Skocz do zawartości

dozbroić MTO czy lornetka ?????


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie : co lepiej kupić? Jako niedoświadczony astroamator chciałbym jednak "zakosztować" opozycji marsa pod koniec sierpnia i stoję przed dylematem : czy dozbroić MTO w złączkę i okular, czy przywieźć zza wschodniej granicy (litwa) jakąś lornetkę 20x60 lub 20x50?

MTO jest dla mnie nieco problematyczne, ponieważ nie mam stabilnego statywu (jedynie koziołek własnej produkcji) i nie wiem, czy przypadkiem nie lepiej będzie "posadzić' jakąś lornetkę na statywie fotograficznym

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy powiększeniu 20x to Ty raczej niewiele zobaczysz. Próbowałem swoją lornetką o właśnie takim powerze popatrzeć na Marsa i w zasadzie nic nie widać - tzn, żadnych szczegółów. MTO jednak - jeśli jest dobry egzemplarz - to z odpowiednim okularem wyciągnie 60-100 power . Popatrz na zdjęcia jakie robi Togal i inni użytkownicy MTO.

Jeśli chodzi o wszechstronności to lornetka będzie lepsza, bo MTO jest dość ciemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o obserwację Marsa podczas opozycji to oczywiście postawiłbym na MTO. Chodzi oczywiście o powiększenie.

 

Jednak gdybym nie posiadał żadnego sprzętu obserwacyjnego kupiłbym BPC 26x70 lub 20x60 na solidnym statywie (najlepiej żuraw od J. Poruczki, chyba że lubisz się przytulać do statywu ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak Mateuszu, ale koszt ewentualnego dozbrojenia MTO to jakieś 200-250 złotych, lornetkę kupię już za 150 (20x50), a jak to się ma w przypadku Twojej propozycji? Poprostu cena u mnie gra kluczową rolę (live is brutal :( )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym kupował jeszcze raz sprzęt i nie miałbym za dużo kasy wziąłbym newtona zrób-to-sam od J.Poruczki min. 170mm lub jakiegoś Tala np. 100RS. Nie ubieraj się w MTO, poczekaj aż nazbierasz więcej kasy a Marsa w czasie opozycji możesz podziwiać na zlocie na Kudłaczach przez różne sprzęta.

 

A napoczątek to kup dobrą lornetę !!! (np. 10x50, 20x60 ,26x70 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jak widać Marsika przez MTO widać choćby na mojej niedawnej fotce w pokrewnym temacie pod:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=...id=1065;start=0

Pamiętaj że wizualnie widać wszstko o wiele lepiej niż na fotach planet ;D

Sam używam MTO od kilkunastu lat nadal z dobrym skutkiem jako niezastąpiony i podręczny instrument ekspedycyjny 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorkia za krótką nieobecność, ale jestem już na swoim miejscu ;)

mam rozunmieć, że okulary nie mają układów odwracających, wiem, że one zmniejszją jasność, ale pomimo to chciałbym takie coś nabyć, widziałem na allegro taki układ wbudowany bezpośrednio w złączkę prostą. co o tym myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.