Skocz do zawartości

21 lipca miną 34 lata


xpiox

Rekomendowane odpowiedzi

Miną od czasu postawienia małego kroku człowieka a wielkiego kroku ludzkości (chyba mniej więcej tak to powiedział Neil Armstrong). :)

A gdy już mowa o lotach na księżyc to czy telewizja polska transmitowała doświadczenie przeprowadzone na księżycu z młotkiem i piórkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co chodzi z tym młotkiem i piórkiem ale telewizja polska jako jedyna w obozie sowieckim transmitowała pierwszy krok na Księzycu jak to się mówi na żywo. Miałem wtedy 5 lat i mieliśmy juz w domu telewizor ale nie było mi dane tego oglądać na żywo. Musze spytać moja mame dlaczego tak sie stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!

 

Właśnie skończyłem przeglądać archiwalne filmy z lotów "Apollo". Eksperyment z młotkiem i piórkiem na Księżycu przeprowadzono podczas lotu "Apollo 15" - 31 lipca (lub 1 sierpnia 1971 roku - przez Davida Scotta.

W przeciwieństwie do lotu "Apollo 11", podczas którego oglądałem całą 3 godzinną transmisję z pierwszego spaceru Armstronga i Aldrina, podczas "Apollo 15" i słynnych "przejażdżek" Roverem (którego współkonstruktorem był polski inżynier Mieczysław Becker) transmisje w telewizji były sporadyczne. Podczas jednego ze spacerów, który trwał akurat podczas "Dziennika Telewizyjnego", na początku podano informację o ich "spacerze" po Księżycu i przez kilkadziesiaąt sekund pokazano Scotta i Jamesa Irwina (był gościem w PTMA w 1989 roku...), potem ponad 30 minut podawano różne wiadomości z kraju i świata, a na koniec usłyszałem "...gdy Państwo oglądali nasz Dziennik Telewizyjny, my w studio cały czas obserwujemy spacer astronautów na Księżycu..." Być może właśnie wówczas Scott pokazał, że w próżni piórko i młotek spadają na powierzchnię Księżyca jednocześnie. Podczas lądowania na Ziemi mieli przygodę - nie otworzył się jeden ze spadochronów i wodowanie było "nieco twardsze".

Ciekawostka z innego lotu - "Apollo 14". Alan Shepard (ku zaskoczeniu kontrolerów lotu na Ziemi) wyciągnął kij do golfa (który "przemycił" na Księżyc) i posłał piłkę na odległość kilkuset metrów...

 

Hermes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

A czy trafił do dołka bo kraterów ci tam dostatek ;D ;D ;D

Rozumiem ze krepujący ruchy kombinezon dał tak marny wynik bo na Ziemi małe kilkaset metrów to normalka w dobrym golfowym towarzystwie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy próbował przeprowadzić doświadczenie z młotkiem i piórkiem Galileusz. Próbował on zrzucać je z wysokiej wieży. Jednak dopiero niedawno jego doświadczenie potwierdziło się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę sprostować. Kamienne kule właśnie zrzucał z tych wież, ale także używał w tym doświadczeniu piórko i młotek tylko, że na mniejszych odległościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.