Skocz do zawartości

Stala swiatlosila? [sprzęt]


Gość polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio przegladalem parametry roznych cefrowek i natknalem sie na aparat Panasonic LUMIX (nie pamietam modelu, ale moge sprawdzic) gdzie podane bylo, ze jego obiektyw ma STALA SWIATLOSILE niezalezna od krotnosci zoomu.

Czy to mozliwe???

Macie jakies doswiadczenia z takimi obiektywami?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noo większość zoomów canona serii L ma właśnie stałe światło

np. tu: http://www.canon.pl/kategorie/kategoria,Te...super,k,21.html

takimi paroma obiektywami, to trochę zdjęć pofociłem, hmm sama przyjemność :D

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noo większość zoomów canona serii L ma właśnie stałe światło

np. tu: http://www.canon.pl/kategorie/kategoria,Te...super,k,21.html

takimi paroma obiektywami, to trochę zdjęć pofociłem, hmm sama przyjemność :D

pozdrowienia

 

Dzieki Sumas :-)

A wiesz moze na jakiej zasadzie to dziala?

Jak sie to ma do prostej zaleznosci f/... ???

 

A swoja droga to ja widzialem to w kompakcie cyfrowym, a nie w lustrzance.

Do czego to doszlo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasady nieznam, moge się tylko domyślać, że tą jasność ma na najdłuższej ogniskowej, a przy krótszej, jest ona redukowana, o właśnie tak jak Arek napisał :rolleyes:

co przy takiej ilości soczewek:

 

ef_70_200_f4lusm_k.gif

 

jest pewnie realizowane, co ciekawe, ten obiektyw nie zmnienia długości, ani w czasie zoomkowania, ani ostrzenia

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polaris pewnie nie wpadłes na to, że średnica pierwszego szkła w compakcie niema nic wspólnego ze średnicą obiektywu.

 

np Panasonic'ki FZ mają stałe światło f/2,8 a zoom aż 12x i jest to najlepsze bardzo dobre szkło jak na taki szpagat.

 

tylko, że ogniskowe są rzędu 5-60mm więc rzeczywista średnica obiektywu zmienia się do 2 do kilkunastu mm. widać to gdy się patrzy na przysłonę od przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasady nieznam, moge się tylko domyślać, że tą jasność ma na najdłuższej ogniskowej, a przy krótszej, jest ona redukowana,

 

Tylko po co co ją redukować?? skoro na najdłuższej ogniskowej ma daną jasnosć to na krótszej spokojenie moze mieć większą??

a może to jest związane właśnie z tym że L-kach nie zmienia się położenie przedniej soczewki a tylko poruszają się te w środku??

 

jesli ktoś zna zasadę działania zoomów o stałym świetle to porszę się podzielić no chyba ze to jakaś zawodowa tajemnica...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tylko domena L-ek. Od dawna istnieją standardowe nikkory 28-70/2.8 (o ile dobrze pamiętam zakres), canon na pewno też takie robi. Podobne robi Tokina i Tamron, zwłaszcza te pierwsze cieszą się świetną opinią. Są też nikkory, canony i sigmy 80-200/2.8. Zresztą sam mam od dawna taką sigmę.

W sumie obiektywów o stałym świetle jest w bród. Przy dzisiejszym zaawansowaniu optyki to nie jest żaden problem konstrukcyjny, co najwyżej cenowy, bo takie obiektywy zawsze mają więcej szkła od tych ze zmiennym światłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za dyskusje i ogolne naswietlenie problemu.

 

Z tego co zrozumialem, glowna czesc obiektywu jest staloogniskowa i co za tym idzie ma stale f/... a obraz wynikowy tworzony jest przez uklad powiekszajacy obraz dawany przez czesc staloogniskowa?...

I naprawde to takie proste?

To dlaczego wciaz robia "zwykle" zoomy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do niedawna mialem Tokine 28-70/2.8, niestety nie nadaje sie ona do lustrzanek, przynajmniej ta ktora mialem ja. Ostrzyla w miare niezle dopiero od 5.6, wiec musialem ja odeslac (ponoc na sprzecie analogowym dziala wysmienicie). Natomiast polecam wlasnie Tamrona z zoomow standardowych zestalym swiatlem, choc tez trzeba trafic na sztuke.

 

Polecam szczerze obiektywy Zeiss Vario Sonnar dla systemu Contax/Yoshica. Ostatnio zaopatrzylem sie w adapter do EOS'a i mialem pare z nich w rekach. Cud miod i palce lizac... niestety to obiektywy manualne, ale dla mnie to zaleta a nie wada.

Edytowane przez Andee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
TAMRON SP AF28-75MM F/2.8 XR Di LD Aspherical Macro

Już przesadzają z nazwami tych obiektywów. Na przykład pełna nazwa mojego zwykłego standardowego zooma to AF Nikkor 18-70mm 1:3.5-4.5 ED DX SWM ED IF Aspherical. A teraz spróbuj to powtórzyć pięć razy z rzędu :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już przesadzają z nazwami tych obiektywów. Na przykład pełna nazwa mojego zwykłego standardowego zooma to AF Nikkor 18-70mm 1:3.5-4.5 ED DX SWM ED IF Aspherical. A teraz spróbuj to powtórzyć pięć razy z rzędu :wacko:

 

Hehe, sam przyznaję, że przeklejałem nazwę mojego Tamrona bo za pierona nie mogę jej zapamiętać :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już przesadzają z nazwami tych obiektywów. Na przykład pełna nazwa mojego zwykłego standardowego zooma to AF Nikkor 18-70mm 1:3.5-4.5 ED DX SWM ED IF Aspherical. A teraz spróbuj to powtórzyć pięć razy z rzędu :wacko:

To podobnie jak nazwy sponsorów w lidze koszykówki.

Tam to jest koszmarek językowy. :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.