Skocz do zawartości

Okulary Radianowe czy lantanowe ?


Krzysztof G.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam drodzy forumowicze! mam mały dylemamat zastanawiam sie nad kupnem okularu 5mm lub 6mm, do oglądania planet problem w tym że nie mogę się zdecydować pomiędzy radianowymi a lantanowymi i tu moje pytanie które polecacie? podaje linka do strony z okularami radianowymi. http://www.telescope.com/shopping/product/...roductID=122698

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radiany i lantany to komfortowe, sprawdzone konstrukcje godne polecenia. Ja wybrałbym jednak Pentaxa starszej serii XL z podobną ogniskową lub to - http://www.televue.com/engine/page.asp?ID=130. Zoom jest droższy od Radiana, ma nieco mniejsze pole i ER, ale jest dostatecznie komfortowy i masz kilka powiększeń, które zmieniasz bez wymiany okularu. Pytanie, czy ogniskowa w zakresie 3-4 mm sprawdzi się w Twoim teleskopie. Z tego okularu obecnie korzysta Prix. Może coś napisze na jego temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o Nagler Zooma to bardzo goraco polecam. Pod wgledem jakosci obrazu jest to product z najwyzszej polki. Testowalem go razem z Celestron Ortho I Naglerem T6 5mm I jezeli chodzi o contrast I ostrosc obrazu nie zobaczylem zadnej roznicy. Dopiero cos takiego jak TMB Supermono daje obrazy zauwazalnie lepsze, ale ma tylko 30 AFOV I jest rpzeznaczony dla waskiego grona obserwatorow.

 

Nagler Zoom ma 50 AFOV (dla przypomnienia Radian ma 60, Pentax XL 65, a XW 70). Jest to wiec chyba jedyna slaba strona tego okularu. Jezeli nie masz paralaktyka i twoj teleskop chodzi bardzo ciezko, to mozesz sie zastanowic, czy bedzie to wygodne.

 

Niech jednak samo AFOV cie nie myli, poniewaz musze przyznac, ze w przypadku tego okulary cale pole widzenia jest wolne od aberracji i obraz pozostaje ostry oz do krawedzi. Zanim kupilem mojego zooma spedzilem wiele miesiecy szukajac informacji i pytajac na CN. Teraz wiem, ze wybor byl strzalem w dziesiatke. Najwieksza zaleta tego zooma jest to, ze jest… zoomem. Masz wiec do dyspozycji nieskonczenie wiele powiekszen, poniewaz jego ogniskowa zmienia sie plynnie, chociaz czuc male ‘klik’ gdy znajdzie sie on w ustawieniu 3, 4, 5 i 6mm. Co to oznacza ? Wszyscy wiemy, jak duza przeszkoda jest widocznosc. Bardzo czesto obserwujemy planety czekajac na te pare sekund dobrej widocznosci, ktora pozwoli nam dostrzec szczegoly. Bardzo czesto, gdy widzimy, ze mozna pojsc jeszcze wyzej z powiekszeniem to zanim zmienimy okular i znajdziemy ostrosc, to szansa juz minela. Nagler Zoom jest parfokalny, wiec nie trzeba regulowac ostrosci, gdy zmieniamy powiekszenie. Ja zawsze ustawiam ostrosc na 3mm i potem uzywam nic nie ruszajac.

 

Z pewnoscia Nagler Zoom daje duo radosci. Mozna bawic sie powiekszeniami obserwuja Ksiezyc. Moja ulubiona zabawa jest skoanowanie powierzchni Ksiazyca i jezeli zainteresuje mnie jakis szczegol, to szybko zwiekszam powiekszenie i obserwuje. Efekt jest taki, jakbys lecial w kierunku powierzchni srebrnego globu.

 

Przynajmniej wiec przemysl to rozwiazanie. Sprawdz najpierw jednak, czy najwyzsze ustawienia beda wogole uzyteczne w twoim teleskopie. Jezeli masz teleskop wolniejszy niz F/6 to to przemysl. Ja mam Dobsona F/4.7 (dziala super dajac powiekszenia od 200 do 400) i male Apo z F/7.5 i tez okular sie swietnie spisuje, ale 3mm to granica mozliwosci i dziala dobrze tylko dlatego, ze to jest Apo.

 

Jeszcze jedna uwaga. Nagler Zoom ma 5 elementow w 3 grupacz, co daje 6 powierzchni szklo-powietrze. Malo znam okularow, ktore mialay by tak malo przy 3 mm. Sprawia to, ze Zoom ten traci bardzo malo swiatla w wyniku odbic wewnetrznych. Nie znam innego takiego okulara, a Ortho i Plossl z Barlowem, nawet prostym 2 elementowym to wciaz 8 powierzchni szklo-powietrze.

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie! z góry dziękuje za odpowiedź. Trochę mine namieszaliście z tym zoomem (naglera) pytałem o same radiany i lantany, atu proszę jednak Nagler sie trafił i to z zoomem. Napewno jest on warty uwagi, tylko kwestia tej jego ceny narazie to 380$, z tego co się zorientowałem do naglery ogólnie są bardzo drogimi okularami nie tylko ten zoom. Ja jestem w takiej sytuacji że chcę sobie sprowadzić z USA Oriona XT12, teleskop ten jest na dobsonie nigdy jescze takiego sprzętu nie używałem ale wiem że do takiego sprzętu najwygodniej jest posiadac okular z szerokim polem widzenia. Więc trudno mi jest powiedzieć czy by mnie ten okular naglera zadowolił to już musiałby ocenić ktoś kto jest bardziej zorientowany w tej dziedzinie. Pozatym narazie to mnie raczej nie stać na kupno teleskopu i tego naglera naraz, musiałbym sie wstrzymac z zakupem i jesczcze dozbierać na tego zooma. Na teleskopa i radiana lub lantama jescze bym sie zmieścił z finansami.

I tu czekałbym na odpowiedz czy w tym wypadku jednak nagler zoom nadal byłby idealny dla takiego telepa chodzi mi oczywiscie o wygodę oglądania przy prowadzeniu ręcznym bo przecierz mikriruchów taka konstrukcja telepa nie posiada. no i czy jest sens uzyskimac powiekszenia rzędu 500x 400x zwarzywszy że ogniskowa teleskopu to 1500mm a wiec 3mm i 4mm ustawienia na okularze.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna uwaga. Nagler Zoom ma 5 elementow w 3 grupacz, co daje 6 powierzchni szklo-powietrze. Malo znam okularow, ktore mialay by tak malo przy 3 mm. Sprawia to, ze Zoom ten traci bardzo malo swiatla w wyniku odbic wewnetrznych. Nie znam innego takiego okulara, a Ortho i Plossl z Barlowem, nawet prostym 2 elementowym to wciaz 8 powierzchni szklo-powietrze.

 

Tym bym akurat się nie przejmował. Powłoki najbardziej renomowanych producentów są już tak zaawansowane, że jedna

granica więcej to strata 0.1-0.2% światła...

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce sprowadzac rozmowy na inny tor, ale czy wiesz jak duzy jest XT12 w porownaniu z XT10? Masz zamiar go transportowac czesto, czy bedziesz go urzywal ze stalego obserwatorium. Pisze dlatego, ze XT12 jest duzo wiekszy i ciezszy niz XT10, ktory i tak jest juz trudny w transporcie. XT10 jest najwiekszym teleskopem Oriona, ktory zmiesci sie jeszcze na tylnej kanapie w samochodzie. Przenoszenie XT12 to juz prawdziwe przedsiewziecie i wiele osob, ktore nie przemyslaly tego aspektu koncza potem z teleskopem, ktory jest uzywany bardzo zadko, a szkoda.

 

Moze juz wszystko przemyslales, ale chcialem tylko zwrocic uwage na ta rzecz.

Pozdrawam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.