Skocz do zawartości

kamery TCP/IP - może ktoś sprawdzał ?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio pojawiło się wiele nowych produktów do transmisji danych w sieci. Są to kamery TCP/IP przewodowe i bez przewodowe ,zbudowane na CCD i CMOS przeznaczone do przesyłania obarzu w sieci lokalnej i WAN . I tutaj moje pytanie czy ktos tego już uzywał i jak się to ma do zastosowań astro np. transmisji po Internecie obserwacji ?

Kamery nie należą do tanich ok 1800 - 2000 pln lecz znając branże IT za chwile będą za połowe ceny lub nizej.

Mogła by byc to dość ciekawa propozycja na przyszłość ? Jak myślicie i czy już może ktoś robił tym jakieś testy , obserwacje itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartku to robi wielu ludzi na świecie i w Polsce. Oddział np. łódzki i warszawski PTMA prowadzi w internecie transmisje z róznych ciekawych zjawiski astronomicznych. Robią to wprawdzie za pomocą klasycznej kamery przemysłowej z interfejsem (serwerem) sieciowym ale tak naprawdę to z punktu widzenia technicznego to jest to samo co kamerami TCP/IP. Wyniki ze względu na łacza jakimi dysponujemy nie sa oszałamiające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam - zasade zdiałania to ja naprawde dobrze znam :)

chodzi mi o to czy ktoś już to sprawdzał jako astro-kamere bo nie bardzo mi się już chce eksperymentowac za taką kase !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest w końcu to co chciałem dawno zrobić , a z webcamem nie bardzo wychodziło . A są nawet kamery TCP/IP WiFi więc i kable odpadają . Fajnie było by teraz np. pokazywać Marsa on-line :)

 

P.S.

Własnie usiłuje uzyskac coś takiego na opozycję by zrobić Marsa on-line zobaczymy co dystrybutor na to w zamian za reklamę podczas transmisji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm kamery TCP/IP nie są wcale takim nowum, pare lat temu odpalałem Quick-a pod linuxem, ( 3-4 lata temu ) i juz wtedy wspominano o takich w dokumentacji czy na jakiejś stronie.

Nie sądze by jakościowo w jakimkolwiek stopniu odbiegały od możliwości zwykłych kamerek jesli chodzi o obraz. Być może mogą dawać wiecej klatek/s to wszystko.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku , chodzi mi o to że taka kamerka jak ma zaimplementowane TCP/IP to pewnie ma też zaimplementowane konkretniejsze algorytmy kompresji obrazu ( np. MJPEG albo MPEG ) , i można faktycznie wyciągnąc te 30 klatek/s w sieci lokalnej ( przy okazji nie zapychając sieci ). A jakie są łącza między sieciami lokalnymi to już inna sprawa.

 

Pzdr

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kamerki mają MPEG 4 !! , oczywiscie wbudowany serwer i tylko łacze ehternet. Najprawdopodobniej będę miał kamerkę na testy na opozycję jutro jadę dogadywać szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz do takiej kamery podłączyć radiową albo inną wireless kartę sieciową i jeden kabel do laptopa na obserwacjach z głowy ::) no i te 30 fps żywego podglądu bez komresji - mniód ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kamerki mają MPEG 4 !! , oczywiscie wbudowany serwer i tylko łacze ehternet. Najprawdopodobniej będę miał kamerkę na testy na opozycję jutro jadę dogadywać szczegóły.

 

Z tego co mi wiadomo to MPEG jest kompresją stosowaną w obrazach ruchomych. Zastosowanie tej kompresji w kamerach TCP/IP ma chyba na celu zmniejszenia "strumienia" danych wpychanych do sieci, bo ida tylko zmiany. Z moich obserwacji wynika, że na granicy obiektu ruchomego i "tła" czesto pojawia sie paskudna "pixelizacja" Do obarzów nieruchomych lepszy jest JPEG lub falkowy. No ale próbuj Bartku jak masz okazję zobaczymy co z tego wyjdzie. Przypominam że takie transmisje w internecie robią koledzy w Warszawie i Łodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.