Skocz do zawartości

W czym przechowujecie swoje okulary?


grzel

Rekomendowane odpowiedzi

Plastikowe, zakręcane pudełeczka do okularów w walizce z gąbką. Działają, nie kurzą się, niektóre od dziesięciu lat. Pudełeczka nie kosztują wiele w porównaniu do okularu (20 PLN a np. 300-400 PLN). Szczerze mówiąc, poza 1 celestronem, reszta okularów z Meade, pudełeczka są fabryczne. Przechowywanie jest ważne, bo jak ostatnio policzyłem, nocy obserwacyjnych miałem coś 20 w roku :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechowywanie jest ważne, bo jak ostatnio policzyłem, nocy obserwacyjnych miałem coś 20 w roku :unsure:

 

Teraz już wiem dlaczego kwestia przechowywania okularów jest taka ważna :angry:

 

Ja od około 2 tygodni mam telepa i dopiero jedną dłuższą sesję z gwiazdami :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie macie racje. Juz zaczalem myslec o czyms nowym, gdzie moglbym przechowywac okulary. Moze szklana gablotka? Niestety smutna prawda jest taka, ze takich porzadnych sesji w roku to jest okolo 20. Do tego dodac okolo 30 wypadow polgodzinnych do ogrodu z podrecznym teleskopem i to by bylo na tyle :-(

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mialem plossle po 100pln chuchalem na nie i dmuchalem, pedzelkami czyscilem, zalepkami piescilem, Muszle oczne z gumy sklapelem wycinalem... Jak kupilem lantany tak po kieszeniach je nosze, farba sie sciera, obijaja sie i brzecza, o optyke tylko dbam bardzo, rozne mazidla i suknidla specjalne stosujac. I wiecie co, ciesze sie, ze sa takie poobcierane i poobijane... ludzie czasem takim psim wzrokiem patrza na te wymeczone lantany wyciagajas swoje pentaxy i LVW z odchuchanych specjalnych pudelek... pierwszy raz od 3 czy 4 miesiecy... :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje Hans, ze najwazniejsze jest aby okulary uzywac, poniewaz od tego sa.

 

Samo przychowywanie okularow to sprawa bardziej osobista. Ja uwazam, ze o sprzet powinno sie jednak dbac, jakikolwiek by nie byl. Nidgy nie wiadomo, kiedy bedziesz chcial go odsprzedac, aby kupic cos nowego. Ja wiem, ze na Astromarcie dostane 80% ceny, ktora zaplacilem za moje okulary, jezeli tylko beda w dobrym stanie. Dzieki temu moje okulary kosztuja mnie tylko 20% ceny. Jezeli wiec w przyszlosci zepsuje mi sie wrok i bede potrzebowal czegos z wiekszym ER, to nie bedzie do dla mnie kolejny spory wydatek.

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... o optyke tylko dbam bardzo, rozne mazidla i suknidla specjalne stosujac...

 

Suknidła to widziałem, ale te "różne mazidła" mnie zaciekawiły.

Możesz przytoczyć dla przykładu jakie stosujesz, skąd je wziąść, które są dobre; jakieś linki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje Hans, ze najwazniejsze jest aby okulary uzywac, poniewaz od tego sa.

...oczywiście że ten slogan mówi o tym żeby poprostu obserwować , ale... okulary z osprzętem to 70% sukcesu niezapominajmy o tym i mówmy o tym wyraźnie! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suknidła to widziałem, ale te "różne mazidła" mnie zaciekawiły.

Możesz przytoczyć dla przykładu jakie stosujesz, skąd je wziąść, które są dobre; jakieś linki?

 

Srodek do czyszczenia obiektywow cyfrowek kompaktowych made by Hama. Dostepny w wiekszych sklepach z cyfrowkami i duzych fotolabach. UWAGA! Wystepuje w kilku wersjach. Tylko na jendnej (czerwono-niebieskiej) napisali wyraznie, ze srodek przeznaczony jest do czysczenia optyki z warstwami MC. Cena w zaleznosci od sklepu od 20-30pln w Warszawce po 41pln w Poznaniu. W zestawie pedzelek z gruszka do czyszczenia na sucho - bardzo dobry i 5ml plynu z minipedzelkiem w zakretce do czyszczenia na mokro bardziej upierdliwych syfow. Do tego czasami biore do akcji szmatke z takiego dziwnego, sliskiego, wiecznie naelektryzowanego materialu ktory dostalem jako dedykowany do czyszczenia okularow optisana. Ma juz grubo ponad rok i przeszla ze cztery prania, ale genialnie usuwa slady nocnego wypalcowania obserwacyjnego. Nie radzi sobie z kurzem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans,

 

dzięki za fachową poradę :Beer:

Chociaż nie posiadaj jeszcze, żadnych drogocennych klejnotów które mogę polerować,

to mazidła przetestuję na tych szkiełkach co obecnie posiadam.

Przynajmniej będę miał orient jak to działa.

Wielkie dzięki :notworthy:

Edytowane przez grzel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najwazniejsza zasada w czyszczeniu to ... nieczyścić :)

 

potem zdmuchiwac gruszką kurz,

 

potem zmiatać pędzelkiem z wielbłądziego włosia,

 

i jako ostateczność czymś moczyć i zcierać (alkohol izopropylowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj byłem z żoną w sklepie kosmetycznym.

Moją uwagę przykuł metalowy kuferek po kosmetykach STR8.

Oczywiście kupiłem go.

Teraz trzeba go zaadoptować do przechowywania okularów, filtrów i innych astro-gadżetów.

 

Wymiary: 28 cm x 17 cm x 10 cm

 

walizka_3.jpg walizka.jpg walizka_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem z żoną w sklepie kosmetycznym.

Moją uwagę przykuł metalowy kuferek po kosmetykach STR8.

Oczywiście kupiłem go.

Teraz trzeba go zaadoptować do przechowywania okularów, filtrów i innych astro-gadżetów.

 

Wymiary: 28 cm x 17 cm x 10 cm

 

walizka_3.jpg walizka.jpg walizka_2.jpg

:helo: Używam dwóch takich pudełek na okularki. Są do tego wprost idealne.

No może poza naglerami. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam tak cennych okularów żeby je trzymać i wozić w futerałach, więc w domu owszem leżą w szafce pod kluczem. Niektóre w fabrycznych pudełkach, inne tylko zadeklowane, pozostałe gotowe do balkonowych obserwacji. Na wyjazdowe obserwacje pakuję wybrane sztuki do kartonowego pudełka, zawijam w folię izolacyjną i owijam gumką zaciskowa. W plenerze trzymam je w zewnetrznej górnej kieszeni kurtki i tak przekładam do wyciągu. Nigdy nie biorę wszystkich na raz, najwyżej dwa lub trzy. Nie planuję ich sprzedaży, więc nie cackam sie zbytnio i tak będą mi służyć do końca. :szczerbaty: Na poparcie lista nabytków: Jedyny dwu calowy "SOLIGOR" 32mm. oraz zestaw plosli tej firmy do MT800, f=4mm, f=9mm. f=15mm. Rosyjski NPZ f =20mm. oraz f= 7mm. William Optics - SWAN -9mm. Baader Ortho Genuine f=12,5mm. Podświetlany Lumicon f=12,5mm. do astrofoto, oraz okulary od mikroskopu stereo: 6x, 8x, 12,5x i 14x.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych co nie lubią pakować swoich okularów w pudełka,

a potrzebują czegoś na szybki wypad z teleskopem mam coś takiego:

 

Apteczka turystyczna

 

IMG_3636.JPG IMG_3637.JPG

 

IMG_3639.JPG IMG_3641.JPG

 

Apteczkę można przypiąć do paska, plecaka

Coś takiego można kupić np. TUTAJ

Edytowane przez grzel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie ma to tamto.

 

SzturmKommando Homo Obserwus otrzymalo wlasnie kolejne wcielenie tajnej wunderwaffe :)

 

Prototyp wszedl w faze rozwojowa.

 

1.jpg

 

Zachowana funkcjonalnosc:

 

- 5 niezaleznych kieszeni (okulary nie obijaja sie o siebie)

- mocowanie do paska (latwy dostep z pasa lub ramienia)

- kieszenie zamykane na suwak ( latwy dostep, zabezpiecznie przed wypadnieciem )

- material nie zostawiajacy faflukow (zachowanie szkla w czystosci i dobrej kondycji)

 

Rozwojowa funkcjonalnosc:

 

- Jeden dwukierunkowy suwak z dwiema glowicami zamiast dwoch niezaleznych suwakow. Juz nie musisz otwierac srodkowych kieszeni aby dobrac sie do okulara w skrajnej. (lepsze zabezpieczenie przed wypadnieciem)

 

2.jpg

 

- Dluzszy suwak. Wiekszy otwor dostepowy do skrajnych kieszeni. (Lawiejszy dostep do okularow w skrajnych kieszeniach)

 

3.jpg

 

- Lapajki suwakowe. Juz nie bedziesz musial sciagac rekawiczek, aby otworzyc podajnik (latwiejszy dostep)

 

4.jpg

 

- Wiekszy rozmiar. Naglery i Pentaxy sa juz obsluiwane. (Obsluga wiekszosci okularow w tym 2" Ultra Wide i innych wielkoludow)

 

5.jpg

 

- Wewnetrzne scianki przegrod. Teraz boxy zawsze zachowuja ksztalt prostopadloscianu, a okulary nie zaplatuja sie w mterial, nawet gdy wymacujemy je bez patrzenia (latwiejszy dostep)

 

6.jpg

 

- Dodatkowa tasma wzmacniajaca. Zapobiega znieksztalcaniu i obwisaniu podajnika przy nierownomiernym obciazeniu (obsluga szkla o duzej masie, latwiejszy dostep)

 

7.jpg

 

- Specjalna tasma na uchwytach mocujacych. Dedykowany do tych celow material zwieksza żywotnosc podajnika. (zwieszona twalosc podajnika i maksymalna nosnosc)

 

8.jpg

 

- Zroznicowanie rozmiarow boxow. Juz nie bedzie problemu z tonacym w odmetach kieszeni orthoskopem i opietym LVW (latwiejszy dostep, obsluga szkla o nietypowych gabarytach)

 

9.jpg

 

:)

 

Tak wyposazonym oddzialom Homo Obserwus nie straszne zadne glusze i mrozy. Z okularem w podajniku i spiewem na ustach nasi chlopcy odkryja wszystkie czajace sie w pustce kosmosu komety, czychajace na zgotowanie apokalipsy naszej swietlanej Ziemi!

 

Pozdrawiam.

 

PS. Oczywiscie robie sobie troche jaja, ale jakby ktos chcial wydziergac samodzielnie takie nosidelko, to sluze dokladnymi wymiarami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emde, sprawdzilem co i jak. Koszt materialow to +- 20 pln (suwak, tasma szlufkowa, jeans itp.) Zaklad krawiecki kolo mojej wiochy stwierdzil, ze moze robic te dziwadla po 30pln od sztuki za robocizne. Moze jak dac wiecej to troche zejda. Prosili tylko zeby nie dawac im tego teraz, bo sa zasypani przerobkami niechcianych prezentow. Moze jak by sie pare osob zebralo, to mialo by sens zamowienie pierwszej seryjnej partii. No, ale sami musicie przedyskutowac to z portfelami, czy ma to dla was wartosc wieksza niz przytoczony koszt.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale sami musicie przedyskutowac to z portfelami, czy ma to dla was wartosc wieksza niz przytoczony koszt.

 

Pozdrawiam.

 

Jak idzie się na wojnę to koszta się nie liczą :Boink:

Kiedy to to wejdzie do seryjnego uzbrojenia?

A poważnie, myślę że to bardzo dobre wyposażenie obserwatora.

Edytowane przez grzel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy byl dziergany recznie (made by Arms factory "Grandmother")

Drugi wykonala profesjonalistka pod moje dyktando. Ale czasem pukala sie w glowe i poprawiala moje pomysly, a czasami ja jej przyzwyczajenia, wiec wersja rozwojowa jest kompliacja dwuch wizji, zawodowej krawcowej i obserwatora amatora. (made by Secret clothes factory "Black Spy")

Istnieje mozliwosc zamowienia wiekszej ilosci tych magazynkow, a koszty podalem wyzej. Dla przypomnienia:

 

- staly koszt materialow - 20pln

- negocjowalny koszt robocizny -30pln (im wieksze zamiowienie tym mniej ale mysle ze <20pln nie zejdziemy)

 

Czas realizacji to kilka dni, ale po zakonczeniu sezonu niechcianych prezentow, czyli po styczniu.

 

Jak bedzie sporo chetnych to mozemy sie jakos zorganizowac, jak nie, to mysle ze z tymi fotkami kazdy zaklad krawiecki wykona taki podajnik w podobnej cenie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.