Skocz do zawartości

Nowy Mars, 21 lipca.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Lepsze warunki atmosferyczne i zmiana metody projekcyjnej z ujemnaj na dodatnią (okular Soligor f=20 mm) dały lepsze rezultaty niż dotąt mi się udawało. Obraz jest efektem złożenia 54 ramek avi

i obróbką w Registaxie. Kamera pracowała w funkcji auto, jeżeli idzie o kolorystykę, na czasie 1/30 sek.

Rozmiar tarczy planety 20". Na zdjęciu widoczne takie

detale powierzchniowe Marsa jwak: Syrtis Major, Sinus Meridiani, Hellas, Mare Erythraeum, Argyre, Sinus Sabaeus, Mare Ionium, oraz ciemniejszy detal w

południowej czapie polarnej.

http://pbase.com/image/19375482

druga wersja:

http://pbase.com/image/19376844

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ja też nie spałem tej nocy i coś zfociłem, na razie jak zwykle surowa fotka a na poprawę czekają oryginały podesłane do Papatka, bo ja w procesingu jestem na razie cienki Bolek :-

 

DSCN1095.JPG

 

Przy okazji zrobiłem próbkę z M13 i 4 sekundową ekspozycją z przyłożenia z reki (lekko poruszona) do okularu projekcyjnego 40mm, tu próbowałem sam to obrobic ale efekt marniutki, może mistrz Papatki coś więcej z tego wydobędzie???

 

M13.jpg

 

Dzisiejsza sesja przez maksutowa 350/10 ze "Skały" także za pomocą CP-4500 jak zwykle :-)

Seeing niestety przeciętny bo Marsidło wschodzi mi nad grodem Kraka :(

 

klasztor.jpg

 

Na sam koniec fota pożegnalna tgz poobserwacyjna po drodze do domu trzeba było stanąć dla uwiecznienia takiego widoczku: Księżyc nad Klasztorem Kamedułów na Bielanach koło obserwatorium :-)

 

Cholibcia, zapomniałbym najważniejszego w tym poście, Lechu gratuluję wytrwałości, znajomości warsztatu i dobrego seingu, czadowe Marsidło, tak to tylko go widziałem vizualnie przez Maksutowa 350mm :'(

A może dasz też jedna surowa klateczkę dla porównania seingu ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe filmiki avi muszę prowadzić ręcznie ( taki sprzęt), ale jakoś się udaje. Musiałem przed chwilą podmienić zdjęcie, bo palnąłem gafę i podałem czas UT, zamiast letniego. Co ciekawe, obserwując dziś Marsa mogliśmy pozwolić sobie na całkiem spore powery w teleskopie, aż do 555x. Powiększenie 416x to normalka. Warunki atmosferyczne nie były super, ale dobre. Mam nadzieję że pod koniec sierpnia uda się jeszcze lepsze zrobić, ze względu na większe o 1/4 rozmiary tarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No piękne foty! Gratuluję! Leszku co to za SC 10", którego do nich użyłeś? Z jakiego miejsca je robiłeś? Miałeś otwartą przestrzeń bez wyzbywająych się w nocy ciepła budynków, czy też fotografowałeś z miasta?

Też od jakiegoś czasu się zabieram za Marsjan ale do tej pory się nie złożyło. :-[

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dobrej górki, przy dobrej pogodzie, dobrą kamerą... Dlaczego nie? Nie wszyscy mieszkają w takim nizinnym padole jak my :) A może miał Marsa w zenicie?

Zapytaj go Przemo o te "idealne warunki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No piękne foty! Gratuluję! Leszku co to za SC 10", którego do nich użyłeś? Z jakiego miejsca je robiłeś? Miałeś otwartą przestrzeń bez wyzbywająych się w nocy ciepła budynków, czy też fotografowałeś z miasta?

Też od jakiegoś czasu się zabieram za Marsjan ale do tej pory się nie złożyło. :-[

 

pozdrawiam

Robię to na balkonie gassegrainem Meade LX50, na montażu własnej roboty, z ręcznym napędem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.