Jump to content

grzybek


ntwwoit
 Share

Recommended Posts

Guest Janusz_P.

Zdecydowanie tak przy silnej warstwie inwersyjnej szczególnie nad wodą, już nie takie cuda widywałem przy wschodach słońca nad morzem !!!

Link to comment
Share on other sites

sorry, zapomniałem dopisać, że to znalazłem na spaceweather.com i że to nie księżyc tylko atomowy grzybek po wybuchu głowicy wystrzelonej za pomocą rakiety Wołna z ruskiego okrętu podwodnego na Morzu Północnym ;) Ruscy w ten sposób łowią ryby... teraz się już nie wrzuca do wody dynamitu

Link to comment
Share on other sites

Zdecydowanie tak przy silnej warstwie inwersyjnej szczególnie nad wodą, już nie takie cuda widywałem przy wschodach słońca nad morzem !!!

 

Janusz nie chodziło mi o podwójny obraz Księżyca, a jego ustawienie w stosunku do horyzontu. Zwróć uwagę na pozycję północnego bieguna Księżyca. U nas Księżyc w czasie wschodu jest wyraźnie "przekrzywiony".

 

Według mnie takie zdjęcie można było wykonać tylko w strefie podbiegunowej.

Link to comment
Share on other sites

Tak to jest ze wschodami i zachodami ciał niebieskich w różnych częściach świata. Na przykład na równiku wschodzą i zachodzą poruszając się prostopadle do horyzontu i dlatego świt i zmierzch trwa tam o wiele krócej niż u nas.

Jeszcze ciekawiej jest na biegunie, gdzie gwiazdy poruszają się równolegle do horyzontu i nie zachodzą. Co innego jest z ciałami Układu Słonecznego. Przykładowo na biegunie północnym Słońce wschodzi około 20 marca i w pierwszym dniu maszeruje sobie wzdłuż horyzontu dookoła potencjalnego obserwatora. Na następny dzień jest już około pół stopnia wyżej, gdyż o tyle wzrasta jego deklinacja. Ile trwa tam świt i zmierzch nie pamiętam, ale przypuszczam, że prawie dwa miesiące. ;D

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Widzę ze dokształcasz się o tym z zagadek EL Capitano 8)

Też lubię czasem poćwiczyć wyobraźnię ale teraz pakuję się już na obserwacje Marsidła, zobaczę pod jakim kątem wzejdzie nad lokalny horyzont ;D

Link to comment
Share on other sites

Od El Capitano już się wielu ciekawych rzeczy dowiedziałem. Ale to co napisałem to efekt ukończenia geografii na UMCS. :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.