Skocz do zawartości

dylemat lornetkowy


marcinś

Rekomendowane odpowiedzi

cze . jestem początkującym obserwatorem nieba , troche już się w tym zagłębiłem , obserwuje , czytam i chciałbym zakupićm sobie instrument do obserwacji a mianowicie lornetke. Po przeszperaniu internetu mam pytanko : czy zastanawiać się nad kupnem lornetki pokroju 10x50 czy 12x 60 czy odrazu większą 15x70 16x80 . Chodzi mi o to czy są duże różnice w oglądanu (mam tu na myśli o takie początkowe obserwacje mgławic, galaktyk zapoznaniu sie ), bo wiadomo z kasą krucho i wolałbym odrazu kupić sobie zadowalającą mnie rzecz.

 

Z góry dzieki za rady i wskazówki :notworthy:

 

 

post-2294-1133298628_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wybrałeś, lornetka to najlepszy sprzęt na początek. Duże pole ułatwia odnajdywanie obiektów i ogólnie poruszanie się po niebie i poznawanie go. Powiem tylko tyle, że musisz pamiętać o tym, że przy większych powiększeniach coraz bardziej palącym problemem staje się drżenie rąk i potrzeba posiadania statywu, a to kolejny wydatek. A piszesz, że z kasą krucho...

Edytowane przez Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, to ja bym brał dwie lornetki na raz ;) 10x50 i 16x80 :) Mam 10x50 i 12x60 (inna rzecz, że średniej jakości) i widzę, że praktycznie się niewiele różnią zasięgiem, ale pole jest sporo większe w 10x50. Kombinuję właśnie, żeby wymienić wkrótce większą na jakąś 80-tkę - dla moich potrzeb taki zestaw byłby optymalny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję kupic coś 10x50 o jakości BPC lub lepszej.

Duże pole, dobre powiekszenie i w łapach da rade jeszcze utrzymać.

Na początek wystarczy, a później kupuj telepa. Ta lornetka później wyśmienicie posłuży do wstepnego wyszukiwania obiektów według map, a potem z pamięci obrazu w lornetce, łatwo jest wycelować telepa w trudniejszy obszar ze słabszymi gwiazdami.

 

Tak więc L. 10x50 + w przyszłości jakiś teleskopik lub luneta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki. Tak myslałem, nie będe się żucał się na coś dużego.Skupie moje poszukiwania na 10x50 :Beer:

A w przyszłości się pomyślii ...

 

A co do tej przyszłości to cytat mojej mamy z wczoraj ,, planowanie strata czasu''

 

Jeszcze raz dzikss

 

P.S. Arek byłem na twojej stronie. spox . i na pewno nie raz będę ją odwiedzł !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz jasne niebo to wybierz z wiekszym powiekszeniem np. 17x i szklem 60 mm . Powloki antyodblaskowe rubinowe dosc mocno tlumia swiatlo . Lepiej je unikac na swych szkielkach .

Wygodniejsze sa o mniejszym powiekszeniu , 17x to max z reki choc statyw przydalby sie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17x to max ????

No co Ty ? To juz tylko ze statywem i to solidnym.

Nawet z L. 10x, stojąc w środku pola, gdy wieje zimny wiatr nie jest łatwo utrzymać czasem. A jeśli chodzi o np. szczegółowe obrazy, np. dojżenie najsłabszych gwiazdek w gromadach lub satelitów Jowisza, to nawet przy 10x trzeba się o coś zaprzeć, żeby nie latało.

 

Większe lornety będą cięższe, dłuższe, a co za tym idzie ręce szybciej cierpną, a to mało przyjemne i męczące.

 

BPC 10x50 można czasem trafić za małą kwotę.

A resztę pieniążków odkładać na jakąś lunete średnioformatową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiekszenie 15x to dla mnie max na obserwacje z ręki a waga lornetki nie powinna przekraczać 900 g. Jako początkowy instrument polecam tobie 10x50 , 12x50 od biedy 15x50 albo 12x60.

 

Reszta lornetek o powiekszeniach powyżej 15x (niezależnie czy to jest 50, 60, 70 mm apertura wymaga statywu)

 

Zresztą kwestia maksymalnego powiekszenia i zdolności opanowania go z ręki była na tym forum przerabiaona naście razy. Zależy od tego na ile masz silne ręce, jaką postawe przybierasz podczas obserwacji (jak się zapierasz) oraz ile waży sam sprzęt (lornetka).

Edytowane przez Shadow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zakupiłem bresser cobra 10x50. Nie jest the best, ale na początek myśle że wystarczyz . uczucia oczywiście zachwyt i podekscytowania . pierwszy poważniejszy instrument optyczny :Beer: czekam na brak chmurek by przetestować :D

pozdro

:banan:

 

 

Gratuluje i życzę owocnych doświadczeń z pierwszym własnym binem!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dziś pogoda dopisała i gicik . Po imprezie u wujka wyszedłem nadwór poobserwować. Extra znaczy dużo jeszcze przedemną do poznania sky. Chyba znalazłem satutrna bo na mpie nic nie ma a parametry saturna był oło tego :Beer: Pozdrooooo :banan:

 

 

Nie wdając się w astronomiczną terminologię:

saturna masz na południowym wschodzie, a marsa na południowym zachodzie (około 23.00)

 

Udanych polejnych obserwacji. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do orientowania się w aktualnym stanie nieba polecam nabycie jakiegoś oprogramowania astro. Ja używam Starry Night Pro. Naprawdę fajne narzędzie dla amatora, jak i bardziej zaawansowanego. Wtedy nie będziesz mieć problemów z odgadnięciem co tam "mruga" na południowym wschodzie. :)

pozdr

Edytowane przez Emcekwadrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.