Jump to content

Nowy Mars, 21 lipca.


lemarc
 Share

Recommended Posts

Lepsze warunki atmosferyczne i zmiana metody projekcyjnej z ujemnaj na dodatnią (okular Soligor f=20 mm) dały lepsze rezultaty niż dotąt mi się udawało. Obraz jest efektem złożenia 54 ramek avi

i obróbką w Registaxie. Kamera pracowała w funkcji auto, jeżeli idzie o kolorystykę, na czasie 1/30 sek.

Rozmiar tarczy planety 20". Na zdjęciu widoczne takie

detale powierzchniowe Marsa jwak: Syrtis Major, Sinus Meridiani, Hellas, Mare Erythraeum, Argyre, Sinus Sabaeus, Mare Ionium, oraz ciemniejszy detal w

południowej czapie polarnej.

http://pbase.com/image/19375482

druga wersja:

http://pbase.com/image/19376844

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Ja też nie spałem tej nocy i coś zfociłem, na razie jak zwykle surowa fotka a na poprawę czekają oryginały podesłane do Papatka, bo ja w procesingu jestem na razie cienki Bolek :-

 

DSCN1095.JPG

 

Przy okazji zrobiłem próbkę z M13 i 4 sekundową ekspozycją z przyłożenia z reki (lekko poruszona) do okularu projekcyjnego 40mm, tu próbowałem sam to obrobic ale efekt marniutki, może mistrz Papatki coś więcej z tego wydobędzie???

 

M13.jpg

 

Dzisiejsza sesja przez maksutowa 350/10 ze "Skały" także za pomocą CP-4500 jak zwykle :-)

Seeing niestety przeciętny bo Marsidło wschodzi mi nad grodem Kraka :(

 

klasztor.jpg

 

Na sam koniec fota pożegnalna tgz poobserwacyjna po drodze do domu trzeba było stanąć dla uwiecznienia takiego widoczku: Księżyc nad Klasztorem Kamedułów na Bielanach koło obserwatorium :-)

 

Cholibcia, zapomniałbym najważniejszego w tym poście, Lechu gratuluję wytrwałości, znajomości warsztatu i dobrego seingu, czadowe Marsidło, tak to tylko go widziałem vizualnie przez Maksutowa 350mm :'(

A może dasz też jedna surowa klateczkę dla porównania seingu ???

Link to comment
Share on other sites

Co ciekawe filmiki avi muszę prowadzić ręcznie ( taki sprzęt), ale jakoś się udaje. Musiałem przed chwilą podmienić zdjęcie, bo palnąłem gafę i podałem czas UT, zamiast letniego. Co ciekawe, obserwując dziś Marsa mogliśmy pozwolić sobie na całkiem spore powery w teleskopie, aż do 555x. Powiększenie 416x to normalka. Warunki atmosferyczne nie były super, ale dobre. Mam nadzieję że pod koniec sierpnia uda się jeszcze lepsze zrobić, ze względu na większe o 1/4 rozmiary tarczy.

Link to comment
Share on other sites

super zdjęcia lemarc.

Co do seeingu, to też byłem zdziwiony, bo wczoraj powerowałem do 230X co przy d=100mm jest w zasadzie moim maxem.

Link to comment
Share on other sites

No piękne foty! Gratuluję! Leszku co to za SC 10", którego do nich użyłeś? Z jakiego miejsca je robiłeś? Miałeś otwartą przestrzeń bez wyzbywająych się w nocy ciepła budynków, czy też fotografowałeś z miasta?

Też od jakiegoś czasu się zabieram za Marsjan ale do tej pory się nie złożyło. :-[

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Z dobrej górki, przy dobrej pogodzie, dobrą kamerą... Dlaczego nie? Nie wszyscy mieszkają w takim nizinnym padole jak my :) A może miał Marsa w zenicie?

Zapytaj go Przemo o te "idealne warunki".

Link to comment
Share on other sites

No piękne foty! Gratuluję! Leszku co to za SC 10", którego do nich użyłeś? Z jakiego miejsca je robiłeś? Miałeś otwartą przestrzeń bez wyzbywająych się w nocy ciepła budynków, czy też fotografowałeś z miasta?

Też od jakiegoś czasu się zabieram za Marsjan ale do tej pory się nie złożyło. :-[

 

pozdrawiam

Robię to na balkonie gassegrainem Meade LX50, na montażu własnej roboty, z ręcznym napędem.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.