Skocz do zawartości

Platforma Astrofoto


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Poza tym, ze mamy mozliwosc fotografowania na piggybacku i w ognisku glownym - to zastanawiam sie, czy sa dostepne gotowe rozwiazania precyzyjnych platform fotograficznych tylko dla aparatu fotograficznego (maly i sredni obrazek)?

 

Do tego wymagany bylby znacznie mniejszy "montaz", wiec i tanszy. Tu nie trzeba nosnosci 30 kg, wiec teoretycznie przy podobnych nakladach mozna wykonac o niebo bardziej precyzyjny zestaw.

 

Nie mowie tu o koziolkach, czy innych wynalazkach "domowych". Chodzi mi o gotowe rozwiazania do "kupienia od reki".

 

Jeszcze nie szukalem w necie, dopiero to mam zamiar zrobic.

Ale zapewne macie jakies ciekawe namiary w tym kontekscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Widziałem w sytarym Skay-u chyba z przed 15 lat??? takie cosik wielkości około 2x4x12cm co nakręcało się poprzez rozchylenie ramion i potem Cykało sobie jak minutnik do jajek do 30 minut ekspozycji, potem nie znalazłem już reklam tego maleństwa a wtedy bardzo mnie ucieszyło choć było u nas nie dostępne :'(

Albo ktoś sprytnie wykupił patencik albo firma padła na amarykańskim, astronomicznym rynku???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nie spotkałem się z ofertą komercyjną takich urządzonek czyżbyś chciał rozpocząć ich produkcję i rozpoznawał rynek Jesionie, moje gratulacje ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W katalogu Vixena znajduje się takie urządzenie (jak będę wieczorkiem w chacie to postaram się zrobić jaikś skan). O ile pamiętam jest to specjalny montaż dostosowany do astrofoto za pomocą tylko aparatu i zwykłych obiektywów (bez zaangażowania skopa).

 

Pozdrawiam,

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - raczej daje nowy temat pod dyskusje - IMO ciekawy i chyba jeszcze tu nie eksploatowany.

 

Czyli z twojej wypowiedzi rozumiem, ze nie ma takich uzadzen i jedynie mozna sobie cos takiego samemu zrobic?

 

 

i to jest największa radość z tego - zrobić samemu (jak się ma czas)... właśnie kończę swojego ultimate autoziołka na silniku krokowym... zobaczymy czy to będzie działać - testy już niedługo - nie ukrywam, że się boję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Tak na szybcika w sobotę to rozwiązałem to tak:

w metalu z ręcznym prowadzeniem pod aparat z obiektywem przy okazji w odpowiedzi na wymiary i mobilność koziołka Bartola, wymiary to 240x120x30mm, masa około 250 gramów, napęd śruba M6 1 obrót na minutę !!!

Kontrola napędu, zegarek z timerem robiącym "piiiik" co 15 sekund czyli kontrolnie co ćwiartkę obrotu !!!

 

Tak wyglada na statywie :

 

DSCN1075.JPG

 

A tak solo :

 

DSCN1077.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe rozwiązanie - ale chyba tylko dla szerokich kątów (nie chodzi o te piki co 15 sek, bo to można przecież płynnie kręcić, a tylko kontrolować co 15 sek), chodzi o ustawienie osi...

ale to wykażą testy - czekamy Janusz! - ja trzymam kciuki, bo może zmałpował bym takie rozwiązanie ;)

 

ale można wziąć na jakąś tropikalną wyspę i strzelać foty centrum drogi mlecznej ;), jeśli tylko na lotnisku tego nie zarekwirują jako broń białą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

A nie pomyślałeś że głowica statywu w drugą stronę może opadać nawet pod horyzont i problem z ustawianiem kąta osi jest już tylko pozorny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No maleństwo to nie jest i 6 kg i rozmiar robi swoje a jaka jest jego cena???

No i zasilania w terenie wymaga :-

Raczej nie spełnia oczekiwań klientów low budget i nie wejdzie do kieszeni plecaka na wycieczkę w odludne i naprwadę ciemne okolice :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wrzucenie montazu foto Vixena. To po prostu popularny GP ze zdjeta osia deklinacji, w tym miejscu jest platforma do mocowania aparatu i teleskopu prowadzacego. Montaz ten wykorzystuje bardzo dobry szukacz biegunowy Vixena wiec mozna stukac dosc dlugie ekspozycje.

 

Oczywiscie sa inne gotowe rozwiazania ale niestety wszystkie dosc drogie:

- Takahashi "Teegul Sky Patrol" umozliwia rownolegle zainstalowanie aparatu z duzym obiektywem (nawet Canonem 300mm) i guidera

- Kenko http://www.sciencecenter.net/hutech/kenko/...ymemo/index.htm

 

Niestety oba dosc drogie.

 

Mysle ze najtanszym firmowym rozwiazaniem jest po prostu montaz typu EQ-4 czy CG-5 z napedem, a amatorskim - oczywiscie niezawodny koziolek.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rewelacji nie wprowadzę, ale czasami zawieszam aparat na samym montażu Soligora, czas do 20 minut ( dłużej nie testowałem ) przy ogniskowej 135 mm gwiazdy jak żyleta ( pod warunkiem dobrego ustawienia gwiazdy polarnej ). ale to też nie jest tanie rozwiązanie

pozdrawiam,

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No maleństwo to nie jest i 6 kg i rozmiar robi swoje a jaka jest jego cena???

No i zasilania w terenie wymaga :-

Raczej nie spełnia oczekiwań klientów low budget i nie wejdzie do kieszeni plecaka na wycieczkę w odludne i naprawdę ciemne okolice :-

Janusz jak zwykle prezentuje depresyno-pesymistyczne podejście do sprawy i na dodatek odwraca kota ogonem. Według mnie:

- No maleństwo to nie jest i 6 kg - nie przesadzajmy, 6kg to nie są wielkie ciężary. Dobry statyw często waży z 4kg, tak więc waga jest jak najbardziej akceptowalna

- i rozmiar robi swoje - do plecaka wchodzi bez problemów

- a jaka jest jego cena??? - na razie dyskusja była prowadzona z pominięciem wątku cenowego, zresztą wiadomo, że dobre rozwiązania kosztują

- No i zasilania w terenie wymaga :- - moim zdaniem to też nie jest problem, po prostu mały akumulator np. od alarmów (dodatkowe 2kg)

Tak więc mamy tutaj dokładnie to o co pytał Jesion, a Janusz swoimi wywodami odbiegłeś od tematu, bo nie było pytania o tanie rozwiązanie, które zmieści się w kieszeni plecaka, tylko o gotową, PRECYZYJNĄ platformę do astrofoto. Jeśli tak będziemy podchodzić do sprawy, to o niczym nie da się powiedzieć, że jest dobre, np. Ty powiesz, że Syriusz daje fajne obrazy, a ja powiem, że jest duży i nie wejdzie mi do bagażnika. No i mamy dyskusję bez sensu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Kenko wyglada na bardzo ciekawa platforme. Cena jak na mozliwosci chyba ok - 800$? Dwa aparaty za jednym zamachem. Pisza, ze precyzyjny tracking, ale troche mnie martwi "krotki" czas przy ogniskowej 300mm - 15 min. max. To chyba nie jest jakis rewelacyjny wynik. Przydaloby sie ze 30 min.

 

A ile kosztuje ten Takahashi i jaka precyzja prowadzenia (max czas dla 300mm) daje? Jakos nie moge go znalezc.

 

Jezeli chodzi o wymiary/wage to wydaje mi sie, ze wystarczy jak wszystko zmiesci sie w duza torbe podrozna. Bez przesady - nie musi przeciez wazyc 2 kg ;) W koncu ma to uciagnac aparat z optyka, ktory to troche z zasady wazy (np 300 mm staloogniskowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.