Skocz do zawartości

Telep do 1000zł


zysix

Rekomendowane odpowiedzi

No więc zastanawiam się jaki teleskop do 1000zł nie używany. Tzn nie kupuje ale chciałbym wiedzieć jaki bedzie najlepszy (rozważam możliwość kupna tylko;) . Bez okularów i filtrów oczywiście. Ja sie natknąłem przeglądają forum na 3 takie jakby możliwości :

 

1. http://tiny.pl/xnc3 ma większe zwierciało niż 2 inne 127mm ale ogniskową nie 1000mm tylko 500mm co widać ze zdjęcia pewnie ma wbudowany barlow który pogroszy jakość. 650zł.

 

2. http://tiny.pl/xndh ma mniejsze zwierciadło i jest droższy bo ma 830zł ale ma normalną ogniskową.

 

3. http://tiny.pl/xndm 550zł i wygląda praktycznie tak samo tak jak ten wyżej tylko co z nim nie tak?;)

 

Więc jeśli chodzi o zwierciadło to:

to 1 lepsza od 2 i3.

Cena :

3 lepsze od 1 i 2. (To akurat mało ważne bo cena= jakość praktycznie...)

 

Który z tych byłby najlepszy? Czy pomimo tego barlowa 1 bedzie dawać jaśniejszy obraz od 2 i 3? ( bez dyskusji o okularach lub okulary byłby na każdym te same )

 

4. Wersja short http://tiny.pl/xnd7 telepa nr. 2 raczej napewno odpada.

 

[ Jeśli chodzi o obserwacje to telepa trzeba przenosić 150-200 m(max nie znam sie na odległości :P) nosiłbym razem z bratem (on statyw a ja tube np. cherlaki to my nie jesteśmy! ;)) a miejsce jest ciemne niż jasne w oddali na południu jest most i ma latarnie ale to daleko jest , obserwacje uniwersalne planety i DS może kiedyś jakieś małe foto ale to już sie wtedy nowego by kupiło B)

Czy może any other ideas? Jakie sugestie? :-)

(pytam z ciekawości, żeby kupić dobry sprzęt trzeba mieć troche więdzy, cierpliwości :-)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g zdjec i opisow to 2 i 3 w zasadzie podobne , takze tak samo liche montaze . Montaz 1 taki sam , tylko jeszcze z tuba gorzej bo "naciagana" ogniskowa barlowem . 2 i 3 to podstawowe teleskpy, szkoda ze z tak slabym montazem.

CHyba toche powyzej 1000 sa 127/1000 refraktory . :Beer:

 

edycja

Messier 130/1000 ma duzo lepszy montaz .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm refraktor to dobry pomysł? Nie lepiej reflektor? 1000zl to taka górna granica i tak... McArti zaraz zobacze co proponujesz :- ) a statyw słabiutki?

 

 

http://uniwersal.beep.pl/teleskopy_messier_n130.php to jest ten, kosztuje tutaj właśnie 1300zł, ale widze że ma jakieś okulary lepsze. Poza większym zwierciadłem jakie są + tego niż tego Firstscope? Idą tym tropem teoretycznie można już lepiej pozbierać na dobsona 200mm ale z takim dobsonem to już naprawde ciężki byłby transport nawet na 2 osoby...

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HAH, no tak dzięki kurde :P zacofany jestem xD ostatnio czytalem o transporcie ze stanów sprzętu i tak mi zostało :Boink::Boink: wybacz :Boink: Po głębszym zastanowieniu mam kuzynke w Niemczech ale żadko przyjeżdza ale przyjeżdza... w takim przypadku może lepiej zainwestować w coś innego jeszcze? Skoro taniej w Niemczech :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiadomo im większe tym lepsze ale co zrobić jak fundsze są ograniczone? dlatego chciałbym żeby McArti zapodał ile kosztuje może ten telep 150mm w euro :P

chodzi o ten :] :

http://uniwersal.beep.pl/teleskopy_messier_n150.php

 

chyba że znacie inne dobre i tanie 150...

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiadomo im większe tym lepsze ale co zrobić jak fundsze są ograniczone? dlatego chciałbym żeby McArti zapodał ile kosztuje może ten telep 150mm w euro :P

chodzi o ten :] :

http://uniwersal.beep.pl/teleskopy_messier_n150.php

 

chyba że znacie inne dobre i tanie 150...

 

150mm w montazu paralaktycznym raczej nie zamknie sie w 1000 zl :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiadomo im większe tym lepsze ale co zrobić jak fundsze są ograniczone? dlatego chciałbym żeby McArti zapodał ile kosztuje może ten telep 150mm w euro :P

chodzi o ten :] :

http://uniwersal.beep.pl/teleskopy_messier_n150.php

 

chyba że znacie inne dobre i tanie 150...

 

wlasnie i fundusze teoretycznie pozwalaja Ci na zakup Dobsona 150 mm :) sam bylem swego czasu w podobnej sytuacji ..wiec szkoda by bylo kupowac cos mniejszego majac tysiac zlotych ....sproboj poszukac Synty Skywatcher 6 w Niemczech powinno byc Cie stac na nia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóź, nie mówie jaki teleskop bym chciał tylko jaki mogłbym kupić :unsure: licze może może cena tego telepa 150mm co dalem wyżej bedzie jako tako :-) ale jak mówie to tylko spekulacje ale jakbym narazie miał brać do 1000zl do tą 130. A ten i no i montaż nie może być na dobsonie bo to ciężko bedzie nosić :P

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóź, nie mówie jaki teleskop bym chciał tylko jaki mogłbym kupić :unsure: licze może może cena tego telepa 150mm co dalem wyżej bedzie jako tako :-) ale jak mówie to tylko spekulacje ale jakbym narazie miał brać do 1000zl do tą 130. A ten i no i montaż nie może być na dobsonie bo to ciężko bedzie nosić :P

 

montaz dobsona nie jest probemem z noszeniem :)....sciagniecie tuby z Dobsona i zalozenie trwa ok 1 minuty ...a przeniesienie 2 elementow nie jest uciazliwe ...na male przenosiny nawet nie skladam swojego teleskopu dopiero wtedy gdy chce zapakowac do samochodu odzielam tube ....poza tym obsluga dobsona jest prosta ...jesli nie chcesz narazie robic fotek to bezsensu jest kupowac cos na paralaktyku i malej srednicy takie moje zdanie :)...jesli pozniej zachce Ci sie robic zdjecia to rozejrzysz sie nie za nowym teleskopem ale za montazem i przeniesiesz sobie spokojnie tube ...taniej Cie to wyniesie a Dobson poozwoli Ci sie oswoic ze sprzetem bez zbednych komplikacji :) tym bardziej ze bedziesz na poczatku obserwowal :) i podkresliles ze bedzie to miedzy innymi DS...wiec min 150 mm bym optowal :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie fajnie, ale jakbyś przeczytal pierwszy post wiedziałbyś że musze go przenosić z bratem a na dobsonie to będzie ciężko a takto statyw i tuba i w droge... w prawdze daleko to nie jest ale ... dlatego wybrałem tamte refklaktorki na paralaktyku : ) ale pomysle :]

 

tuba waga ok 6 Kg

 

Dobson waga ok 10 kg

 

 

jak powiedzialem sciagniecie i zalozenie trwa jakas minute nie wiecej ...jeden bierze montaz drugi bierze tube ...ja na montazu mam uchwyt i niose go jak walizke :)...przejscie 200 m to nie jest problem chyba z zadnym teleskopem a tym bardziej z Dobsonem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, no ale paralaktyk jest o wiele wygodnijszy w użyciu no ale lustro 200mm ; ) przy większych powiększeniach trzeba bedzie gonić te gwiazdki...

 

paralaktyk to wyzsza szkola jazdy :) ..byc moze nawet byscie mieli na poczatku problemy z obsluga ;)

 

sterowanie Dobsona odbywa sie za pomoca jednej galki :)....a ja u siebie powiekszam na ksiezycu nawet do 400 x ;) i spokojnie da sie naprowadzac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ten, i co pewnie szybko zwiewa na 400 nie? ; ) z tej strony co pokazałeś to przesyłają paczke np. do Polski? czy jak to jest? Co znaczy przedrostek PX przy telepie i dlaczego placi sie za to 50 euro?^^

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.