Skocz do zawartości

Skrócila mi się ogniskowa...


Gość mbodek

Rekomendowane odpowiedzi

Wpadłem ostatnio na pomysl przeczyszczenia pryzmatów

posiadanego zeissa dekarem 10x50 (starszej daty),

pryzmaty mialy jakis nalot co powodowalo, ze troche byl

zamglony obraz. Wyczyscic sie udalo, jednak po zamontowaniu

ponownym lewa polowka ma krotszą ogniskową niz wczesniej

(ostrzenie wychodzi praktycznie w najnizszym polozeniu pokretla...)

Wczesniej bylo dobrze, sprawdzilem dokladnie mocowanie

pryzmatow, takze dokrecenie obiektywu i wyglada na prawidlowe.

 

Co sie moglo stac bo juz szczerze mowiac zglupialem,

prawa "połówka" jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to wygląda na rozkolimowanie lewego toru optycznego wzgledem prawego (a dokładniej jesli lewy tor optyczny lapie ostrosc w innym punkcie pokretla niż prawy to jak najbardziej). Po poskładaniu sprzetu (zakładam) ze go złozyłeś poprawnie - widocznie nieznacznie pryzmaty sa przesuniete co odpowiedzialne jest za taki stan rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. W tych starszych lornetkach, o ile swoją Nipole mogę porównywać do Zeissa, pryzmaty były umieszczane ciasno za pomocą wgnieceń robionych przy pomocy jakiegoś ostrego narzędzia, które tworzyły wybrzuszenia na brzegu celi (dobre określenie? :) ) pryzmatu. Być może pryzmat opiera się właśnie na tych wybrzuszeniach, wyglądając jednak na poprawnie umieszczony.

Czy lornetka jest poprawnie skolimowana?

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie pryzmaty wyciagalem i czyscilem, wlozylem ponownie

tak samo w lewej i prawej czesci, prawa jest super, lewa zle...

pomyslalem, ze moze tubusy zamienilem przez przypadek,

wiec dalem odwrotnie-tez taki sam efekt-jedyne co mi przychodzi

do glowy to to, ze faktycznie w lewej czesci przymaty musialy byc baaardzo

mocno docisniete, wtedy i ogniskowa sie skroci a tym samym ostrzenie troche wyjdzie

poza wyciag

 

lornetka skolimowana poprawnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było sobie oznaczyć ołówkiem każdy pryzmat gdzie był, to by może pasowało. Sprawdź czy pryzmaty maja identyczne wymiary, bo jeśli nie to zamieniłeś je miejscami. Sprawdź też czy dokręciłeś obiektyw do oporu.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź również czy mechanizm poruszający okularami przesuwa je równolegle do płaszczyzny ognisk obu obiektywów. To może byc przyczyna złego ogniskowania.

A tak w kwestii tematu postu: Ogniskowa Ci się na pewno nie skróciła, bo jeden obraz byłby większy od drugiego. U Ciebie ogniska obu obiektywów nie leżą w tej samej płaszczyźnie.

:banan: WESOŁYCH ŚWIĄT :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.