Jump to content

Mars 20.07

Guest
 Share

Recommended Posts

Jeszcze jedno zdięcie z 18.07

Toucam 740 , 200kl. Registax w automacie.

mars7.jpg

Trochę chmurek się przewalało, seeing 4/10.

Pozdr.

Waldek

Dzięki.

Na lepszy seeing na wysokości, na jakiej znajduje się obecnie Mars, chyba nie mamy co liczyć, no moze przy odrobinie szczęścia.

Ja liczę na większą liczbę szczegółów po zakupie Barlowa 4x, i muszę się bardziej przyłożyć do obróbki.

Pozdr.

Waldek

Ja dopiero dzisiaj doznałem olśnienia, na temat wyżczości projekcji przez okular, niż przez telekonwerter (czyli barlowa) Obrazy są dużo jaśniejsze przy porównywalnej skali, więc można tę skalę zwiększyć do pewnego stopnia i na tym się zyskuje.

Guest Janusz_P.

Czy możesz Leszku rozwinąć temat bo ja mam akurat odwrotne doświadczenia z astrofoto planet metodą klasyczna na kliszy a obecne fotki cyfrowe cykam przez okulary bo nie mam jeszcze własnej złaczki do CP-4500 łączącej aparat z konwerterem , jak zwykle szewc bez butów chodzi :-[

Ps.chi chi ale jestem roztargniony, w tym aparacie z niewymiennym obiektywem nie mam możliwości współpracy z klasycznym tele konwerterem, musi być ani chybi okular do projekcji przez obiektyw aparatu, cóż? sila przyzwyczajenia z wielu lat użytkowania Prakticy z wymienną optyką ;)

Okazuje się, że w projekcji dodatniej z okularem f=20mm, jasność i kontrast obrazu jest większa niż w ujemnej, co pozwoliło mi na większą skalę projekcji, oraz ustawienie migawki na 1/30 sek. oraz korekcję gamma. Tak to działa z webkamem. Doświadczenie z kliszowym aparatem tym się różnii od webkama, że dysponujesz czasem "B".

Zniszyłem właśnie biurko, paszczęka dolna wywaliła także dziurę do sąsiedniego lokalu na dole...mióóóóóóóóóóóóóóóóóóóód!!! :o

ja próbowałem co nieco przez okno, komary mało mnie nie zeżarły - myślałem, że w zamian za to coś z tego będzie, a tu wynik marny, no ale wszystko pływało niemiłosiernie... chociaż na małym powiękzeniu można sobie było poobserwować :-

mars2b.jpg

Ja dopiero dzisiaj doznałem olśnienia, na temat wyżczości projekcji przez okular, niż przez telekonwerter (czyli barlowa) Obrazy są dużo jaśniejsze przy porównywalnej skali, więc można tę skalę zwiększyć do pewnego stopnia i na tym się zyskuje.

A to niejest poprostu z definicji, że Światłosiła układu optycznego jest większa za okularem niż bez niego?

Śakoś tak?

ognisko_okular.jpg

Waldkowe zdjęcia Marsa są super. Ja miałem szczęście oglądać to na żywo podczas zlotu IV Teleskopy.pl w Jeziorach. Kto nie był niech żałuje !!!

Waldek, oczywiście jedziesz ze sprzętem na Kudłacze ??? :D

Jak nie ,to pożycz nam Takahashi ! ! ! ;)

Guest Janusz_P.

Okular to nie wzmacniacz światła McArti i nie zwiększy nam średnicy wejściowej instrumentu niestety.

W Leszka przypadku mamy chyba do czynienia z źle dobranym telekonwerterem do korekcji własnej SCT ???

Leszku czy możesz zrobić fotki z jednej nocy w obu konfiguracjach z okularem i konwerterem tuż po sobie w porównywalnych warunkach ??? 8)

Okular to nie wzmacniacz światła McArti i nie zwiększy nam średnicy wejściowej instrumentu niestety.

W Leszka przypadku mamy chyba do czynienia z źle dobranym telekonwerterem do korekcji własnej SCT ???

Leszku czy możesz zrobić fotki z jednej nocy w obu konfiguracjach z okularem i konwerterem tuż po sobie w porównywalnych warunkach ??? 8)

Zrobi się.

Cieniutko, ale zawsze coś:

mars5b.jpg

Obiektyw 63/840 w ognisku głównym, 74 klatki z Vesta Pro, 21.07.03 godz. 00:02, centrum Torunia, balkon. Registax S&A, resampling x2 + lekki wavelet. Jeśli będzie lepsza pogoda spróbuję z barlowem x2, powinno być ciekawiej, nagrzane powietrze od dachów pobliskich kamienic niestety mocno psuje obraz :(

Zrobi się.

http://pbase.com/image/19412905

Po dokładniejszym sprawdzeniu parametrów, okazuje się że różnica wynika z innej skali projekcji. Z okularem jest nieco mniejsza, stąd migawkę dało się podciągnąć do 1/30 sek. z telekonwerterem kamerka pracowała na 1/15 sek i gain bardziej rozjaśniony.

Cieniutko, ale zawsze coś:

mars5b.jpg

Obiektyw 63/840 w ognisku głównym, 74 klatki z Vesta Pro, 21.07.03 godz. 00:02, centrum Torunia, balkon. Registax S&A, resampling x2 + lekki wavelet. Jeśli będzie lepsza pogoda spróbuję z barlowem x2, powinno być ciekawiej, nagrzane powietrze od dachów pobliskich kamienic niestety mocno psuje obraz :(

Michał, ten Telementor nigdy nie przestanie mnie zdziwiać :o :o :o

Jestem pewien, żę mogę wycisnąć więcej. Przy 120x, w okularze ilość szczegółów i ich wyrazistość jest znacznie większa. Muszę tylko zabrać się ze sprzętem gdzieś poza miasto, z dala od tego piekarnika...

zdjecie z 19.07 widocznosc 5/10 pojedyncza klatka, mars wyciety z rozdzielczosci 2560X1920, projekcja - okular DCL52 60mm 2" i LX90

mars%20pierwszy.jpg

Fota z LX90 czy MTO??? bo nie napisałeś ???

Jaki konwerter czy projekcja, jaki okular???

Januszu, czytaj uważniej :(

zdjecie z 19.07 widocznosc 5/10 pojedyncza klatka, mars wyciety z rozdzielczosci 2560X1920 okular DCL52 60mm 2" i LX90

LX90, z okularem William-Optics DCL52, apart Sony DSC-F707.

Czyli wg Twojej nomenklatury projekcja okularowa.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.