Skocz do zawartości

Zielone laserpointy


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Moi Drodzy! Wlanie sie dowiedzialam z niemieckiego forum, ze za uzywanie laserpointa o mocy wiekszej niz 1mW grozi mi kara do 5 lat pozbawienia wolnosci. Oczywiscie rzucono mi paragrafami :D

http://www.astrotreff.de/topic.asp?TOPIC_ID=35967

Oczywiscie nie to, zebym sie bala w Polsce tego uzywac, ale ciekawi mnie, czy u nas tez jest to prawnie uregulowane.

Choc nieznajomosc prawa nie chroni przed odpowiedzialnosca ......

 

Chore niemieckie prawo... i znany niemiecki sklep internetowy:

 

http://www.apm-telescopes.de/produkt_ueber....php?kat_id=196

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chore niemieckie prawo... i znany niemiecki sklep internetowy:

 

http://www.apm-telescopes.de/produkt_ueber....php?kat_id=196

 

:Salut:

 

A zeby nie bylo. To ciagle jest ten sam laserpointerek z coraz bardziej podkreconym potencjometrem (srubka pod gumowym wlacznikiem). Widze ze w Reihu tak samo robia ludzi w balona jak gdzie indziej :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostalem informacje, ze w Polsce ograniczenie mocy takiego wskaznika jest 5mV. Nie jestem prawnikiem - nie potwierdze tego. Traktuj jak plotke, nie informacje.

 

Pozdrawiam.

 

Skad masz takie informacje? Jak ja moge je zdobyc? Gdzie sie wiecej moge dowiedziec na temat tych plotek. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzieciach robi piorunujące wrażenie.

 

Miałeś widzieć miny dzieci z oazy, które były na Kudłaczach w czasie naszego zlotu. Darek B demonstrował laserek na wierzchołkach drzew i powiedział, że teraz świeci tylko z jedną baterią, a jak założy drugą to u siebie w Zakopanem ścina nim drzewa :banan: Trzeba było widzieć miny tych dzieciaków :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skad masz takie informacje? Jak ja moge je zdobyc? Gdzie sie wiecej moge dowiedziec na temat tych plotek. :D

 

na czym polega, przeróbka?, ano można powiedzieć że te lasery nie pracują na 100% mocy bo przepisy tego zabraniają (moc nie może przekroczyć 5mW), Co do lotnisk to sie nie wypowiadam, ale to pewnie tak samo jak ze świeceniem w przednią szybe samochodu. Pilot chyba nie będzie chiał bardzo szybko ominąć zielonej tyczki która mu nagle przy lotnisku wyrosła... ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy taki laser widać z kosmosu? :szczerbaty:

 

A mam pomysł jeszcze. Czy ktoś z posiadaczy takiego podrasowanego lasera mógłby umieścić go w ognisku okularu teleskopu i sprawdzić jak prezentuje się zielone światło przy takiej ogromnej plamce? Czy nadal jest ono widoczne w atmosferze?

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy taki laser widać z kosmosu? :szczerbaty:

 

A mam pomysł jeszcze. Czy ktoś z posiadaczy takiego podrasowanego lasera mógłby umieścić go w ognisku okularu teleskopu i sprawdzić jak prezentuje się zielone światło przy takiej ogromnej plamce? Czy nadal jest ono widoczne w atmosferze?

 

Pewnie że będzie widać, jeśli zrobisz z kosmosu zdjęcie z rozdzielczością, powiedzmy, pixel/1 cm. Taki laser zajmie ładnych parę pikseli. :ha:

 

Dziwny pomysł z tym teleskopem. Nigdy nie kolimowałeś teleskopu laserem? :unsure:

Wąska wiązka prawie równoległa nie zmieni się zauważalnie przechodząc przez teleskop, pomijając niewielkie straty w szkle i na powierzchniach załamujących/odbijających!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierniczę... :blink: Mój ma 25mW czyli x5 za każde 1mW daje 125 lat pudła :szczerbaty:

W polskim prawie wyrok więzienia nie jest ani addytywny ani multiplikatywny. Nie dodaje się lat do siebie ani też nie mnoży. PROMOCJA! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wąska wiązka prawie równoległa nie zmieni się zauważalnie przechodząc przez teleskop, pomijając niewielkie straty w szkle i na powierzchniach załamujących/odbijających!

Robiłem próby z czerwonym laserkiem i bylo ok. Miałem na myśli zwiększenie średnicy wiązki tak jak to strzelają w satelity za pomocą Cassegraina 60 cm w Obserwatorium Astrogeodynamiczne Borowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak, sa chetni na wspolny zakup? Nie ma na co czekac. Na poczatek jak bedzie znana ilosc osob rzucimy zapytanie o cene a pozniej podejmie sie decyzje i jakos skoordynuje sprawy logistyczne.

Moze by tak lista? Proponuje zbierac chetnych do konca przyszlego tygodnia.

1. Marek Chomicz czyli ja.

2. ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Nie przesadzacie z tymi laserami?? Przecież kolejny zlot będzie wyglądał jak koncert Jean Michel Jarre :D Waldka szlag trafi jak podczas długich ekspozycji błysną mu dodatkowe zielone gwiazdki na niebie :banan::ha:

 

A propos zlotów i imprez masowych z udziałem laserów przy temperaturze poniżej zera...

Czy ktoś używając go w ciągu kilku godzin obserwacji, zauważył jakieś nieprawidłowości w jego pracy?

Pytam, ponieważ mój ostatnio stracił moc, :sterb029: wiązka znacznie osłabła, a jej część uległa rozproszeniu na ziemi. :angry:

Myślałem, że to wina słabnących baterii, ale po włożeniu nowych okazało się, że wiązka nadal jest słabiutka, wręcz zanikająca. :szczerbaty:

Zabrałem więc laser z teleskopu do domu. Przeleżał prawie dobę i wieczorem postanowiłem jeszcze raz spróbować.

I okazało się, że dawna sprawność lasera wróciła do normy i wszystko jest OK. :banan:

Trochę kiepsko, skoro przy mrozach nie bardzo można się nim posługiwać, a człowiek szybko przyzwyczaja się do wygody... :unsure:

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos zlotów i imprez masowych z udziałem laserów przy temperaturze poniżej zera...

Czy ktoś używając go w ciągu kilku godzin obserwacji, zauważył jakieś nieprawidłowości w jego pracy?

Pytam, ponieważ mój ostatnio stracił moc, :sterb029: wiązka znacznie osłabła, a jej część uległa rozproszeniu na ziemi. :angry:

Myślałem, że to wina słabnących baterii, ale po włożeniu nowych okazało się, że wiązka nadal jest słabiutka, wręcz zanikająca. :szczerbaty:

Zabrałem więc laser z teleskopu do domu. Przeleżał prawie dobę i wieczorem postanowiłem jeszcze raz spróbować.

I okazało się, że dawna sprawność lasera wróciła do normy i wszystko jest OK. :banan:

Trochę kiepsko, skoro przy mrozach nie bardzo można się nim posługiwać, a człowiek szybko przyzwyczaja się do wygody... :unsure:

 

Pozdrawiam :Salut:

 

Faktycznie mialem tak samo. Ale u mnie dziala wymiana bateri na cieple (nawet nie na nowe). Po prostu mam drugi komplet paluszkow w wieszeni gdzies przy faldziakach tluszczowych i jak mi laserek traci moc to nastepuje reload zasilanka i znowu jest kilkadziesiat minut ok. Metoda skuteczna do -15*C nizej nie testowalem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie mialem tak samo. Ale u mnie dziala wymiana bateri na cieple (nawet nie na nowe). Po prostu mam drugi komplet paluszkow w wieszeni gdzies przy faldziakach tluszczowych i jak mi laserek traci moc to nastepuje reload zasilanka i znowu jest kilkadziesiat minut ok. Metoda skuteczna do -15*C nizej nie testowalem.

 

Pozdrawiam.

 

Pozwolę sobie zacytować odpowiedź mailową na mój problem otrzymaną od sprzedawcy tych laserów na Allegro,

bo wydaje mi się ważna dla ich użytkowników:

 

"Temperatura to jeden z kluczowych czynników określających sprawność,

oraz MOD lasera. Dobre moduły DPSS posiadają dodatkowo stabilizacje

temperaturową każdego z elementów, od których zależy generowanie akcji

laserowej. Te wskaźniki najlepiej pracują w temperaturze "kieszeniowej".

-10 stopni to może być rzeczywiście za dużo, biorąc pod uwagę nawet to, że podczas pracy sam się nagrzewa.

 

A ten "MOD" to określenie wyglądu wiązki, powinna być plamka. Ale w

niektórych przypadkach (np właśnie temperatura) może się ona podzielić na

kilka i część nie przeleci przez otwór tylko wyląduje na przykład na jego

skraju. Pewnie tak było, bo pisałeś, że wiązka osłabła i wskaźnik zaczął świecić na boki.

Nie ma na to reguły mam kilka laserów bez stabilizacji temperatury i jedna

sztuka przestawała już świecić przy temp ok +5st. kiedy inne pracują dalej.

Możesz spróbować zabezpieczyć go jakoś przed tą hipotermią, może gąbka do otulania miedzianych rurek C.O?

Nie będę się rozwodził o kondensacji pary, bo zapewne wiesz, czym to grozi."

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.