Skocz do zawartości

Zlecenie na duze F4


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam taka wizje, aby zmowic najwiekszego mozliwego newtona F4 na jakiego mnie stac, ale rodzi sie kilka pytan. (Sprawa jest jak najbardziej na powaznie).

 

1. Maszyna musi miescic sie na tylnej kanapie samochodu, czyli max 1300mm dlugosci, co przy F4 da nam lustro 325mm.

 

2. Nie powinna to byc kostrukcja azurowa, ale powinna byc mozliwie najlzejsza. (bylo by pieknie gdyby zmiescila sie w 15kg)

 

3. Powinna byc zamowiona i wykonana przez sprawdzonego producenta lub kupiona w firmie sensownie traktujacej klienta.

 

4. Wyciag 2" o dobrej pracy, lusterko wtorne o latwej kolimacji, cela demontowalna.

 

Powiedzmy, ze bylbym w stanie uzbierac srodki gwarantujace moja wyplacalnosc przy takim projekcie.

Projekt nie musi byc realizowany "na juz" Mysle ze bariera majowego zlotu byla by wskazana. Bariera poczatku wakacji byla by deadline.

 

Pytania.

 

Czy takie cos mialo by sens, jesli tak/nie to dlaczego?

Czy moje parametry sa dobre czy nie, jesli nie co byscie zmienili?

Generalnie co o tym sadzicie? A moze czekac az ktos wystawi starego Arktura na forum???

Komu zlecili byscie taka prace, ew. co byscie kupili?

 

Przeznaczenie to oczywiscie DS'y na znosnym podmiejskim niebie dla chlopa nie bojacego sie dzwigac.

 

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o kosztach montażu, który to dźwignie pomyślałeś :rolleyes:

 

Kurde, moze sam zrobie? A jak nie zrobie to tube 15kg da sie powiesic do wizuala na jakims EQ/CG 5

 

(...)

A może sam sobie wystrugasz?

:szczerbaty:

 

Czemu nie, ale:

Lustro i tak musze zamowic - gdzie najlepiej/najbardziej ekonomicznie? celi dobrej tez sam nie zrobie - kto mi zrobi to dobrze? lusterko kupie i zamontuje sam, wyciag od biedy tez, ale wolal bym zdac sie na zawodowca ktory taki montaz, dobieranie i ustawianie ma we krwi. Tube moze i wytrzasne, ale jaka i gdzie aby bylo ekonomicznie lekko i wytrzymalo? Wiecie co, moze sie okazac, ze zlecenie tych wszystkich prac jednej osobie zaoszczedzi sporo czasu i troche kasy...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Platforma... no kurde dlugo by mowic, jakos na razie wole miec tube na paralaktyku. Znam "za" dobsona. Mozna zazurowac, mozna zplatformowac, wyjdzie taniej, calkiem to wygodne... ale jak mnie kiedys pokusi cos sfocic to leze... Tylko czy mnie pokusi? Kurka, wczesniej czy pozniej, ale pokusi jak nic (juz sie piep... z QC i Synta klnac, a to na wlasne umiejetnosci, a to na kamere). A mowie wam nie bedzie mi sie potem widzialo kupowac G8+100ED+350D jako drugi sprzet do focenia. Bede mial mojego duzego F4 nawet z EQ/CG 5 + popularna kamerka wyjdzie duuuzo taniej do focenia. Poza tym mam juz jako backup tani zestaw refraktorowaty dla ubogich 100ACHRO+EQ3-2.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Jezeli to moje grubasne F4 jako pomysl na wywalenie >3tys w bloto to glupi pomysl to walcie mi to wprost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz spojrzec jak Domek zabiera(l) sie za podobny projekt. Ja osobiscie wybralbym na teraz konstrukcje azurowa. Potem, jak bedzie Cie stac na montaz dorobisz sobie tube. Tuba moze byc skrecana, wiec ogniskowa/srednice tez moznaby jeszcze troche podciagnac.

 

Tube bede mogl zziebniety "pieprznac" w kat do szafy i zapomniec. To tez atut. Widze, ze Domek posunal sie juz znacznie w swoich pracach. Jak nie zdolacie mnie odwiesc od tego pomyslu, postaram zadac mu kilka pytan liczac na cenne doswiadczenie.

 

Pozdrawiam.

 

głupi pomysł, bo prowadzenie 1300mm na EQ5 na kamerce to absurdalna fikcja

 

Jak ogniskowa wchodzi w gre przy montazu tej klasy?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aluminiowe , wyczernione tuby i malowane z zewnatrz dlugosci 1400 mm robi w Warszawie z teleskopy.pl Poruczko . Moja 280/1400 z przesylka na slask koszowala chyba 180 zl .

Lustra 330 mm to sa klasyczne wymiary . Moze tez tam choc osobiscie mam sprawdzonego Soche http://teleskopy.webpark.pl/ najlepiej telefonicznie . mnie parabolizowal 235/1300 . Lustro Hamala tez z tamtad .Lustro jest na ogol aluminiowane bez utwardzenia - mam tak 2 lata i w porzadku . Lusterko katowe to chyba w astokraku z certyfikatem Antaresa kup.

Aluminiowa tube mozna bardzo usztywnic wregami sklejanymi w srodku z tuba samochodowym kitem szpachlowym .

Moja tuba z szukaczem i obejmami wazy 9,5 kg . Polecam pajak taki jak w taurusach .

Pomysl z duzym lustrem jest dobry . mam znacznie mniejszy .

Montaz paralaktyczny do wiuala nie jest tak niemozliwie zrobic . Duze tuby plynniej sie prowadza tylko aby byly ulozyskowane na prawdziwych lozyskach . Na poczatek aluminiowe zebatki z byle czego powinny wystarczyc

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, pomysł jest słuszny ale moim zdaniem niestety nierealny, za dużo pieczeni chcesz upiec za jednym razem. Po pierwsze nie zmieścisz się w 15kg z Newtonem i normalną tubą (wliczając wyciąg, szukacz, etc). Jeśli zrobisz lustro np. 30cm to jak zejdziesz ponizej 20kg to będzie dobrze. Po drugie taka rura na CG5 to pomyłka, michu z astro4u robił testy z syntą na tym montażu, do wisuala to jest jaknajbardziej, ale do astrofoto to jednak powodowało duże problemy.

Na Twoim miejscu poszedł bym na początek w dużego Newtona z ążurową obudową, a jeśli myślisz o astrofoto to jednak polecałbym krótsze ogniskowe.

Ilo pociągnie CG5? Papatki robił ostatnio z dosyć dobrym skutkiem na 750mm, i myślę że jest to rozsądna wielkość. Przy ogniskowych rzędu 1m zaczyna się już prawdziwa walka nerwów polegająca na tym, że sporo materiału foto trzeba później odrzucać.

Dodam jeszcze, że koledzy z Niedźwiad budują dużego Newtona (coś ponad 60cm) i jako montaż pod niego celują w montaż widłowy a nie paralaktyka, może to jest kierunek dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, chcąc mieć taki limit wagowy, przy takim rozmierze lustra, to Ty pomyśl, jak jeszcze te lustro wyskrobać, pocienić od spodu, zzażurować? :D

 

1m3 szkła float waży 2,5 tony! czyli lustro sredn. 325mm będzie ważyło no coś ok. 8-10 kg

do tego oprawa hmm ze 2 kg, pająk ze "wstecznym" z kilo

wyciąg ok. kg, nagler 31mm z kg :szczerbaty:

to tuba będzie nieważka? :)

a gdzie szukacz, obejmy,przeciwwagi i ze 2 kg napędów??

zapomnij o teleskopie o tych wymiarach i z wagą 15kg, jak sie zmieścisz w 30 to będzie dobrze

 

a do takiego to już coś koło G-11 pewnie

rób Taurusa, Hansusa? :D

i jak bedziesz miał na Losmandy, to pewnie i starczy Ci na rurę węglową

pozdrowienia

 

 

p.s.

obliczenia wyssane z palca, chodziło mnie o gruby szacunek wagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qr* :Cenzura:

 

No dobra 250-270mm F4 (1000-1100mm ogniskowej) Powinno zblizyc do realnosci zarowno ogniskowa do focenia jak i mase do paralaktykowania...

 

Ja pierdziu, jak tak dalej pojdzie to bede musial wystawic ogloszenie "MT800 tanio kupie, a planet nie lubie"

 

:scratchhead:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak Hans nie pociągnie.

 

Będziesz żałował małego lustra do visuala i za ciężkiego do focenia. W sumie chyba taniej wyjdą i tak dwa różne sprzęty. A i przyjmenośc lepsza. Montaż przeciążony może na początku będzie jechał OK, ale potem...

 

Na wiosnę długo o tym myslałem i jednak poszedłem w dwa różne sprzęty. Na razie mam Taurusa. Do wizuala na platformie jest pięknie. Do foto, to jednak nie to. Lustro F4 jest jest dość wymagające do kolimacji. Masz to wiesz.

Prawda jest taka, że można jechać foto na CG5, ale jak masz doświadczenie takie, jak papatki czy parę innych osób, które i tak przerzeźbiły ten montaz do cna. Na to trzeba brać dużą poprawkę. Zabawa poważniejsza zaczyna się dopiero od GPD czy G8, a i to od krótszych ogniskowych, żeby zebrać doświadczenie.

 

powodzenia

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton wizualny mający f/4 będzie musiał mieć lustro paraboliczne, które jest idealne do patrzenia na DS-y, natomiast nie spełni Twoich oczekiwań jako astrograf, jeśli nie zastosujesz korektora komy. Taki dwusoczewkowy korektor musi być obliczony pod konkretny schemat optyczny. Nie można go dowolnie dobierać jak okulary. Zatem, dojdą dodatkowe koszty, które musisz uwzględnić. Uważam, że w naturalny sposób trzeba się ograniczyć: albo obserwacje wizualne albo astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton wizualny mający f/4 będzie musiał mieć lustro paraboliczne, które jest idealne do patrzenia na DS-y, natomiast nie spełni Twoich oczekiwań jako astrograf, jeśli nie zastosujesz korektora komy. Taki dwusoczewkowy korektor musi być obliczony pod konkretny schemat optyczny. Nie można go dowolnie dobierać jak okulary. Zatem, dojdą dodatkowe koszty, które musisz uwzględnić. Uważam, że w naturalny sposób trzeba się ograniczyć: albo obserwacje wizualne albo astrofoto.

 

Mialem taka wizje, ze w ogromniastym polu newtona malutkim chipem kamerki CCD i tak bede obejmowal maly kawalek srodka majac kome w glebokim powazaniu. A do wizuala to bym przezyl, warto za to duzo wieksze pole...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton wizualny mający f/4 będzie musiał mieć lustro paraboliczne, które jest idealne do patrzenia na DS-y, natomiast nie spełni Twoich oczekiwań jako astrograf, jeśli nie zastosujesz korektora komy. Taki dwusoczewkowy korektor musi być obliczony pod konkretny schemat optyczny. Nie można go dowolnie dobierać jak okulary. Zatem, dojdą dodatkowe koszty, które musisz uwzględnić. Uważam, że w naturalny sposób trzeba się ograniczyć: albo obserwacje wizualne albo astrofoto.

 

Jezeli chodzi o korektor komy, to jest taki, co pasuje do wszystkiego. TeleVue Paracorr mozna kupic zarowno w wersji do astrofoto, jak i do astrofoto i wizuala. Bardzo dobrze radzi sobie z koma, wiem poniewaz sprawdzalem na paru Newtonach od 4.2 do 4.7

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, "w głębokim poważaniu" można mieć komę w teleskopie aplanatycznym (bezaberacyjnym), np: Ritchey-Chretiene lub innym podobnego typu. Ponadto, w optyce nie ma czegoś takiego jak "uniwersalny korektor". Zawsze jakiś zysk musi być okupiony jakąś stratą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.