Skocz do zawartości

Wiadomość od Stwórcy


BBwro

Rekomendowane odpowiedzi

Astrofizycy to jednak mają wyobraźnię...

Właśnie przeczytałem fantastyczną notkę na stronie SkyandTelescope, o tym, jak panowie Stephen Hsu (University of Oregon) i Anthony Zee (University of California, Santa Barbara) doszli do wniosku, że gdyby Stwórca (na przykład Bóg, lub po prostu inna cywilizacja, która stworzyła nasz Wszechświat) chciała przekazać nam wiadomość, to najbardziej przekonujące byłoby,gdyby zaszyli ją we fluktuacjach mikrofalowego promieniowania tła...

Jak zapisać taką wiadomość? Wystarczy bardzo precyzyjnie dobrać parametry obszaru inflacyjnego. :blink:

Dlaczego byłoby to najbardziej przekonujące? Bo, po początkowym okresie inflacji, różne odległe obszary Wszechświata są ze sobą absolutnie rozłączne, czyli nikt z jednego obszaru nie ma wpływu na wygląd innego.

Uczeni szacują, że dałoby się zapisać w ten sposób ok. 10 kilobitów informacji, czyli na przykład jakieś, absolutnie najważniejsze, podstawowe prawa fizyki. I oczywiście nawołują do budowy bardziej precyzyjnych satelitów do badania fluktuacji promieniowania reliktowego.

Zresztą, swoje zdjęcie pewnie też mógłby Stwórca na tych 100x100 pikselach zamieścić (to już mój dodatek)...

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofizycy są dowcipni. Kiedyś, po obliczeniu że Phobos ma bardzo małą gęstość średnią wygłosił "hipotezę", że jest to obiekt sztucznego pochodzenia, pusty w środku!

 

Pewien radioastronom nazwał odkryte radioźródło LGM (little green man)...

 

Potraktuj ten pomysł jako dowcipną ilustrację spostrzeżenia, jakie byłyby konsekwencje znalezienia wspólnych cech w obszarach leżących w rozłącznych stożkach świata.

 

Pozdrawiam - Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawa teoria ale jednak chyba nie prawdziwa :P swoją drogą znają teorie która by łączyła znane nam prawa micro i macro świata to było by coś:] prawdziwa rewelka, pozatym moim zdaniem albo nasza matemtyka jest na niskim poziomie żeby to zrozumieć albo takie równanie wszystkiego nie istnieje. Bo nasza matemtyka tak naprawde to są przybliżenia a nie dokładne pomiary. Tak samo jak Einstein twierdził że "Bóg nie gra w kości z wszechświatem" a tak naprawde nie potrafi wyznaczyć wszystkiego dokładnie, ot chociarzby już same liczby niewymierne :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnienie liczb niewymiernych jest naturalna konsekwencja istnienia ciaglosci wszystkiego w ich pelnych wymiarach .

Bog nie gra w kosci bo nic nie moze zrobic . Jest ponad czasowy , dokladniej wszystko ma naraz z roznych dla nas czasow. Wymiar w ktorym Bog istnieje nie zawiera czasu . :Beer:

Dlatego istnieje jakis nosnik informacji o predkosci nieskonczonosc - w/g naszego swiata .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swoją drogą znają teorie która by łączyła znane nam prawa micro i macro świata to było by coś:] prawdziwa rewelka, pozatym moim zdaniem albo nasza matemtyka jest na niskim poziomie żeby to zrozumieć albo takie równanie wszystkiego nie istnieje. Bo nasza matemtyka tak naprawde to są przybliżenia a nie dokładne pomiary. Tak samo jak Einstein twierdził że "Bóg nie gra w kości z wszechświatem" a tak naprawde nie potrafi wyznaczyć wszystkiego dokładnie, ot chociarzby już same liczby niewymierne :]

 

Prace nad tzw. teorią wielkiej unifikacji (GUT-Grand Unification Theory), czyli czymś o czym mówisz, trwają już od dawna (np. teoria superstrun). Jednak niewiadomo czy kiedykolwiek uda się stworzyć coś takiego. Samo tworzenie tych teorii jest czymś niesamowitym, a ludzie, którzy się tym zajmują to najpotężniejsze mózgi świata, w pełni wykorzystujący dobrodziejstwa nauki i techniki; ale jeżeli nawet jakaś teoria byłaby dopracowana do perfekcji, to na razie nie mamy sznas przekonać się o jej poprawności. Powód jest prosty - brak dowodów. Czy to doświadczalnych czy to obserwacyjnych (heh, te też można podpiąć pod doświadczalne w sumie :rolleyes: ). Z drugiej strony możliwe, że już jakaś z istniejących GUT jest prawdłowa albo wymaga tylko pewnego doszlifowania, ale my (znaczy ludzie) o tym nie wiemy, gdyż nie sprawdziliśmy jej doświadczalnie.

Jeżeli chodzi o matematykę w tym zagadnieniu, to nie wyobrażam sobie, aby jakiekolwiek równanie zdołało wyrazić GUT - a więc w istocie wyrazić nasz Wszechświat!! Ty chyba też nie, prawda? B)

 

Ale nie mów, że nasza matematyka to tak naprawdę przybliżenia! Matamatyka z gruntu rzecz biorąc jest tworem idealnym, bo nierealnym. :D To fizyka jest nauką przybliżeń, a nie matma. A jest tak albo dlatego, że ludzie nie potrafią zbadać wszystkiego naprawdę dokładnie albo dlatego, że po prostu wielu rzeczy we Wszechświacie nie można wyrazić dokładnie. A w większości przypadków używamy przybliżeń też dlatego, aby ułatwić sobie dane zagadnienie. (Ale tylko wtedy, gdy przybliżenie jest zadowalające).

 

BTW: Ale żeby nikt sobie nie pomyślał, że jakoś w ten sposób wywyższam matmę! :D Przeciwnie, jej nierealność nie jest niczym ciekawym w porównaniu do natury fizyki i przedmiotów jej badań, a sama matma jest dla mnie tylko i wyłącznie narzędziem, za pomocą którego można się ową fizyką, astronomią (i im pokrewnym) sprawnie posługiwać. B)

 

A tak w ogóle to jak się gdzieś pomyliłem; a mogłem w niejednym miejscu; to sorki, ale na dobrą sprawę na razie to jestem raczkującym lamerem w tych zagadnieniach.

 

No to sobie pofilozofowałem...

Edytowane przez Ender
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe : )

z tą matematyką/fizyką to racja to fizyka jest w przybliżeniach a nie matematyka, ale jak powiedziałem też mi sie nie wydaje żęby jakie kolwiek równanie mogło wyrazić wszechświat! A teoria wszystkiego, prace nad unifikacją fizyki to wiem : ) a połączenie praw micro i macro świata poprostu powiedziałem tak obrazowo : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.