Skocz do zawartości

Najdalszy obiekt jaki udalo sie Wam uwiecznic


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

Ja pamietam, że robiłem jakiś czas temu eksperymenty z Syntą 200mm i SC3. Ucelowałem na biegun (czyli kombinowałem tak długo aż nie było widać ruchu gwiazd) i zostawiłem 60x60s :szczerbaty: Wyszło trochę obiektów niekatalogowanych i zasieg trochę ponad 20mag, ale obiekty nie były dalsze od któregokolwiek z kwazarów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pamietam, że robiłem jakiś czas temu eksperymenty z Syntą 200mm i SC3. Ucelowałem na biegun (czyli kombinowałem tak długo aż nie było widać ruchu gwiazd) i zostawiłem 60x60s :szczerbaty: Wyszło trochę obiektów niekatalogowanych i zasieg trochę ponad 20mag, ale obiekty nie były dalsze od któregokolwiek z kwazarów ;)

 

No jesli Lemarc zlapal kwazara to trudno bedzie komus poprawic wynik, chyba ze innym kwazarem :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jesli Lemarc zlapal kwazara to trudno bedzie komus poprawic wynik, chyba ze innym kwazarem :blink:

Heniek złapał niedawno swoją przerobioną kamerką kwazara S5 0014 +81 odległego o ponad 10 mld l.św. B) Co ciekawe nie jest to szczególny problem, bo ma on jasność ok. 16.5 mag. Jest całe mnóstwo bardzo odleglych kwazarów będących w zasięgu amatorskiego sprzętu. Trzeba tylko wiedzieć gdzie celować.

Najdalszy "wizualny" kwazar dla amatorskiego dobsona to Ton 490 we Lwie odlegly o 8 mld l.św. W porównaniu z nim 3C 273 odległy o niecale 2 mld l.św. jest jeszcze stosunkowo blisko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najdalszy "wizualny" kwazar dla amatorskiego dobsona to Ton 490 we Lwie odlegly o 8 mld l.św. W porównaniu z nim 3C 273 odległy o niecale 2 mld l.św. jest jeszcze stosunkowo blisko ;)

 

Czemu nie Ton 1530 <_< ?

 

Ton 490 -> z= 1.637

Ton 1530 -> z= 2.051

 

Z jasnością według róznych źródeł 15.6-16.6 powinien byc w zasięgu "wizuala" :szczerbaty:

 

Czy jest jakaś granica, gdzie kończy sie wizual amatorski?

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz CdC? Kiedyś była fajna strona w internecie z mapkami dla dziwnych obiektów, ale jak teraz sprawdzałem to już nie istnieje. Wpisz w opcji szukaj CdC "3c273", ale nie w bazie wewnętrznej SAC, tylko w zewnętrznych NED albo SIMBAD. W bazie SAC jego pozycja jest błędnie oznaczona. Możesz też wpisać nazwę kwazara w wyszukiwarce grafiki w Google. Pojawi się sporo mapek, niestety w większości są "takie sobie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, google pomogło :)

 

Jakby jeszcze ktoś szukał to tu jest mapka:

 

http://www.aavso.org/charts/VIR/3C_273/3C273-D.GIF

 

A tu jakaś fotka:

 

http://cacella.astrodatabase.net/3C273.jpg

 

P.s. Być może bedzie w moim zasięgu..

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie nie watpie w prawdziwosc danych odnosnie tych obiektow ale zastanawia mnie fakt na ile sa one prawdziwe ...chodzi mi przede wszystkim o to ze to juz naprawde sa ogromne odleglosci i badanie czegos takiego jest rzecza mocno chwiejna ....co to wlasciwie sa kwazary ?..obiekty jakich wielkosci ?..porownywalne z galaktykami ?..moze jakies gromady ? a moze jakies cialo pierwotne ktore na takim etapie mozna bylo spotkac w tamtym cyasie a teraz takich obiektow poprostu nie ma bo ewolucja zrobila swoje ?...moze sa to pierwotne skupiska materii ?

 

kwazar zawsze kojarzyl mi sie z czyms odmiennym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
nie wiem ja to sobie nie wyobrazam odroznic kwazara wokularze ...wiedziec ze akurat to czy tamto jest kwazarem

 

 

ja na podstawie położenia znalazłem tego najjaśniejszego kwazara czy jak mu tam , i nie zbyt satysfakcjonujący widok . chociaż jak wszystkie te kropki są takie same to może każda jest kwazarem... :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na podstawie położenia znalazłem tego najjaśniejszego kwazara czy jak mu tam , i nie zbyt satysfakcjonujący widok . chociaż jak wszystkie te kropki są takie same to może każda jest kwazarem... :notworthy:

 

wiesz nie chodzi tutaj o efekt tylko o swiadomosc co to jest i jakie ma wlasciwosci i jak daleko jest polozony ..wtedy przynajmniej dla mnie robi cos takiego wrazenie nawet biorac pod uwage ze kwazara nie da sie odroznic od gwiazdy ..jednak jakbym mial zidentyfikowac taki obiekt ..na powiekszeniu i orientowac uklady gwiazd nie widzialnych golym okiem albo widzialnych bardzo slabo na niewielkim obszarze katowym nieba to chyba by mi to zajelo cala noc ;)

 

ale czego nie robi sie dla Astro ;)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.