Skocz do zawartości

Jaki teleskop wybrać na początek?????


hewel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jestem nowy na forum i mam do wszystkich pytanie ( na które zapewne odpowiadaliście juz setki razy...). Jaki sprzęt polecacie na jako pierwszy teleskop??? . Dysponuje kwotą w granicach 1200zł. Pozdrawiam i dziekuje z góry za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrde. Zanim inni Cie zjedza.

 

A skad bedziesz obserwowal?

A co bedziesz obserwowal?

A jak u Ciebie z transportem?

A co lubisz?

A czy...

A jak...

 

No qrde, wiesz juz czego tu brakuje.

 

Pozdrawiam.

 

Hehe, dzieki:)

Bede obserwował głownie z Mazur lub ew. Bieszczady. Chciałbym na początku popatrzeć na Ksieżyc i planety. Jesli chodzi o transport to nie ma problemu z przewozem sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jestem nowy na forum i mam do wszystkich pytanie ( na które zapewne odpowiadaliście juz setki razy...). Jaki sprzęt polecacie na jako pierwszy teleskop??? . Dysponuje kwotą w granicach 1200zł. Pozdrawiam i dziekuje z góry za rady.

 

Ja,z powodu choroby i braku pogody surfuje sobie w sieci i czasem trafie na cos ciekawego.

Mimo,ze pytanie dotyczylo teleskopu dla poczatkujacego,pozwole sobie powtorzyc zaslyszana,bardzo trafna opinie,ze teleskopu nie nalezy oceniac wylacznie po zdjeciach nim wykonanych.

 

Ponizej dwa linki do zdjec wykonanych 40 cm. teleskopami:

 

1 Mars-Newton http://www.uriland.it/astronomia/planets/m...10-29_2257.html

2 Jowisz-Cassegrain http://astromice.host.sk/images/04ccdg/_04ccdg_02jup.jpg

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieno hanysiak, takiego jowisza to się szukaczem robi :D

a zupełnie nie rozumiem przesłania tej strony, tam każde zdjęcie, woła o pomstę do nieba,

jak to ma być mgławica w orionie:_04ccdg_05m42.jpg

http://astromice.host.sk/images/04ccdg/_04ccdg_05m42.jpg

a to M31: _05phtg_19m31.jpg

http://astromice.host.sk/images/05phtg/_05phtg_19m31.jpg

i to takim sprzętem: _05phtg_01ccd.jpg

http://astromice.host.sk/images/05phtg/_05phtg_01ccd.jpg (SBIG ST-8 na Cassegrainie 40cm!!) i to jest jeszcze profesjonalne obserwatorium astronomiczne!!

 

tak, że hewel, jak masz tylko 1200 zet na teleskop, to napewno Ci wyjdą lepsze zdjęcia jak z tego sprzętu w obserwatorium w Michalovcach : :D

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to jest jeszcze profesjonalne obserwatorium astronomiczne!!

O rany! Niezorientowany człowiek mógłby pomyśleć, że trzeba nieziemskich kosztów by cokolwiek ładnego zrobić ;-C

Edytowane przez Dygi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko mówiąc chodzi o to, że te profesjonalne teleskopy są przeznaczone do zupełnie innych zadań niż robienie ładnych zdjęć. Fakt, że można by nimi zrobić fotkę zapierającą dech w piersiach, ale często ludzie je obsługujący znają się doskonale na wielokanałowych fotometrach, spektroskopach i fotometrii CCD, a mają bardzo blade pojęcie o obróbce obrazu, albo nie mają go wcale. Stąd takie marne rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok Radku, to niech pokazują na swojej stronie jakieś wykresy, widma, tabele, do których to fachowcy bedą wzychać po nocach, pisać poematy i doktoraty :D , a nie takie fotki, które już można lepiej wykonać prawie bylejakim telefonem komórkowym

 

sorry za tę uszczypliwośc i zupełny OT, ale hanysiak wynalazł takie porównanie, jedno z bajecznym Marsem a drugie takie.. hmm "cóś" :szczerbaty:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do teleskopu to nie chcialbys moze Dobsona za te pieniadze ?

Myslalem raczej o N-130 lub tańszym firstscopie 114/900. Jesli chodzi o parametry to wybór jest prosty. Jesli chodzi o dobsona to jakie są zalety takiego rozwiązani a jakie wady? Podejrzewam , ze skoro montaż jest prostszy to musi byc tanszy ale czy nadaje sie to do robienia fotek?? Chcialbym w przyszlosci sprobowac sil w astrofotografii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem raczej o N-130 lub tańszym firstscopie 114/900. Jesli chodzi o parametry to wybór jest prosty. Jesli chodzi o dobsona to jakie są zalety takiego rozwiązani a jakie wady? Podejrzewam , ze skoro montaż jest prostszy to musi byc tanszy ale czy nadaje sie to do robienia fotek?? Chcialbym w przyszlosci sprobowac sil w astrofotografii...

 

ale chyba odrazu robil ich nie ebdziesz tylko w przyszlosci ?:)

 

jak tak to kupujac duzego Dobsona w przyszlosci sobie dokupisz jakis montaz do niego i przelozysz ...tube juz bedziesz mial ...a tak bedziesz wojowal na 114mm z tego co piszesz ponizej 130mm nie polecalbym Ci schodzic .

 

Zalety Dobsona to tanie i proste rozwiazanie ktore umozliwia Ci zakup teleskopu z wieksza apertura za stosunkowo niskie pieniadze ...tube zawsze mozna przelozyc a dobor montazu nie jest trudna rzecza wystarczy ze napiszesz na forumie i wysypie Ci sie sporo mozliwosci co dobrac ...zazwyczaj najwiekszym problemem sa pieniadze :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W Deltaoptical pojawil sie Firsscope 114/900 za 699 zł. Chyba sie na niego zdecyduję bo cena mi się podoba - nie spodziewam sie rewelacji jakiejs ale jako pierwszy telep chyba bedzie ok ( zwłaszcza, ze wcczesjiej kosztował 829zł). Jakie jest wasze zdanie? Dobry zakup za te pieniądze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, tak jak autor tego postu także jestem nowy na forum. Również jestem zainteresowany posiadaniem teleskopu. Mam jednak pytanie: czy jako kompletny żółtodziób mogę zabrać się za budowę teleskopu? (Chcę to sobie zostawić na wakacje) Jakieś propozycje co do lektur?Jakie koszty? Od czego powinienem zacząć? Na wszelki wypadek napiszę, że obserwacje prowadziłbym z małopolski, transport nie stanowi najmniejszego problemu, fajnie by było poogląć księżyc, planety. Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile ty chcesz na to wydac? A jakie masz zaplecze warsztatowe? Samodzielnie jedynie wykonanie Newtona widze w zasiegu amatora. A jestes pewny, ze to wlasnie newton ma byc? (czy wiesz co bedziesz najczesciej i w jakich warunkach teleskopem ogladac?)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile ty chcesz na to wydac? A jakie masz zaplecze warsztatowe? Samodzielnie jedynie wykonanie Newtona widze w zasiegu amatora. A jestes pewny, ze to wlasnie newton ma byc? (czy wiesz co bedziesz najczesciej i w jakich warunkach teleskopem ogladac?)

 

Pozdrawiam.

 

Powiedzmy około 1000zł. Myślę, że newton na początku będzie dobry bo najprostszy chyba. A co rozumiesz przez zaplecze warsztatowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli ten 1000pln jest na sama tube to nie baw sie w robienie newtona. Wydzie ci max 6" a za kase w tej okolicy kupisz nowego dobsona o tej srednicy, odrazu z jakims szklem startowym. Poprzez zaplecze warsztatowe rozumiem park narzedzi niezbednych do wyszlifowania lustra, zrobienia tuby, celi i polaczenia tego do kupy z wyciagiem, LW i jakims samodzielnie skleconym montazem. Nie no qrde, po mojemu to nie ma sensu. Nie gdy ma to byc pierwsza twoja maszynka do lookania, nie gdy nie masz pojecia jak sie do tego zabrac. Nie gdy pytasz co rozumiem przez zaplecze warsztatowe.

 

1:10 ze po kilku dniach walki z lustrem (na blaty wydasz troche) dasz sobie spokuj i wyslesz lustro do figuryzacji fachowcowi. Zabulisz za szlifowanie i aluminizacje. Powiedzmy ze masz leb na karku i dyg w reku i zrobisz samodzielnie cele i tube i dzialajacego dobsona, zabulisz ze 200-300 setki jezeli uda sie za pierwszym podejsciem. Do tego kupisz LW i wyciag - qurde jak by nie bylo min. 250pln a raczej 350pln. Zrobisz te elementy sam? Jezeli tak to zaoszczdzisz 100pln. W sumie wydales dokladnie tyle lub wiecej niz jak bys kupil nowego gotowca na dobsie. Zmarnowales pare tygodni obserwacji i jestes zdeko wqr...

 

Ale...

 

Moze jestem stary cap ktory nie czuje bluesa, a za te 1000 pln za pierwszym podejsciem, z przyjemnoscia tworzenia w tydzien wydziergasz w garazu teleskop ok 8" piekny, sprawny i gotowy do walki. No qrcze wtedy poprosze Cie o przekazanie wszelkiego archiwum z prac do wykonania manuala na download forum i na wszystkich zlotach bede stawial Ci browara zwracajac sie do ciebie "mistrzu" ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.