Skocz do zawartości

grzybek


Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Zdecydowanie tak przy silnej warstwie inwersyjnej szczególnie nad wodą, już nie takie cuda widywałem przy wschodach słońca nad morzem !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry, zapomniałem dopisać, że to znalazłem na spaceweather.com i że to nie księżyc tylko atomowy grzybek po wybuchu głowicy wystrzelonej za pomocą rakiety Wołna z ruskiego okrętu podwodnego na Morzu Północnym ;) Ruscy w ten sposób łowią ryby... teraz się już nie wrzuca do wody dynamitu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie tak przy silnej warstwie inwersyjnej szczególnie nad wodą, już nie takie cuda widywałem przy wschodach słońca nad morzem !!!

 

Janusz nie chodziło mi o podwójny obraz Księżyca, a jego ustawienie w stosunku do horyzontu. Zwróć uwagę na pozycję północnego bieguna Księżyca. U nas Księżyc w czasie wschodu jest wyraźnie "przekrzywiony".

 

Według mnie takie zdjęcie można było wykonać tylko w strefie podbiegunowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest ze wschodami i zachodami ciał niebieskich w różnych częściach świata. Na przykład na równiku wschodzą i zachodzą poruszając się prostopadle do horyzontu i dlatego świt i zmierzch trwa tam o wiele krócej niż u nas.

Jeszcze ciekawiej jest na biegunie, gdzie gwiazdy poruszają się równolegle do horyzontu i nie zachodzą. Co innego jest z ciałami Układu Słonecznego. Przykładowo na biegunie północnym Słońce wschodzi około 20 marca i w pierwszym dniu maszeruje sobie wzdłuż horyzontu dookoła potencjalnego obserwatora. Na następny dzień jest już około pół stopnia wyżej, gdyż o tyle wzrasta jego deklinacja. Ile trwa tam świt i zmierzch nie pamiętam, ale przypuszczam, że prawie dwa miesiące. ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Widzę ze dokształcasz się o tym z zagadek EL Capitano 8)

Też lubię czasem poćwiczyć wyobraźnię ale teraz pakuję się już na obserwacje Marsidła, zobaczę pod jakim kątem wzejdzie nad lokalny horyzont ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.