Skocz do zawartości

MYCIE LUSTRA GŁÓWNEGO


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Ważne jest jeszcze, żeby nie popadać w skarajności. Spoglądanie na lustro przy pomocy lupy, żeby przypadkiem nie została jakaś tam kropeczka, to gruba przesada.

Tak jak napisałem wcześniej nie stsuję alkoholu do mycia lustra, ale na jedną rzecz zwrócę uwagę. Zastosowanie jest dwojakie. Z jednej strony alkohol służyć jako rozpuszczalnik, z drugiej jako środek do odtłuszczenia powierzchni. Są jeszcze inne możliwoci... :)

Rzeczywiście na powierzchni lustra mogą się znaleźć substancję z którymi płyn sobie nie poradzi. I tu alkohol może być niezastąpiony. Szczęśliwie mnie tego typu sytuacje omijały.. :)

Jednak z alkoholami byłbym ostrożny. Alkohole reagują z metalami aktywnymi. Trochę bym się obawiał.

Zastanawiam się, czy efekty takiego "mycia" nie wyjdą przypadkiem po 1-2 latach?

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Spirytus, alkohole..?

Nie używałem. Nie miałem zabrudzeń z którymi Ludwik nie dałby sobie rady. Zwykle problem na zwierciadle to kurz i śladowo może tłuszcze..

On nie ma czyścić tylko wprowadzic odpowiednie napiecie powierzchniowe aby woda uciekała, ponadto lustro po takiej operacji jest totalnie odtłuszczone.

 

 

Alkohole reagują z metalami aktywnymi. Trochę bym się obawiał.

Zastanawiam się, czy efekty takiego "mycia" nie wyjdą przypadkiem po 1-2 latach?

Utwardzone lustro czyszczę tak 5 lat, nieutwardzone 2 lata, nie ma problemu.

 

 

PS Nikogo nie zmuszam ;)

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W ostatnim night sky jest artykół o konesrwacji teleskopu, między innymi o myciu lustra głównego.

 

894zr5ccbjqyfz0rm.jpghttp://images3.fotosik.pl/26/894zr5ccbjqyfz0r.jpg

 

entzbze3ftxtlufsm.jpghttp://images2.fotosik.pl/26/entzbze3ftxtlufs.jpg

 

vwfh0xwrr8qnwgn3m.jpghttp://images2.fotosik.pl/26/vwfh0xwrr8qnwgn3.jpg

 

pozdr :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest mocniej zabrudzone ( plamy nie do zmycia itp) to można przemyć ługiem potasowym i wypłukać w wodzie z kranu. Nie jest to znowu takie słabe. Żeby całkowicie wytrawić lusterko wtórne ze starej warstwy musiałem je moczyć trzy dni w mocnym ługu potasowym (KOH). Po godzinie moczenia i wytarciu go nie było nawet śladu, że tak zostało potraktowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noi gdzie spirytusik lubelski? :D

pozdrowienia

 

Spiytusik to zawsze musi być ( najlepiej lubelski ) , bo jak by coś nie wyszło zawsze jest się czym pocieszyć :ha: .

 

 

PS. przerpraszam za ten patriotyzm lokalny ale to moje rodzinne strony ta lubelszczyzna a w Warszawie mieszkam tylko przelotnie od 20 lat :D , a z innych doskonałości z Lublina to znam jeszcze taki produkt który nazywa się PERŁA LUBELSKA - czy ktoś wie o czym mówię ? :D

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś czysciłem zwierciadło nad czajnikiem jako źródłem H2O. Para jest w miare czysta, napewno czystrza niż kranówa. Po solidnym naparowaniu skraplała się i cały kuż spływał. Nie pozostawały żadne zacieki.

 

Niestety, kiedys oddalem Ubota do Żywca na konserwacje i od tamtej pory nie moge już wyjąć zwierciadła gdyż całe jego mocowanie zostało bardzo solidnie przklejone do tuby. :szczerbaty:

 

Po ok 8 latach bez mycia i napylania przez telepa mozna sobie co najwyżej Księżyc poogladac.

 

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pozwolisz Astrokosmo, ze podepne sie do tematu.

Kupilem ostatnio specyfik do czyszczenia optyki MC i szmatke-mikrofaze Baadera i zaryzykowalem czyszczenie menisku Maka.

Po roku obserwacji menisk wygladal tak:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mikrofazę Badera jest ok ale ostatnio kupiłem lepszą u miejscowego optyka (kolega z pracy mi polecił), niestety bez metki z nazwą, kosztowała 7zł więcej ale warto było dać. Ma fakturę bardziej zbliżoną do zamszu (coś jak lenspen Celestrona tylko drobniejszą) znacznie lepiej usuwa tłuste ślady po paluchach itp..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze krotko opisze metode czyszczenia ktora zaczerpnalem z archiwow Baadera.

 

Najpierw pedzelkiem z Lenspena zmiotlem wszelkie drobinki kurzu ktore moglyby zarysowac wartwy.

Lekko spryskalem mikrofaze plynem Baadera w sprayu i lekko dociskajac szmatke ruchami kolowymi przetarlem menisk pozbywajac sie brudnego nalotu.

 

Na koniec delikatnie chuchajac na menisk poleruje go sucha czescia mikrofazy wykorzystujac pare wodna z chucha :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec delikatnie chuchajac na menisk poleruje go sucha czescia mikrofazy wykorzystujac pare wodna z chucha :-)

 

po imprezie ten chuch dodatkowo jeszcze by dezynfekował powierzchnię menisku... :szczerbaty:

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po imprezie ten chuch dodatkowo jeszcze by dezynfekował powierzchnię menisku... :szczerbaty:

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

 

Wiedzialem :D

 

Czekalem na taki komentarz, ale nie wiedzialem od kogo bedzie :szczerbaty:

 

Po dobrej imprezie zmatowilby szklo :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.