Skocz do zawartości

Jaki sprzęt do fotografowania??


lady.arwena

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Od niedawna obserwuje niebo nocą. Mam nawet niewielki teleskop. O ile dobrze się oriętuję to jest to Newton o lustrze głownym średnicy 130mm. Jednak niewiele przez niego widać. Myślę nad zakupem nowego sprzętu i proszę o poradę w tej sprawie.

Poza tym chciałabym zajac się astrofotografią, ale z tej dziedziny jestem zuełnie ciemna. Chciałbym zacząć, ale nie wiem nawet co zakupić. Poza tym słyszałam zę do obróbki takich zdjęć potrzebny jest jakis program. Prosze o radę i z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robienie zdjec astro za wyjatkiem jasnych planet i Ksiezyca to wyzszy stopien umiejetnosci niz obserwacja przez teleskop . Twoj 130 mm jest w/g srednicy lustra calkiem uzyteczny , wiecej miz minimum . Jak bedzie pogoda popatrz w niebo . Musisz nauczyc sie patrzec i wylapywac szczegoly tego co widzisz . To poczatek .

Dopiero potem jak opanujesz obsluge teleskopu mozna zaczac foto. Najtaniej web kamerka z CCD .

Pozdrawiam . Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z astrofoto to jest tyle problemów :rolleyes:

Jesli chcesz na powaznie sie tym zająć ale bez specjalnej kamery CCD tylko z np 300D to calkowite uzbrojenie wyniesie Cie jakies 8k zl minimum :D

A poza tym czy znasz juz dobrze niebo i wiesz co i gdzie chcialabys fotografowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, w 'profilu użytkownika' koleżanki podany jest teleskop Optisan Star 70076. To wyjasnia sprawę. Średnica lustra tego teleskopu wynosi 76mm. 130mm to pewnie srednica tubusa była. To rzeczywiście maleństwo. No i raczej nie jest na montazu paralaktycznym... Możesz potwierdzić Arweno? Do astrofoto to sie nie nada, chyba,że chcesz zrobić np. zdjecie Księżyca. Ale to zależy,jaki sprzet foto masz [kompakt cyfrowy, lustrzanka analogowa, czy też cyfrowa]. Jesli chodzi o obserwacje wizualne, to ze względu na mała średnicę zbyt wiele nie nalezy oczekiwać. Jesli wyciag okularowy w tym Optisanie jest 31.7mm [1.25"], to można myśleć o rozszerzeniu jego możliwości w niewielkim zakresie porzez wymianę okularów -te póżniej można też będzie wykorzystać w nowym, większym teleskopie. Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pelni zgadzam sie z Jarkiem. Mialem podobny telep i wystarczy jak kupisz okular 1,25" plosla z zakresu ogniskowej 8-10 mm . Tylko jasne planety, ksiezyc , slonce z zakryta rura folia Badera mozesz podziwiac tym teleskopem bo oczka wypali bezposrednie patrzenie teleskopem w Slonce . Okular tej srednicy wlozysz w wyciag jak wykrecisz czarna plastikowa redukcje bedaca na wysuwajacej sie czesci wyciagu , gdzie teraz wkladasz okular 0,96" . Twoj teleskop ma srednice ok 120 ale to jest tuba nie lustro w srodku, ktore ma 76 mm . Ta rura celuj jak z armaty, szukacz jest ciezko ustawic zgodnie z tuba , ciagle sie przestawia . Ten model tak ma. Jak bedzie pogoda to pocwicz obserwacje teleskopowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia planet/Słońca/Księżyca robi się inaczej i wymagają innego sprzętu niż długoczasowe DS-ów.

Wszystko zawsze zależy od zasobności portfela. Jeśli trzeba liczyć sie z kasą to najpierw rozejrzyj się czy może posiadasz coś co możesz wykorzystać. Np. jakiś stary Zenit czy Praktika albo inny kliszowiec. Można taki położyc na ziemi i zrobić łuki gwiazd (takie bylo moje pierwsze zdjęcie astro). Możesz takiego starego analoga przymocować na piggybacku nawet na słabym teleskopie (byle na montażu paralaktycznym) i też niezłe efekty osiągnąć.

Do planet najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednia webkamerka - komputer zapewne posiadasz. Wyciąg w teleskopie najlepiej aby był minimum 1,25 cala średnicy (do mniejszych lub niestandardowych trzeba zrobić przejściówkę we własnym zakresie)

 

Zanim cokolwiek kupisz lektura działu Astrofotografia wskazana.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak!, nie potrzeba jakiegos szczególnie wielkiego teleskopu. Byle z nienajgorszym paralaktykiem był. Na takim montazu powiesić lustrzanke z ob. 60-200 mm i mamy bardzo duże pole do popisu, bo DS-ów jest sporo dla takich powiekszeń. Zwłaszcza mgławice są pięknie kolorowe i duże.

 

Coś takiego przynosi bardzo duzo frajdy i radości. :D:banan::helo::rolleyes:

 

Webcam to juz raczej do tych jasnych obiektów jak planetki itp., ale nalezy sobie uświadomić że kamerka zawsze ciągnie za sobą kabel i może byc kłopot z montowaniem kompa stacjonar. w terenie czy nawet w ogródku. Tutaj jest już potrzebny dobrej klasy teleskop ! Kamerka zdecydowanie najlepiej nadaje się do planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak no ale webcam do planet z większości foto-technik pozwala na najwięcej, bo można setki klatek nagrywać. Napisałem raczej do planet, bo zazwyczaj zaczyna się od nieprzerobionej kamerki.

 

SC2 i SC3 to już wyższa jazda, no i sporo kosztowniejsza, ale pozwala rejestrować także DS-y z dobrym skutkiem. SC1 sam stosowałem kiedyś do DS, ale za duzo szumów dawała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.