Skocz do zawartości

MYCIE LUSTRA GŁÓWNEGO


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Dużo się pisze na temat mycia lustra głównego ja postanowiłem to w jak najprostszy sposób pokazać na fotkach.

 

 

Do mycia wykorzystałem :woda destylowna, płyn do mycia naczyń Ludwik, spirytus,chusteczki chigieniczne. Oto kolejność czynności:

 

1) Odkręcamy lustro i sprawdzamy stan zabrudzenia (niewielka ilość kurzu nie przeszkadza w obserwacjach)

 

2) Jeżeli lustro jest brudne , kładziemy je poziomo i wylewamy na nie wodę z płynem-namaczamy kilka minut.

 

3) Pod strumieniem ciepłej wody spłukujemy zanieczyszczenia które mogły by porysować lustro podczas mycia głównego.

 

4) Ponownie wylewamy wodę z płynem na lustro. Polewamy palec płynem ,a następnie myjemy lustro-delikatnie okrężnymi ruchami .

 

5) Spłukujemy wodą i sprawdzamy czy lustro jest czyste, jeśli nie czynność mycia powtarzamy.

 

6) Polewamy lustro wodą destylowaną.

 

7) Następnie spirytusem .

 

8) Stawiamy lustro do pionu aby obciekło z nadmiaru spirytusu.

 

9) Pozostałe krople spirytusu osuszamy delikatnie chusteczką, a drobne pyłki zdmuchujemy gumową gruszką.

 

10) Lustro jest czyste i przed zamontowaniem go do tuby możemy sobie zrobić fotkę na pamiątkę .

 

 

Uwagi końcowe: ponieważ mamy do czynienia z niebespiecznym i kuszącym do spożycia płynem jakim jest spirytus , młodym forumowiczom proponuję wykonać to zadanie pod okiem osoby dorosłej np. Taty a do kontroli Taty użyć Mamy :D

P.S. Pamiętajmy aby zawsze zakrywać wszelkie otwory teleskopu jeżeli nie jest używany, zapobiegnie to częstemu myciu lustra .

1.jpg

2.jpg

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

Edytowane przez astrokosmo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagi końcowe: ponieważ mamy do czynienia z niebespiecznym i kuszącym do spożycia płynem jakim jest spirytus , młodym forumowiczom proponuję wykonać to zadanie pod okiem osoby dorosłej np. Taty a do kontroli Taty użyć Mamy :D

:ha:

Dobrze, że to dodałeś. Tylko co jak ktoś nie ma pod ręką mamy? Albo ma dwóch tatusiów? :szczerbaty::Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny opis :)

hmm, ale mam mieszane uczucia, a mógłbyś powtórzyć zdjęcie nr 11, ale żeby ostrość złapać na powierzchni lustra?

z chusteczkami higienicznymi, też bym był raczej z daleka, przy dobrze umytym lustrze, spłukując wodą destylowaną, (co wcale nie oznacza, ze demineralizowana, taką jest) nie powinna Ci zostać żadna kropla na powierzchni lustra,

a i czy spirytus jest naprawdę niezbędny? ...bo się serce kroi, ile dobra poszło się ... :Beer::ha:

pozdrowienia

 

a i warte podkreślenia jest, mycie lustra palcem!, bo to naprawdę jedyny sposób, kiedy mamy szansę wyczuć pod opuszkiem palca, czy jakimś ziarenkiem np. piasku, nie szorujemy, rysujemy powierzchni.

więc nie szmatką, gąbką, itp., tylko palcem i to własnie tym, no wiecie ... :szczerbaty:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mycie lustra jak i zdjęcie robiłem w nocy i warunki oświetleniowe miałem kiepskie. Robiąc zdjęcie z ręki nie powinno się schodzić poza czas 1/250 s bo wówczas zdjęcia mogą wyjść poruszone , a tu przecież było max. zbliżenie do lustra, chodziło mi o uchwycenie ładnie umytej powierzchni. Użyłem więc lampy błyskowej i to był mój błąd-mogłem poczekać do rana - no cóż na błędach się człowiek uczy.

 

Użyłem spirytusu i chusteczek , bo gdzieś wyczytałem na forum że tak można. Jak się okazało żeczywiście efekt był zadowalający-zwłaszcza że wówczas był to mój pierwszy raz i Bogu dziękuję że mi wtedy powłoka nie zeszła :D .

 

Spirytusu użyłem ponieważ moje lustro było zakurzone i tłuste-miliony obserwacji balkonowych plus pobyt teleskopu w kuchni z konieczności przez jakiś czas.

 

Dlaczego zostały mi jakieś krople tego nie wiem,ale osuszanie chusteczką dało dobry efekt, a kilka kłaczków papieru z chusteczki dało się zdmuchnąć i efekt był ok.

 

Lustro od tego czasu myłem już kilka razy i ostatnio w ramach eksperymentu umyłem je tylko za pomocą Ludwika, kranówki , chusteczek i efekt był również zadowalający.

 

Przy okazji okazało sie że moje lustro żeczywiście ma utwardzoną powierzchnię i po kilku myciach nie ma ani jednej ryski ( dziękuję panie Jacku za szczerość i fachowość :Salut: ).

 

Przy następnym myciu zrobię fotkę w dzień i myślę że będzie wtedy lepiej widać - pozdr :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.... Ale hardcore :szczerbaty: Jak nie bedzie tu przez jakis czas glosow wyslania autora na krzeslo za propagowanie jego metod to poukladam to jakos i zredaguje w dokument i wsadze na download.

 

Ale hardcore, spirytus i husteczki... o rany, a nie lepiej wata + jednak woda np. odmineralizowana?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans , to wlaśnie wata pozostawia najwięcej kłaczków , a nie dobrej jakości chusteczki higieniczne , natomiast o myciu samą wodą też pisałem na końcu.

Oczywiście jest to prosta instrukcja i takiej właśnie potrzebują forumowicze - zwłaszcza nowicjusze którzy nie mają odwagi umyć lustra . Myślę że jak im się to pokaże na zdjęciach to będzie im łatwiej podjąć decyzję o pierwszym samodzielnym umyciu lustra, bo jak na razie nie widzialem jeszcze na forach astronomicznych fotek z mycia lustra- a może ktoś takie ma i może się pochwalić- byłbym szczerze wdzięczny.

Wszystko co piszę i robię na dwóch forach na których jestem ma za zadanie pomagać forumowiczom a nie ich dołować więc nie rozumiem słowa hardcor - może mnie oświecisz co miałeś na myśli ?

 

PS. Metoda nie jest moja tylko wszystkich , ponieważ zebrałem tylko pewne informacje z dwóch forów i dzięki temu podjołem odważną jak by nie patrzeć decyzjęs amodzielnego umycia lustra , czego innym też życzę -pozdr.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje lustro na pewno nie bylo utwardzone i jak je mylem po pol roku to tez rys nie narobilm . Palcem z woda z ludwikiem tez delikatnie wodzilem po lustrze usuwajac co nieco ale po moim palcu zostawaly slady i musialem ponownie z sprana flanelka pod palcem . Pewnie mimo mycia byl tlusty . Chyba szkoda spirytusu . Jak cieniutka laminarna struzka zlewac bedace skosno lustro od gory po calej powierzchni do dolu to to woda sama splywa i tylko na dole zostanie kilka kropek . Jak komus przeszkadzaja to rogiem chusteczki moze je oszuszyc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja technika mycia jest na pewno dobra ale tylko kiedy lustro jest naprawdę brudne…, ze zdjęcia 11, 10, 9 można pomyśleć że to lustro ma ze 30cm. Sumas ma racje wmyśli nam zdjęcie z ostrością na powlokę i nie powtarzaj mycia zbyt często. A tak w ogóle ciekawe czy jest jakieś urządzenie które bada ilość odbitego światła od lustra i ustala stopień jego zmatowienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezla szkola astrokosmo :D

Ja tylko mam jedna mała uwagę jesli pozwolisz......

Kiedys na samym początku myłem lustro z cela ,mimo,ze cala woda zostala usunieta(odparowala sobie) ,to po pewnym czasie zauważyłem na celi ,a dokładnie na 3 srubach dociskowych ślady rdzy :/

Za drugim razem już myłem samo lustro bez celi.

To moje zdanie :Salut:

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłem spirytusu i chusteczek , bo gdzieś wyczytałem na forum że tak można. Jak się okazało żeczywiście efekt był zadowalający-zwłaszcza że wówczas był to mój pierwszy raz i Bogu dziękuję że mi wtedy powłoka nie zeszła :D .

 

 

To był mój pomysł i nie wiem czemu wszyscy boja się o powłokę :rolleyes: Autor nie napisał że spirytus spłukujemy letnią wodą, sprawia on ze woda spływa zostawiając praktycznie suche lustro, ale trzeba je opłukiwać pod odpowiednim kątem, odpowiednim strumieniem, odpowiednią temperaturą wody przy odpowiednio ciepłym lustrze :D . Wszytsko na wyczucie. Ale bywa czasami tak że rodzaj powloki bądz utwardzenia wymaga innego środka i spirytus nic nie da.

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że nie powinno się myć lustra z celą, i mnie również zardzewiały śróbki ale przy pierwszym myciu nie miałem jeszcze odwagi wyjąć lustra z oprawy :D .

A temat mycia uważam za wciąż otwarty zwłaszcza jeśli macie jakieś fotki z tych czynności. Dam sobie rękę uciąć że na forum jest wielu takich którzy jeszce tego nie robili, a moim zadniem było:

a) zachęcić niezdecydowanych do jego umysia - bo to proste jak trzaskanie drzwiami

 

b ) B) wywołać dyskusję na ten temat bo jak mówią co dwie głowy to nie jedna.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taki wstepniak. Zglaszajcie uwagi itd, to do downloadu trafi wersja dopieszczona.

 

Astrokosmo, poniwaz to Ty jestes autorem, Twoj głos jest decydujący. Jezeli cos Ci sie w tym dokumencie nie podoba - pisz. Jako autor zawsze masz racje. Generalnie jest zasada, ze dokumenty zamieszczone na forum przez ich autorow moga zostac podpiete do download. Tutaj jednak praca jest Twoja a podpinajacym jestem ja. Jezeli nie wyrazisz zgody na udostepnianie tego pdf'a na forum, nigdy nie trafi do download i zniknie z tego watku.

 

Pozdrawiam.

mycie.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz ,wiesz co zauważyłem, ze na na twoim lustrze jest swietny znacznik.

U mnie byla tylko mala kropka i to nie centralnie umieszczona :angry: Sam musialam zrobic z bibuły takie koło o srednicy lustra i czarnym markerem na srodku"przemoczyc"plamke,ktora pozniej powiekszyłem do 3mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem jak najbardziej otwarty na wszelkie sugestie dotyczące ewentualnych korekt zmian itd, oraz zamieszczeniu tego w dowlandzie.

Było by mi miło gdyby inni uczestnicy forum wyrazili swoje sugestie i pomysły które później były by spięte w całość. Jest bardzo wielu doświaczonych forumowiczów w tej i nie tylko tej sprawie , z tąd mój pomysł na tego typu temat. Nie chciał bym żucać nazwisk ale ludzi typu Leszek Marcinek czy Hamal ( ktróych osobiście sobie cenię i dzięki nim jestem na forach ), mógł bym wymienić wielu, a nie chciał bym nikogo pominąć.

Dlatego nie boję sie krytyki tego co zrobiłem bo to tak naprawdę był pierwszy raz i nie obyło sie bez błędow i wpadek. Moim celem było jednak zainspirowanie wszystkich forumowiczów do wspolnego opracowania tego tematu jakim jest 'MYCIE LUSTRA GŁÓWNEGO' .

Później przyjdzie kolej na inne tematy które krążą mi po głowie. Nie do mnie jednak powinna należeć decyzja o tym co powinno się znaleźć w końcowym dokumencie. Wolał bym aby bardziej doświadczeni podjeli za mnie tą decyzję. Ja jeśli mogę prosić to chciał bym tylko aby była to prosta instrukcja mycia lustra wraz ze zdjęciami (nie koniecznie moimi) - takie było moje główne założenie , aby młody czy nowy forumowicz po wpisaniu w wyszukiwarkę -mycie lustra głównego, znalazl jeden lub kilka wątków które mu pomogą samodzielnie to zrobić a przynajmniej dać mu o tym pojęcie.

Wierzę w to że może stać się to pomocne i potrzebne, że o wspólnym zawiązywaniu przyjaźni i zyskiwaniu dobrej i fachowej wiedzy nie wspomnę.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja......

Pierwsza sprawa-czym plukac?

Jak z pewnoscia juz ktos zauwazyl jest dostępna:

-woda demineralizowana

-woda destylowana.

O czystosci tych dwóch mozna dyskutowac,lecztu w gre wchodzi raczej woda destylowana!Łatwo jest ja zdobyć(CPN,market itp) ,to chyba każdy wiem :D Pozatym na zdjeciach pokazales iż lustro jest umieszczone np.w zlewozmywaku i nasuwa sie pytanie jesli ktos posiada lustro nie utwardzone ,to strumien pod cisnieniem nie uszkodzi warstwy Al?

Kolejna rzecz-przeplukiwanie alkoholem lustra juz po umyciu.Moj dobry znajomy chemik :Beer: doradzil ,aby taka powierzchnie przeplukac alkoholem metylowym.Ja zdaje sobie sprawe z trudnosci nabycie tego alkoholu oraz jego toksycznosc,lecz mi udalo sie zalatwic 100ml i na swiezym powietrzu przeplukałem powierzchnie lustra.Efekt jest SUPER(odgapilem z reklamy :szczerbaty: )

Mam nadzieje ze za te CH3OH nikt mnie nie zakrzyczy :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozatym jak Sumas dobrze zauważyl -czystej wody destylowanej nie kupimy ,poniewaz tam leja chyba co popadnie ,a dokladnie wode demineralizowana.Pozostaje APTEKA lub DROGERIA.

Pozatym,czy faktycznie potrzebne jest juz po umysiu splukiwanie lustra alkoholem?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem jak najbardziej otwarty na wszelkie sugestie

 

Mam trochę doświadczeń z myciem luster...

Po pierwsze zgadzam się, że niezastąpiony jest Ludwik.

Czyszczenie rozpoczynam od usunięcia (zdmuchnięcia) większych drobin piasku, odprysków farby itd.. gruszka itd.. normalka

 

Płyn rozicińczam wodą destylowaną w stosunku 1:15.

I tutaj uwaga, nie wylewam roztworu bezpośrednio na lustro, tylko spryskuję atomizerem. Zwykły komplet do mycia szyb (oczywiście napełniony ludwikiem).

W takim strumieniu jest sporo energii co naprawdę pięknie daje sobie radę z większością zabrudzeń.

Nie pocieram lustra palcem. Palec jednak jest tłusty.

Ewentualnie gruntowne mycie z dużą ilością roztworu, mokra chusteczka do czyszczenia optyki.. ale baaaardzo delikatnie. Właściwie aż tak dokładne mycie nie jest chyba potrzebne. Przynajmniej mojego lustra.

 

Na koniec ponownie spryskuję atomizerem (woda destylowana) i dodatkowo płuczę całość w wodzie destylowanej.

 

Spirytus, alkohole..?

Nie używałem. Nie miałem zabrudzeń z którymi Ludwik nie dałby sobie rady. Zwykle problem na zwierciadle to kurz i śladowo może tłuszcze..

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no, po prostu Zawisza, trzeba rozdzielić palce, żeby tego jednego, nie stosować do ...hmmm róznych celów ;D jeden przeznaczyć dla astronomii, drugi do... wyzszych potrzeb (i wcale niemam na myśli grzebanie sobie w.. :szczerbaty: ) kurde, przesadziłem, sorry :rolleyes:

 

chodzi mi jedynie, o percepcję zabrudzeń pod lustrem, ściereczką nie mamy szans, palcem i owszem

ludwiczek jest ektra i chyba nic go nie zastąpi, atomizer zapwni odpowiednią wilgotność do usunięcia zabrudzeń, bo ciekawe zauważcie, po co człowiekowi gąbka w czasie kapieli?

nie zawsze zanurzenie (nawet na godzinę) w wanie pełnej wody, czy pod prysznicem przynosi uczucie, że wreszcie jesteśmy czyści :) to napięcie powierzchniowe cząstek wody o tym decyduje, jej twardość, skład, struktura mytej powierzchni, cała zasada działania różnych środków myjących polega właśnie na tym, żeby zmniejszyć napiecie powierzchniowe czyszczonej powierzchni, żeby cały ten syf przestał się jej wreszcie czepiać, palec "boży" ma właśnie to ułatwić, spowodować dostęp, środka zmniejszającego napięcie powierzchniowe, między drobiny "syfu", no ale w końcu ogladacie reklamy, więc po co przepłacać, to, to se na pralce naklej itd ;D

także proponuję, niedużo ludwisia i duużo wody destylowanej, a spirutus.. lepiej zalać wisienki i delektować się juz po :)

i Wasze zdrowie :Beer:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos ten spirutus w postach siedzi :D . Zasadniczo czy na lustro czy do glowy to koncowy efekt ten sam - wyparuje . :Boink: . Stany posrednie jako nieustalone pomijam .

Smarowanie tawotem lozysk tez robi sie palcem aby wyczuc zabrudzenia . Tez lustro po namoczeniu delikatnie palcem "oczyszczam " z przyklejonych fragmetow owadow . Ale moj paluch chocby nie wiem jak myty zostawia slady - smugi . Musze poprawic cienka bawelnianna szmatka czy jak ostatnio wata .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po polaniu wodą destylowaną , myślałem że wystarczy.Ale kiedy zaczeło wysychać lustro to małe białawe plamki pozostały. Po polaniu spirytusem i ciepłą wodą jak zauważł Hamal- o czym nie napisałem plamy znikły. Natomiast zostało kilka kropel wody i one musiały być szybko osuszone właśnie chusteczką higieniczną, ta metoda się sprawdziła-dzięki Hamal za info na ten temat-jeszcze się nie zawiodłem na twoich radach i tak 3-maj.

A spirytusu zawsze można sobie trochę zostawić gdyby operacja mycia się nie udała :D

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.