Jump to content

A taki tam wczorajszy Łysy z automatu...


Hamster
 Share

Recommended Posts

Guest Janusz_P.

Ale na ciepłe frytki musisz jeszcze poczekać, gdzie podziała się ostrość na tych fotkach, może jest schowana po drugiej stronie Księżyca ;) ;) ;)

 

Pozdrawlaju gryzonia ;D ;D ;D

Link to comment
Share on other sites

Ale na ciepłe frytki musisz jeszcze poczekać, gdzie podziała się ostrość na tych fotkach, może jest schowana po drugiej stronie Księżyca ;) ;) ;)

 

Pozdrawlaju gryzonia ;D ;D ;D

 

Ostrość ?? Hmmmm Sam miałem z nią problemy jak robiłem te foty, kilka piwek było wieczorkiem ;D :P Dlatego z automatu strzelałem i naciskałem spust paluchem tak więc statywik mógł też nie zdążyć wytłumić drgań.

Link to comment
Share on other sites

Ostrosc rozjechala sie przez aberacje (Hamster ma Celestrona 102mm f5) ktora jest na tak jasnym obiekcie jest bardzo duza. Czy moje twierdzienie jest poprawne ?

 

A wiesz że to możliwe...jednak podczas obserwacji wizualnych obraz jest bardziej ostry.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Aberracja chromatyczna swoje tu wnosi ale to nie jedyna przyczyna nieostrości tego zdjęcia, reszta to nieostrości na obiektywie aparatu i niedokładne zogniskowanie na wyświetlaczu 8)

Mam chwilowo taką lunetke to cyknę porównawczą fotę Łysemu i zobaczymy co jest nie tak ???

Link to comment
Share on other sites

Drogi Januszu:

1. Tobie tez wychodzi nieostro.

2. Juz Ci kiedys pisalem ze to nieladnie ludzi zniechecac, jak na pierwsze proby zdjecia sa dla mnie OK.

 

Konkluzja: prosze o rewidowanie swoich wypowiedzi w swietle swoich dokonan.

 

Pozdrawiam !

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Daj sobie spokój Papatek z uwagami Eks Katedra, Hamster poćwiczy na trzeźwo i wyjdzie ostrzej ale musi trochę popróbować a nie osiadać na laurach w euforii po sześciopaku ;)

Link to comment
Share on other sites

Hamster poćwiczy na trzeźwo i wyjdzie ostrzej ale musi trochę popróbować a nie osiadać na laurach w euforii po sześciopaku ;)

 

A bo psiokrew albo padam na ryj po pracy albo niebo zasrane chmurami a jak pójde sobie na piwko to się pogoda robi !! :( Taki pech. No i wczoraj to było z doskoku, zobaczyłem za oknem Łysego z Marsem i próbowałem coś cyknąć i może faktycznie trochę nie ostre wyszło. Potestuję jeszcze to zobaczymy w czym tkwił błąd. Podejrzewam, że jednak są problemy z ustawieniem dokładnej ostrości przez aparat w trybie autofokus ze względu na aberrację przy dużych powiększeniach. ???

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Może aparat ustawia ostro fiolet lub podczerwień stojące w achromacie trochę obok ostrości wizualnej ???

Lepiej ustaw w opcji z GÓRKĄ w ikonce na nieskończoność i operuj ręcznie fokuserem, pomyśl trochę sam za procesorek aparatu zawsze warto 8)

Link to comment
Share on other sites

Janusz a z Twojego aparatu wychodzi przesuniecie pomiedzy kanalami barwnymi i to znaczne, byc moze to wina sprzetu optycznego ktorego urzywasz, moze powinienes nad nim troche popracowac...... ? ;)

 

jestes zadowolony z takiego komentarza ?

Link to comment
Share on other sites

Podejrzewam, że jednak są problemy z ustawieniem dokładnej ostrości przez aparat w trybie autofokus ze względu na aberrację przy dużych powiększeniach. ???

 

Hamster, autofocus poradzi sobie bez większych problemów z Księżycem. Ale pod warunkiem, że jest w trybie Single, a nie Continous. Wyłącz to dziadostwo, szkoda akumulatorów, a i efekt będzie lepszy.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Pewnie że jestem zadowolony z takiego stymulujacego do działania komentarza Papatek ale jak wiesz zwykle szewc bez butów chodzi a na obserwacje nie zabrałem okularu projekcyjnego do CP-4500 i fociłem z ręki z przyłożenia do okularu czyli tak jak zwykle uwielbiam, na oko ;)

Link to comment
Share on other sites

fajne, aczkolwiek mam nadal problemy z ustawianiem ostrości. Myślałem, że przez lustrzankę to będzie bułka z masłem. Jest lepiej niż webem ale nadal nie ideał.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

No, na ideał to zasłużył sobie tylko Bruce Wylys w filmie "V Element" w jego końcowej scenie w Nucleolabie 8)

Nawet Apo i cyfrowa lustrzanka nie poradzi z ostroscią jak problem jest z turbulencją, atmosfera jest nieubłagana niestety :'(

Link to comment
Share on other sites

no te zdjęcia są już fajne. Fakt, że widać aberację, ale ostość zdecydowanie lepsza niż w tym pierwszym zdjęciu.

Jak rozumiem, to projekcja okularowa?

Właśnie zastanawiałem się nad przewagą projekcji okularowej nad fotkami w ognisku głównym i doszedłem do wniosku, że co prawda jakość troszkę gorsza, ale możliwości powerowania wynikające z posiadanych okularów są tu zdecydowaną zaletą. Ja ze swym sprzętem nie jestem w stanie robić innych powiększeń niż to co pokazałem.

Co muszę nabyć, abym mógł powerować i jakiej to musi być klasy aby nie obniżać parametrów apochromatu?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.