wszystkich. Warunek - kultura osobista i wspólna pasja. Idea wspaniała i jestem zdecydowany wziąć w takiej imprezie udział. Bez podziałów i wzajemnych zahamowań. Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia. Janusz - sp2ukx.

Edytowane przez sp2ukx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i mamy czekać do 20 grudnia?? :blink:

toż to kupa czasu <_<

mogę jedynie żywić nadzieję że każdy z nas znajdzie parę minut wolnego czasu

aby w gorączce przedświątecznych zakupów, sprzątania domu czy mielenia maku do ciasta znajdzie je i przybędzie na spotkanie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jestem pod wrażeniem pasji z jaką opowiadał o przyszłych planach i projektach. Z pewnością o nich usłyszymy. Napiszę tylko, że w planach jest ogólnopolskie spotkanie wszystkich miłośników astronomii bez względu na to czy są zawodowymi astronomami czy tylko miłośnikami i amatorami. Nie będzie miało znaczenia czy są zrzeszeni czy tzw. wolnymi elektronami. Dla grup zorganizowanych i nie zorganizowanych. Razem i osobno. Dla wszystkich. Warunek - kultura osobista i wspólna pasja. Idea wspaniała i jestem zdecydowany wziąć w takiej imprezie udział. Bez podziałów i wzajemnych zahamowań. Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia. Janusz - sp2ukx.

Ciekawa idea. Mam nadzieję, że dojdzie do skutku. Szczególnie ciekaw jestem, jak to wszystko się rozegra ze strony zawodowych astronomów. Swego czasu była dyskusja na astro4u na temat redakcji Uranii/Postępów Astronomii i jej stosunku do amatorów. Redakcji, która w dużym stopniu jest "toruńska". Między innymi wypowiadał się tam Paweł Maksym, który zresztą moim zdaniem amatorem nie jest, a tak został potraktowany. Z drugiej strony, wielu zawodowych astronomów jest bardzo zaangażowanych w idee propagowania astronomii wśród ludu. I co mnie kiedyś kompletnie zaskoczyło, zawodowi są często bardziej "głodni" obserwacji bezpośrednich niż amatorzy. Pamiętam jak kiedyś, gdy byłem jeszcze uczniem liceum w Grudziądzu i częstym bywalcem planetarium w tym mieście, odwiedziła nas (chyba przy okazji Seminarium Astronomicznego) grupa zawodowych astronomów z Torunia. Pamiętam, jak nam młodym szczęki poopadały, kiedy zobaczyliśmy dziecięcy prawie zachwyt obecnego docenta Hanasza przyssanego do okularu Meniscasa z Saturnem na widoku. Usprawiedliwiał się tym, że jest astronomem zawodowym i takich widoków na co dzień nie ogląda. :Boink:

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę się pod takim spotkaniem rencyma y nogyma

 

a co do działalności klubowej

moim skromnym zdaniem - problem z działalnością klubów jest taki że to jest składka (to boli najbardziej choć sumy są bardziej niż symboliczne) trzeba się udzielać a nie biec za pieniądzem (też boli i trudno wygospodarować czas-zwłaszcza nam amatorom, jest to podwójnie utrudnione osobom z ustabilizowanym życiem czytaj rodzina etc.) zarząd i skostniałe procedury to kolejna rzecz - ileż razy mozna by załatwić jakąś dotację - a tu za przeproszeniem dooopa - bo zarząd główny w Wawie nie zezwala albo bierze wszystko na siebie... ale to tylko tak na marginesie heheheh

spotkamy się i pogadamy :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

I ja żyję, panowie. Mam nadzieję, że będę mógł się w końcu z Wami spotkać na obserwacjach. Refraktor już gotowy, jeszcze montaż ze statywem leży w częściach w pokoju i czeka na kilkanaście godzinek które trzeba mu poświęcić. Ufff.. może już wkrótce...

Przy okazji: zmieniłem adres i telefon. Adresy mailowe aktualne.

 

Pozdrawiam

Piotr

i do zobaczyska!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIOTR !!

ŻYJESZ !!

Rewelka :Beer:

 

p.s. oj trza nam Panie Lampka poszerzyć Drim Tima z Torunia :lol: ale wszelako nowi członkowie muszą składkowe opłacić ja lubię Warkę a ty ?? :banan:

:lol::ha::lol:

 

a tak na serio

niech wreszcie ten syf na niebie zniknie

ruszmy w teren

choć na godzinkę czy dwie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.