Skocz do zawartości

Chłodzenie w MT-800


Adam Tomaszewski

Rekomendowane odpowiedzi

właśnie czy taki wentylator może zapobiegać parowaniu lustra

Z doświadczenia z moim Newtonem wychodzi, że tak. Również lustro wtórne nie zaparowywuje. Mam zamontowany wentylator z boku tuby. W trakcie schładzania przeesłaniam o ok. 1/4 otwory wylotowe na tubie i część powietrza tłoczonego przez wentylator opływa lustro wtórne. Wentylator pracuje cały czas obserwacji (prędkość regulowana), istotne jest by wentylator był na łożyskach kulkowych - nie przenosi drgań. Zasilanie przewodem z instalacji samochodu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A drgania szkodzą? :lol:

Serio pytasz? patrzyles w okular jak tuba drga? Jak drgania beda mniejsze to obraz bedzie mniej drgal , powinien byc rozmazany . :Beer:

Chyba zartowales z tym pytaniem .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiesz jak bardzo :Salut::rolleyes:

Właśnie nie wiem :huh: Komputerowy wentylator w porównaniu do tuby i montażu ma znikomą wagę - kilkadziesiąt gram / kilkadziesiąt kilogramów. Czy ma on taką siłę, żeby pogorszyć obraz? Nie sądzę. Poza tym za małe pieniądze obecnie kupić można ciche, w konsekwencji niewibrujące wentylatory (do tego gumowe podkładki itd.). Łożyska są potrzebne? O to pytałem.

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie wiem :huh: Komputerowy wentylator w porównaniu do tuby i montażu ma znikomą wagę - kilkadziesiąt gram / kilkadziesiąt kilogramów. Czy ma on taką siłę, żeby pogorszyć obraz? Nie sądzę. Poza tym za małe pieniądze obecnie kupić można ciche, w konsekwencji niewibrujące wentylatory (do tego gumowe podkładki itd.). Łożyska są potrzebne? O to pytałem.

Tak wentylator ma małą wagę a wirnik jeszcze mniejszą, ale gramy wirnika razy obroty to nie jest już wynik w gramach ale tysiącach gramów. Łożyska eliminują drgania wirnika. Ja w pierwszej wersji w swoim Newtonie zamontowałem wentylator na łożyskach ślizgowych, po krótkim czasie przy pracy w temperaturach ujemnych wystąpiły takie drgania, że żadnej gwiazdy nie dało się zogniskować przy pracującym wentylatorze(chłodzenie boczne, podobnie jest przy chłodzeniu tylnym). Wymieniłem wentylator na z łożyskami i już ponad rok pracuje (lato-zima) i nic się nie dzieje. Obraz stabilny bez względu na wielkość obrotów wirnika.

Ten problem o ile dobrze pamiętam był szeroko omawiany na tym forum lub na sąsiednim, dotyczył chyba chłodzenia Synty.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.