Skocz do zawartości

Bresser Messier R-127L


Bemko

Rekomendowane odpowiedzi

Wstęp

Jest to mój pierwszy opis sprzętu astronomicznego, dlatego proszę o wyrozumiałość. Czy zasłuży na miano recenzji zdecydujecie sami. Moje doświadczenie jest niewielkie, dlatego będzie to głównie recenzja opisowa jak i również porównanie z Tałem 100RS na montażu od Sky Luxa. Zdecydowałem, że opis będzie w odcinkach, ponieważ umożliwi to ocenę tego teleskopu najszybciej jak to możliwe. Jest to o tyle ważne, że jest to sprzęt nowy na rynku. Teleskop będę testował głównie z miasta, gdzie mam nieszczególne warunki obserwacyjne, zasięg do 5mag i średni seeing. Mam jednak nadzieję, że uda mi się kilka razy wyruszyć poza balkon mojego mieszkania. Teleskop mam zamiar testować przede wszystkim na planetach, jak i również na gwiazdach podwójnych. Pod ciemnym niebem mam zamiar sprawdzić jak sprawuje się na DS'ach. Okulary których będę używał: PL 25mm(48x) z zestawu, PL 15mm (80x) z zestawu, Celestron 10mm (120x), Vixen PL 6mm (190x - rzeczywista ogn. ok. 6,3mm) oraz z soczewka Barlowa 2x również z zestawu.

 

Dołożę wszelkich starań, aby recenzja była rzetelna i dokładna. :)

 

 

 

Podstawowe dane:

Teleskop Bresser Messier R-127L (127/1200) otrzymałem jako nagroda za zajęcie II miejsca w konkursie astronomicznym "Wiedzy i Życia" oraz firmy Astrokrak. :D Początkowo miała to być jego krótsza wersja (127/635), ale pan Janusz Płeszka bez problemu zgodził się na zamianę na dłuższą. Dostarczono mi go za pośrednictwem firmy kurierskiej Masterlink.

 

Dane techniczne:

- System optyczny: refraktor achromatyczny

- Typ montażu: paralaktyczny EQ-MON2

- Średnica obiektywu: 127mm

- Ogniskowa obiektywu: 1200mm

- Światłosiła: 1:9,4

- Zdolność rozdzielcza: 1,16"

- Wyciąg okularowy: 2" z redukcją na 1,25"

- Waga: 21 kg

- Szukacz: 8x50 z krzyżem i podświetleniem

- Okulary: Plössl 10, 15 i 25mm

- Nasadka kątowa: lustrzana 90° / 1,25"

- Soczewka Barlowa 2x achromatyczna

- Półeczka na akcesoria, dekiel

- Oprogramowanie

- Obrotowa mapka nieba

- Mapa Księżyca

 

img48627xm.jpg

 

Pierwsze wrażenia

Teleskop sprawia ogólne dobre wrażenie, większość elementów wykonanych jest z metalu. Efekt psują drobne niedociągnięcia typowe dla wyrobów sygnowanych napisem "Made in China" :/ . Czyli np. nie usunięte opiłki metalu. Ale przejdźmy do poszczególnych elementów teleskopu:

 

Cela obiektywu i tuba - tutaj jest dobra i zła wiadomość. Dobra to możliwość kolimacji soczewki w oprawie :D . Zła, to niestety materiał z którego jest wykonana cela - plastik... :( Tuba jest bardzo dobrze wyczerniona, posiada 3 diafragmy. Metalowy odrośnik jest zdecydowanie za krótki na obserwacje nawet w niezbyt wilgotna noc. Można to poniekąd uznać za zaletę, bo ułatwia transport i tak dużej tuby. Szczególnie, że kawałek karimaty powinien skutecznie rozwiązać problem roszenia. ;D

img48571il.jpg

 

Wyciąg - bardzo podobny do tego z Tała, zęby na listwie są nieco na ukos. Zastosowany smar to niestety standardowe chińskie "mazidło". Za to pokrętła są znacznie większe niż Tałowskie. Ogólnie wyciąg chodzi dość przyjemnie. Blokowanie przejściówki 2"/1,25" odbywa się za pomocą 2 śrub, ze strony otworu 1,25" jest już tylko jedna. Zagadką pozostaje dla mnie zewnętrzne pokrycie rury wyciągu, przypomina to trochę teflon, ale pewien nie jestem. <_< Mankamentem tego egzemplarza jest źle wykonana śruba zabezpieczająca wyciąg przed niekontrolowanym wysuwaniem, jej gwint kompletnie nie nadaje się do użytku :( . Jednak wymiana śruby i ponowne nagwintowanie otworu powinny naprawić ten problem. Wyczernienie nie jest tak dobre jak reszty tuby.

img49029rq.jpg

 

Szukacz 8x50 - ten element zasługuje na pochwałę :-O . Ma dużą średnicę soczewki, niezłe pole i doskonałe podświetlenie krzyża. Okular posiada gumową muszę oczną. Na brzegu pola, po ok. 1/3 promienia pojawia się koma - gwiazdki zamieniają się w przecinki. Ta wada jest jednak i tak znacznie mniejsza niż w szukaczu 5x30 od Tała 100RS, gdzie ok. 1/2 pola to same rozmyte obiekty.

img48843xn.jpg

 

Głowica paralaktyczna - tutaj najtrudniej będzie mi oceniać, bowiem wszystko co sztywniejsze od Astro-3 jest dla mnie super :szczerbaty: . Wygląda na EQ-5, ale czy w pełni zasługuje na to miano nie jestem w stanie powiedzieć. Obudowa wykonana jest z lekkiego stopu, mikroruchy chodzą płynnie. Po lekkim stuknięciu przy pow. 190x drgania gasną po 1-2sek. Montaż wyposażony jest w podświetlaną lunetkę biegunową, która na pewno ułatwi szybkie ustawienie na biegun.

img48932yv.jpg

 

Statyw - Wykonany jest z rur aluminiowych 1,5", wewnętrzna wysuwana rura ma średnicę 1". Nogi są spięte plastikowym elementem z półeczką na 3 okulary. Mocowanie do głowicy jest również metalowe. Statyw jest wystarczająco stabilny do tego teleskopu.

img48950wo.jpg

 

Akcesoria - Do teleskopu załączone są 3 okulary Plossla (25, 15, 10mm) w metalowych obudowach i z gumowymi muszlami ocznymi. Ich pole wynosi ok. 50*. Co ciekawe, wszystkie są ze sobą nawzajem parafokalne! Wyczernienie tulejek 1,25" jest na niskim poziomie. Okulary umieszczone są w "kręconych" pudełkach. Nie jestem na razie w stanie powiedzieć zbyt wiele o jakości dawanych obrazów. Razem z teleskopem dostajemy również achromatyczną soczewkę Barlowa 2x w plastikowej obudowie, o jej jakości również nie mogę się jeszcze wypowiedzieć.

Czerwona latarka LED oświetla kartkę nierównomiernie, dlatego trzeba ją przysłonić kalką. Nie wiem czy i tak nie będzie zbyt jasna.

Dołączone oprogramowanie to darmowe Cartes du Ciel, obrotowa mapka nieba jest malutka, a mapa Księżyca mało szczegółowa. Nie są one warte więcej uwagi.

img49402zm.jpg

 

To tyle odnośnie pierwszych wrażeń. Więcej będę mógł powiedzieć po pierwszych obserwacjach, które mam nadzieję przeprowadzić już wkrótce. Niech tylko znikną te chmury...

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zycze wielu pogodnych nocy i radosci z obserwacji!

sam jestem bardzo ciekawy jakie obrazy daje ten refraktor, bo cenowo jest zblizony do mojego Maka.

Zawsze "chorowalem" na soczewke, ale rozne wzgledy sprawily, ze moj wybor padl na Maka.

 

Co do plyty CD, mapy Ksiezyca i obrotowej mapki nieba to smiem przypuszczac, ze to identyczny zestaw jak ten z kartonu SkyLuxa.

 

Pozdrawiam

 

PS. mysle, ze dobrze zrobiles biorac L bo achromat f/5 to niezbyt uniwersalny sprzet ;)

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że ktoś wreszcie testuje te Messiery. Szczególnie ciekaw jestem montażu EQ-MON2. Patrzę też na zdjęcia nóg statywu i nieodparcie kojarzą mi się z nową wersją statywu do SkyLuxa.

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=10721&st=43

Statyw wygląda trochę inaczej, ale te rurki 1,5"... Ciągle nurtuje mnie pytanie z czego one są. Czy to aluminium czy może stal? W instrukcji (do SkyLuxa) piszą, że aluminium, ale jakoś wyglądają na stalowe. :blink:

Nawet na stronie AK z opisem EQ-MON2 nie jest to jednoznacznie stwierdzone:

"...Jest on osadzony na metalowym statywie..." Może jakiś specjalista rozstrzygnąłby raz na zawsze, czy to stal czy aluminium.

PS. Gratuluję wygranej.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że ktoś wreszcie testuje te Messiery. Szczególnie ciekaw jestem montażu EQ-MON2. Patrzę też na zdjęcia nóg statywu i nieodparcie kojarzą mi się z nową wersją statywu do SkyLuxa.

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=10721&st=43

Statyw wygląda trochę inaczej, ale te rurki 1,5"... Ciągle nurtuje mnie pytanie z czego one są. Czy to aluminium czy może stal? W instrukcji (do SkyLuxa) piszą, że aluminium, ale jakoś wyglądają na stalowe. :blink:

Nawet na stronie AK z opisem EQ-MON2 nie jest to jednoznacznie stwierdzone:

"...Jest on osadzony na metalowym statywie..." Może jakiś specjalista rozstrzygnąłby raz na zawsze, czy to stal czy aluminium.

PS. Gratuluję wygranej.

 

Stukalem w te nozki skyluxowe i wydaje mi sie, ze sa stalowe.

Na stronie Fotoclasica jest SkyLux i w opisie sa stalowe.

No ale jest tez napisane "lunetka celownicza-LED", a przeciez krzyza podswietlanego nie ma :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje, i niestety znowu nie będzie pogody :-) kiedy skończą się te zakupy? :-)

A tak poważnie, oglądałem dzisiaj to cacko w AK i robił dobre wrażenie, szkoda że nie wiedziałem o problemie z identyfikacją materiału na nogi bo bym od razu sprawdził, tak na oko to trudno powiedziec, ja bym obstawiał zę to jakiś stop aluminium , ale jak wiadomo na oko to ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do plyty CD, mapy Ksiezyca i obrotowej mapki nieba to smiem przypuszczac, ze to identyczny zestaw jak ten z kartonu SkyLuxa.

Dobrze przypuszczasz. Zestaw jest identyczny, bo i producent ten sam.

 

Jaka katowka bedzie testerem?

Standartowa, dołączona do zestawu (1,25" 90*).

 

życze dużego samozaparcia przy operowaniu tym sprzętem :)

Sorry, ale niezbyt rozmumiem co chciałeś przez to powiedzieć. <_<

 

Jeżeli chodzi o nogi, to wydaje mi się, że to jednak jakiś stop aluminium. Niby dlaczego mieli by pisać inaczej niż jest?

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale niezbyt rozmumiem co chciałeś przez to powiedzieć. dry.gif

 

no bo cokolwiek wielkie to jest :) operowanie rurą długości 1,3m to okular i szukacz ciągle gdzie indziej. nieraz wypadnie obserwować w niewygodnej pozycji ale pewnie wrażenia wizualne zrekompensują niedogodności. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo cokolwiek wielkie to jest :) operowanie rurą długości 1,3m to okular i szukacz ciągle gdzie indziej. nieraz wypadnie obserwować w niewygodnej pozycji ale pewnie wrażenia wizualne zrekompensują niedogodności. :)

 

Okular można sobie ustawić w wygodnej pozycji za pomocą kątówki, no z szukaczem to już gorzej. :huh: W każdym razie jestem przyzwyczajony do refraktorów i do różnych dziwnych pozycji podczas ich używania. :szczerbaty:

 

EDIT: Według pana Płeszki z Astrokraka, nogi statywu wykonane sš ze stali nierdzewnej. Natomiast wycišg pokryty jest nie teflonem, a warstwš tlenku glinu.

 

Pozdrawiam

Michał

Edytowane przez Bemko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję Michał. Zazdrość zżera :szczerbaty:

Masz może wagę w domu? Jeśli tak, bardzo bym prosił Cię o zważenie osobno tuby i montażu. Jakbyś też zapodał nam długośc tuby [do transportu, z wyjętą katówką]. Sam sie miotam miedzy różnymi koncepcjami sprzętu 'na planety do miasta' z racji mojego 3-ciego piętra bez windy. Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Na dokładkę zaczęli właśnie zabudowywać ostatni wolny kawałek gruntu na moim osiedlu -jakiś cholerny pawilon handlowy między ZUS-em a parkingiem strzeżonym. Gdzie była tak fajna otwarta łączka. Ma ktoś na zbyciu trotyl? A może jesteście w stanie pożyczyć buldożer albo walca drogowego na krótko ciemną nocą? :angry::ha::Cry::sterb003:

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

P.S. Na dokładkę zaczęli właśnie zabudowywać ostatni wolny kawałek gruntu na moim osiedlu -jakiś cholerny pawilon handlowy między ZUS-em a parkingiem strzeżonym. Gdzie była tak fajna otwarta łączka. Ma ktoś na zbyciu trotyl? A może jesteście w stanie pożyczyć buldożer albo walca drogowego na krótko ciemną nocą? :angry::ha::Cry::sterb003:

 

E, co ty, to drogie, niebezpieczne i niezgodne z prawem dzialania. Sa skuteczniejsze.

 

1. Zglosic miejscowej organizacji ekologicznej - anty globalistycznej, ze buduja u Ciebie na lace nowy hipermarket, a ty tam w ostatnie lato widziales kilka takich pieknych zielono-pomaranczowych pasikonikow - Gwarantuje, ze chlopaki wymysla/znajda gatunek zielono-pomaranczowego swierszcza ktory nigdy co prawda nie byl obserwowany w polsce, a tu wlasnie na tej lace widziano tego niezwykle zadkiego robaczka. Zazadaja giga odszkodowania za rozbabranie laki, zaloza z 5 spraw w sadzie itd. Suma sumarum wezma z 1GB $ w lape i odpuszcza ale masz zagwarantowane zatrzyamnie prac na jakies 2-3 lata :szczerbaty:

 

2. Zglosic (napisac anonimowy donos) do lokalnego oddzialu LPR lub kola parafialnego, ze pod przykrywka hipermarketu homoseksualisci-cyklisci-euroentuzjasci buduja tam swoja jaskinie niezadu (ew. do Samoobrony, ze to nowa baza Al-qaidy lub Banku Swiatowego). Gwarantuje to szturm mocherowych beretow lub traktorzystow-kosynierow w drugim wariancie, i calkowita blokade prac, albo blokada krawaciazy w ukosne bialo-czerwone paski wlasnie, albo lamentujacym tlumem z krzyzami. To nawet bardziej skuteczna metoda, bo gwarantuje wstrzymanie prac na okres kadencji blizniaczych ojcow dyrektorow. :Boink:

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Qrde taki fajny watek z testem, moze moj post powinien byc spuszczony do HP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E, co ty, to drogie, niebezpieczne i niezgodne z prawem dzialania. Sa skuteczniejsze.

 

1. Zglosic miejscowej organizacji ekologicznej - anty globalistycznej, ze buduja u Ciebie na lace nowy hipermarket, a ty tam w ostatnie lato widziales kilka takich pieknych zielono-pomaranczowych pasikonikow - Gwarantuje, ze chlopaki wymysla/znajda gatunek zielono-pomaranczowego swierszcza ktory nigdy co prawda nie byl obserwowany w polsce, a tu wlasnie na tej lace widziano tego niezwykle zadkiego robaczka. Zazadaja giga odszkodowania za rozbabranie laki, zaloza z 5 spraw w sadzie itd. Suma sumarum wezma z 1GB $ w lape i odpuszcza ale masz zagwarantowane zatrzyamnie prac na jakies 2-3 lata :szczerbaty:

 

2. Zglosic (napisac anonimowy donos) do lokalnego oddzialu LPR lub kola parafialnego, ze pod przykrywka hipermarketu homoseksualisci-cyklisci-euroentuzjasci buduja tam swoja jaskinie niezadu (ew. do Samoobrony, ze to nowa baza Al-qaidy lub Banku Swiatowego). Gwarantuje to szturm mocherowych beretow lub traktorzystow-kosynierow w drugim wariancie, i calkowita blokade prac, albo blokada krawaciazy w ukosne bialo-czerwone paski wlasnie, albo lamentujacym tlumem z krzyzami. To nawet bardziej skuteczna metoda, bo gwarantuje wstrzymanie prac na okres kadencji blizniaczych ojcow dyrektorow. :Boink:

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Qrde taki fajny watek z testem, moze moj post powinien byc spuszczony do HP?

Świetne :ha::ha::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz może wagę w domu? Jeśli tak, bardzo bym prosił Cię o zważenie osobno tuby i montażu. Jakbyś też zapodał nam długośc tuby [do transportu, z wyjętą katówką].

 

Waga tuby z szukaczem i kątówką 1,25" wynosi ok.8kg. Sam montaż waży ok. 9kg + 4,5kg przeciwwaga. Długość tuby 117cm. :Salut:

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyw - Wykonany jest z rur aluminiowych 1,5", wewnętrzna wysuwana rura ma średnicę 1". Nogi są spięte plastikowym elementem z półeczką na 3 okulary.

 

tymczasem astrokrak podaje :huh: :

 

Jest on osadzony na stalowym, nierdzewnym statywie (...)

 

Coś się tu nie zgadza :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się tu nie zgadza :unsure:

 

Wszystko się zgadza, już o tym pisałem <_<

 

EDIT: Według pana Płeszki z Astrokraka, nogi statywu wykonane sš ze stali nierdzewnej. Natomiast wycišg pokryty jest nie teflonem, a warstwš tlenku glinu.

 

Początkowo myślałem że to aluminium (tak z resztą pisze na Niemieckich stronach), ale teraz na stronie Astrokraka jest już zmieniony opis, a ja nie mam już możliwości zmiany tego tekstu na forum.

 

 

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Waga tuby z szukaczem i kątówką 1,25" wynosi ok.8kg. (...)"

 

Uhhhh....

 

Tuba Synty R4 100/1000 z katowka i szukaczem to 3,5 kg. Ja piernicze 3cm roznicy w srednicy dalo 4,5 kg. roznicy w masie :blink:

 

Uhhhhh....

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

First Light

 

Dzięki wczorajszej dziurze w chmurach udało mi sie troche pooglądać niebo moim nowym sprzętem. Obserwacje prowadziłem od 19:30 do 20:45 z balkonu z mojego mieszkania w bloku. Warunki słabe, kiepska przejrzystość, seeing IV (Ant) czyli totalna porażka. Ale przejdźmy do szczegółów.

 

Na pierwszy ogień poszedł Mars, i tu kompletna kicha :( Turbulencje targały jego malutką tarczką na wszystkie strony, nie było widać na niej żadnych szczegółów. Jego czas miną na dobre pare lat...

 

Kolejnym obiektem który poszedł pod ostrzał były Plejady. Przy powiększeniu 48x wyglądają całkiem przyjemnie, chociaż chciałoby się włożyć w wyciąg jakiegoś 2" SWANa. Okular PL 25mm ma nieco problemów z ostrością na brzegach, jednak nie rzuca się to bardzo w oczy. Oglądałem również pojedyńcze gwiazdy w dużych powiekszeniach, jednak seeing zupełnie rozmazywał ich obraz. Nawet dyski Airego nie były widoczne. :(

 

Teraz czas na popis mojej znajomości nieba :blink: . Przygotowałem sobie wcześniej ciasne układy podwójne do testu optyki, jednak przez zły seeing nawet się za nie nie zabrałem. Postanowiłem jednak "dla sportu" rozdzielić Castora. Nacelowałem szukaczem na gwiazdę, znalazłem ją w okularze, zwiększyłem powiększenie i... nic. Zupełnie nic, gwiazda wyglądała na wybitnie pojedyńczą. Trochę się zmartwiłem, bo separacja duża (3,8") i niedawno bez problemu dzieliłem ja Tałem... Postanowiłem jednak rzucić okiem na wschodzącego Saturna i zostawić w spokoju Castora. Po obserwacjach odpaliłem CdC w celu sprawdzenia co mogło pójść nie tak z tą gwiazdą. Okazało się, że pomyliłem Castora z Polluxem :szczerbaty::Boink: . Teleskop stał jeszcze na balkonie, więc chciałem naprawić swój błąd. Niestety było już za późno gdyż chmury zakryły całe niebo...

 

Zdecydowanie najciekwszy był Saturn. Zacząłem od powiększenia 190x. Widoczne oczywiście pierścienie i glob, jednak cała planeta drgała i falowała niemiłosiernie :( . Zmniejszyłem wiec power do 120x i tu niekorzystny wpływ seeingu zaznaczał się nieco mniej. W chwilach względnego spokoju atmosfery dostrzegłem cień pierścieni na tarczy, oraz cień globu na pierścieniach. Widoczny był również ciemnejszy pas na tarczy. Cassiniego pomimo starań nie zarejestrowałem. Mogła to być wina atmosfery albo moja, bo przerwy w pierścieniach jeszcze nigdy nie widziałem i nie wiem czego sie tak do końca spodziewać. :unsure: Testowałem różne konfiguracje okularów, te dołączone do teleskopu są naprawdę niezłej jakośći. Co do obrazów z soczewką Barlowa 2x również nie mam zastrzeżeń. Montaż jest stabilny, nawet przy odczuwalnych podmuchach wiatru nie było widać drgań obrazu. :) Latarka LED nie jest zbyt jasna czego się obawiałem ;) .

 

Pierwsze światło nie powaliło mnie na kolana, ale poczekajmy na nieco lepsze warunki (szczególnie seeing). Mam nadzieję, że wtedy Messier pokaże pazurki. :D

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna smiesznostka-ciekawostka. Kiedys obserwowalem SkyLuxem z 8p. w bloku z wielkiej plyty - Warszawa. Jakos sie to na balkonie pomiescilo. Jowisz na pierwszy ogien. Calkiem byl znosny. Potem przejechala ciezarowka, obraz Jowisza wrocil do ostrosci po jakis 10 sek. Potem przejechal tramwaj, to samo. Postawilismy na balkonie trzy doniczki wypelnione piaskiem i dopiero w to nogi montazu. Troche pomoglo, ale niewiele.

 

Bemko, moim zdaniem nie jestes w stanie zrecenzowac tego refraktora opierajac sie na balkonowych obserwacjach. Nie wiesz tak naprawde, jaka czesc z tych drgan wniosl seening, jaka montaz, a jaka drzenie balkonu.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Ja sie nie czepiam ani nie neguje twojej pracy, zwracam uwage na czynniki ktore beda mialy wplyw na ocene koncowa recezji, a ktorych nie wyeliminujesz jak nie zatragasz sprzetu na lake za miasto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna smiesznostka-ciekawostka. Kiedys obserwowalem SkyLuxem z 8p. w bloku z wielkiej plyty - Warszawa. Jakos sie to na balkonie pomiescilo. Jowisz na pierwszy ogien. Calkiem byl znosny. Potem przejechala ciezarowka, obraz Jowisza wrocil do ostrosci po jakis 10 sek. Potem przejechal tramwaj, to samo. Postawilismy na balkonie trzy doniczki wypelnione piaskiem i dopiero w to nogi montazu. Troche pomoglo, ale niewiele.

 

Bemko, moim zdaniem nie jestes w stanie zrecenzowac tego refraktora opierajac sie na balkonowych obserwacjach. Nie wiesz tak naprawde, jaka czesc z tych drgan wniosl seening, jaka montaz, a jaka drzenie balkonu.

 

Drogi Hansie,

50-tys. miasto jakim jest Ostrołęka to nie Warszawa, 8p. to duża różnica w porównaniu z 3 piętrem. Na szczęście w okolicach mojego bloku nie ma ruchliwych ulic i nie jeżdżą tu ciężarówki. Nie mam dużego doświadczenia, ale potrafię odróżnić drgania balkonu/montażu od turbulencji atmosfery. Na moim balkonie miewałem nie raz w Tale znakomite obrazy gwiazd, więc moim zdaniem nie tu leży problem.

Wiem, że najlepiej byłoby się wybrać za miasto, ale niestety możliwości transportowe jakie mam takie mam...

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.