Skocz do zawartości

Dobry i pewny zestaw do czyszczenia optyki


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

hee... :szczerbaty:

 

Opcje szukaj na forum?

 

albo zasade

 

Jezeli chcesz cos czyscic, to usiadz sobie cichutko w rogu i poczekaj az ci przejdzie.

 

albo jednak przeszukaj forum.

 

Jest wiele szkol, dosyc mocno rozniacych sie w podejsciu do tematu.

 

Pozdrawiam.

 

musze przeczyscic okulary a raczej rozpuscic nieco tluszczu :)..swego czasu sie zabrudzily pylkami i z palcow troche tluszczu zostalo ...nie chce tego ruszac .

 

mysle o plynie Boader Optical Wonder i o sciereczce z tej samej firmy :)

 

musze je doprowadzic do odpowiedniego stanu bo mnie gniecie :)

 

 

musze przeczyscic okulary a raczej rozpuscic nieco tluszczu :)..swego czasu sie zabrudzily pylkami i z palcow troche tluszczu zostalo ...nie chce tego ruszac .

 

mysle o plynie Boader Optical Wonder i o sciereczce z tej samej firmy :)

 

musze je doprowadzic do odpowiedniego stanu bo mnie gniecie :)

 

nie chce tego dotykac, szorowac itp ..a ten plyn ponoc rozpuszcza wszystko i zasycha tworzac czysta powierzchnie co o nim myslicie uzywacie go czasem ?

 

o gruszce wiem :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle o plynie Boader Optical Wonder i o sciereczce z tej samej firmy

 

Sciereczka jak ściereczka, ale płyn Baader Optical Wonder mogę śmiało polecić ...ładnie czyści optykę i nie pozostawia żadnych śladów po wyschnięciu. Jednocześnie pojemnik pozwala b.oszczędnie dozować preparat

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiem tak.

 

Polecam gruszke do przedmuchiwania.

Troche mniej polecam pedzelki do czyszczenia optyki np. Hama, mimo, ze sa znacznie skuteczniejsze od gruszki.

Uzywam zestawu do czyszczenia optyki z warstwami MC Hama (gruszka z twardym pedzelkiem, plyn do optyki MC z miekkim pedzelkiem) i sciereczki firmowej do okularow Optisana.

Widzialem w akcji (cholernie skuteczny) spirytus oczyszczony - kupiony w jakims budowlanym oszolomie jako "WHITE SPIRIT". Usunal wszystko idealnie, smugi zostawil b. delikatne i latwe do usuniecia, ale podobno niektore starsze ruskie warstwy MC moga sie poczuc od tego gorzej.

Odradzam zwykly spirytus. Odradzam szmatki nawet te dedykowane do rosysjskiej optyki - osobiscie starlem taka dedykowana szmatka warstwe MC z ruskiego SPL NPZ 10mm.

 

Do luster newtonow zalecaja zwykla wode lub wode z ludwikiem. Ja swojego nie mylem od dnia zakupu i jakos zle sie z tym nie czuje.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiem tak.

 

Polecam gruszke do przedmuchiwania.

Troche mniej polecam pedzelki do czyszczenia optyki np. Hama, mimo, ze sa znacznie skuteczniejsze od gruszki.

Uzywam zestawu do czyszczenia optyki z warstwami MC Hama (gruszka z twardym pedzelkiem, plyn do optyki MC z miekkim pedzelkiem) i sciereczki firmowej do okularow Optisana.

Widzialem w akcji (cholernie skuteczny) spirytus oczyszczony - kupiony w jakims budowlanym oszolomie jako "WHITE SPIRIT". Usunal wszystko idealnie, smugi zostawil b. delikatne i latwe do usuniecia, ale podobno niektore starsze ruskie warstwy MC moga sie poczuc od tego gorzej.

Odradzam zwykly spirytus. Odradzam szmatki nawet te dedykowane do rosysjskiej optyki - osobiscie starlem taka dedykowana szmatka warstwe MC z ruskiego SPL NPZ 10mm.

 

Do luster newtonow zalecaja zwykla wode lub wode z ludwikiem. Ja swojego nie mylem od dnia zakupu i jakos zle sie z tym nie czuje.

 

Pozdrawiam.

 

Nie no lustra nie tykam i nawet o tym nie mysle :)

 

okular szczegolnie 25 mm mi sie zabrudzil i tak ze usuniecie twardych zabrudzen nie wystarczy ..probowalem delikatnie watka sciagac swego czasu i takie dziwy zostaly nie mowiac juz o odciskach i tluszczu dlatego musze doprowadzic go do stanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razu pewnego preparat do czyszczenia ekranów na bazie alkoholu uszkodził warstwy na monitorze. Usłyszałem, że lepiej nie używać takich środków i poszukać czegoś bezalkoholowego.

 

 

Boader Optical Wonder chyba nie ejst na alkoholu itp ?....na stronie delta optocs nie pisze nic na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupilem u siebie w sklepie fotograficznym zestaw Hama na pudelku pisze "Digital" w sklad zestawu wchodzi gruszka z pendfzelkiem i jakis plyn w buteleczce 12ml i do tego paier optyczny ...szkoda ze w buteleczce nie ma dozownika ..macie cos podobnego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupilem u siebie w sklepie fotograficznym zestaw Hama na pudelku pisze "Digital" w sklad zestawu wchodzi gruszka z pendfzelkiem i jakis plyn w buteleczce 12ml i do tego paier optyczny ...szkoda ze w buteleczce nie ma dozownika ..macie cos podobnego ?

A po co dozownik? Jest pędzelek.

Ten zestaw jest popularny wśród amatorów foto.

no i nalozylem pedzelkiem plyn i nie chcac dotykac powierzchni poczekalem az wyschnie i nie wiem co jest grane ale sa jakies kropki jakby plyn pozasychal ..co robic wytrzec to tym papierem optycznym ?

Płyn rozpuści część brudu, ale nie sprawi, że wyparuje !!

Oczywiste, że wytrzeć dołączonym papierem. Ale nie NA sucho, a DO sucha, wcześniej zwilżając powierzchnię soczewki płynem.

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
mysle o plynie Boader Optical Wonder i o sciereczce z tej samej firmy :)

Moje okulary i barlow właśnie przeszły swoje pierwsze czyszczenie. Pełno było na szkle odcisków palców, pyłków i chyba nawet tusz do rzęs :blink:

 

Choćby nie wiem jak się człowiek stara, to nie da się uniknąć zabrudzenia okularów, zwłaszcza, kiedy do sprzętu dopadnie się ktoś, kto nie ma zielonego pojęcia jak to wszystko działa :Boink:

 

Ale do rzeczy. Czyściłem płynem Baader Optical Wonder i ściereczką z mikrofazy, również Baadera.

Teraz moje okulary wyglądają jak nowe, żadnych śladów po paluchach, pyłkach, czy czym tam jeszcze były pokryte :) Szczerze polecam.

 

Ciemnego Nieba :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Teraz moje okulary wyglądają jak nowe, żadnych śladów po paluchach, pyłkach, czy czym tam jeszcze były pokryte :) (...)

 

hihihi, a czy pomiedzy tymi usunietymi "czym tam jeszcze były pokryte" nie wystepowały równiez warstwy MC ?

 

:Boink:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odświeżam wątek, ponieważ coraz częściej zaczynam myśleć o wyczyszczeniu moich okularów.

Oczywiście najczęściej jak mnie najdzie ochota na czyszczenie optyki to najpierw liczę do 10 żeby mi przeszło ;) Ale tak na poważnie to już jest parę plamek od rzęs itp, które wyczyścić już trzeba po zaczynam je widzieć w okularze.

 

Pytanie do Hansa - jeżeli mógłbyś to podaj dokładnie, który zestaw firmy Hama posiadasz - jest ich tyle, że nie wiem który byłby odpowiedni do warstw MC. Mają np. zestawy z płynem "HTMC" - czy to "HTMC" oznacza, że jest to płyn do wartstw MC? Bo na ich stronie nic więcej nie mogę znaleźć... Pod TYM linkiem jest strona z produktami czyszczącymi Hama - czy mógłbyś wskazać zestaw, który używasz - o ile tam on jest?

W sumie ścierkę z mikrofibry posiadam, wodę destylowaną też - może na początek spróbować tym zestawem?

 

Pytanie kolejne - czyszczenie filtrów (Orion UB) - podobno powłoki napylane na filtr są dość twarde - ale może przy czyszczeniu filtrów obowiązują jakieś inne zasady? Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii?

 

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki,

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wielu próbach, w/g mnie, do okularów chyba jednak najbardziej wygodnym czyścidełkiem jest to:

 

CleanPenAction.jpg

do kupienia tu: http://www.telescope-service.de/accessorie...oriesstart.html

 

podejrzewam, że bardzo podobnie działa to: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=456

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.