Skocz do zawartości

Brak plam na słońcu ?


grzel

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

kayo czy to Twoje zdjęcie? O nie chyba nie Twoje link wyżej:PChodzi mi ostatnio po głowie obserwacja słońca, kupuje folię sporo już na tym forum zostało na ten temat przewertowane, ale mam zasadnicze pytanie, jak wygląda słońce w okularze przy takiej foli? Można je oglądać całościowo przy 80x?No tarcza to taka sama jak księżyc.. Przy 180x to traci sens czy wtedy już się nic nie dostrzega? Jak słońce wygląda w takim okularze podczas obserwacji podobnie jak na fotkach czy zupełnie inaczej? Jak to jest z powerem na słońcu? I jeszcze jedno z lustra 150mm mam zamiar dać 10cm foli a reszte bedzie zakryta, wkleje to w tekture czy coś takiego i moje pytanie czy te 10-cm koło będzie ok do obserwacji słońca? I czy może lepiej nie wycentrowywać tego koła tylko dać je niżej gdzie nie ma wyciągu?

 

Co oznacza k we wzorze na liczbe Wolfa? bo tego nie rozumiem ?

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kayo czy to Twoje zdjęcie? O nie chyba nie Twoje link wyżej:PChodzi mi ostatnio po głowie obserwacja słońca, kupuje folię sporo już na tym forum zostało na ten temat przewertowane, ale mam zasadnicze pytanie, jak wygląda słońce w okularze przy takiej foli? Można je oglądać całościowo przy 80x?No tarcza to taka sama jak księżyc.. Przy 180x to traci sens czy wtedy już się nic nie dostrzega? Jak słońce wygląda w takim okularze podczas obserwacji podobnie jak na fotkach czy zupełnie inaczej? Jak to jest z powerem na słońcu? I jeszcze jedno z lustra 150mm mam zamiar dać 10cm foli a reszte bedzie zakryta, wkleje to w tekture czy coś takiego i moje pytanie czy te 10-cm koło będzie ok do obserwacji słońca? I czy może lepiej nie wycentrowywać tego koła tylko dać je niżej gdzie nie ma wyciągu?

 

Co oznacza k we wzorze na liczbe Wolfa? bo tego nie rozumiem ?

 

Przez folie Słońce jest białe, przy 150mm lepiej dać pełnoaperturowy bo obraz bedzie jaśniejszy. Słońce możesz obserwować przy 80x- ładnie wtedy widać pochodnie fotosferyczne na brzegach, jak i przy 180x, wtedy można obserwować granulacje na Słońcu ale do tego trzeba w miare dobrego seeingu. Przy wiekszych plamach można pokusić sie o wieksze powery.

 

a k to "wartość, która umożliwia porównanie wyników uzyskanych przez różnych obserwatorów (o różnym doświadczeniu), przy innych warunkach atmosferycznych i innym sprzęcie obserwacyjnym. Niestety, aby poznać "swoje k" trzeba porównać swoje wyniki z liczbami Wolfa z "profesjonalnych" źródeł (dane te uwzględniają już ten współczynnik)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zysix, to, przy jakim powiekszeniu będziesz jeszcze widział całą tarczę Słońca, zależy od pola widzenia okularu, którego używasz. Przykładowo, ja na ogół widzę cała tarcze Księżyca lub Słońca [bo mają mniej wiecej podobne rozmiary] przy 65x, to znaczy z okularem Plossla 10mm w Newtonie o ogniskowej 650mm. Ten Plossl ma rzeczywiste pole widzenia rzędu 45st., czyli przy tym powiększeniu mam sporo powyzej (45/10)*650=0.6st. Średnica Słońca lub Ksieżyca to jakieś 32' [minuty kątowe], czyli nieco ponad 0.5st. Jeśli do tego samego okularu założę np. filtr księżycowy, tracę część pola widzenia i już nie zawsze widzę całość Księżyca. Kątowe rozmiary K. i S. zmieniaja sie trochę w zalezności od ich odległości od Ziemi, dotyczy to szczególnie Księżyca.

Najlepiej sprawdź w jakims programie planetaryjnym, jakie masz rozmiary tarczy Słońca i Księżyca a nastepnie dobierz okular tak, aby przy danym z nim powiekszeniu otrzymac pole widzenia większe od tej wartości. Tylko weź pod uwagę,ze pola własne okularów podawane przez producentów sa zwykle zawyżone, bezpiecznie jest odjąć jakieś 5 stopni. Np. dla Plossli zwykle podają 50st., a w rzeczywistości jest 44-46st. 80x może uda Ci sie wyrobić cała tarczę z jakimś okularem szerokokątnym, ze zwykłym Plosslem nie ma szans.

Co do folii Baadera, Słońce jest białe z lekka niebieską dominanta -wizulanie jest prawie niedostrzegalna,za to wściekle wyłazi na surowych zdjęciach, przynajmniej w jpegu z kompakta.

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej sprawdź w jakims programie planetaryjnym, jakie masz rozmiary tarczy Słońca i Księżyca a nastepnie dobierz okular tak, aby przy danym z nim powiekszeniu otrzymac pole widzenia większe od tej wartości.

 

Np. w Cartes du Ciel: Ustawienia\okular .

Na mapę możesz nanieść pole widzenia twojego okularu - będzie od razu wiadomo co cobaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj słoneczko wychyliło się z za chmur.

Looknąłem przez telepa. I co? Znowu nie widzę żadnych plam.

To chyba czwarty raz z rzędu. :Boink:

Jest jakaś strona w naszym narzeczu (nie znam angielskiego) gdzie można poczytać o aktualnum stanie naszej gwiazdy? Zaczyna mnie to irytować/ To normalne?

No chyba, że ja na stare lata trace wzrok......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zysix, to, przy jakim powiekszeniu będziesz jeszcze widział całą tarczę Słońca, zależy od pola widzenia okularu, którego używasz. Przykładowo, ja na ogół widzę cała tarcze Księżyca lub Słońca [bo mają mniej wiecej podobne rozmiary] przy 65x, to znaczy z okularem Plossla 10mm w Newtonie o ogniskowej 650mm. Ten Plossl ma rzeczywiste pole widzenia rzędu 45st., czyli przy tym powiększeniu mam sporo powyzej (45/10)*650=0.6st. Średnica Słońca lub Ksieżyca to jakieś 32' [minuty kątowe], czyli nieco ponad 0.5st. Jeśli do tego samego okularu założę np. filtr księżycowy, tracę część pola widzenia i już nie zawsze widzę całość Księżyca. Kątowe rozmiary K. i S. zmieniaja sie trochę w zalezności od ich odległości od Ziemi, dotyczy to szczególnie Księżyca.

Najlepiej sprawdź w jakims programie planetaryjnym, jakie masz rozmiary tarczy Słońca i Księżyca a nastepnie dobierz okular tak, aby przy danym z nim powiekszeniu otrzymac pole widzenia większe od tej wartości. Tylko weź pod uwagę,ze pola własne okularów podawane przez producentów sa zwykle zawyżone, bezpiecznie jest odjąć jakieś 5 stopni. Np. dla Plossli zwykle podają 50st., a w rzeczywistości jest 44-46st. 80x może uda Ci sie wyrobić cała tarczę z jakimś okularem szerokokątnym, ze zwykłym Plosslem nie ma szans.

Co do folii Baadera, Słońce jest białe z lekka niebieską dominanta -wizulanie jest prawie niedostrzegalna,za to wściekle wyłazi na surowych zdjęciach, przynajmniej w jpegu z kompakta.

Pozdrawiam

-Jarosław

 

Jarek jak ty to obliczyłeś bo ja to próbuje liczyć i jakoś mi niewychodzi? :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych słoneczkiem :)

 

http://www.tos.astrowww.pl/

 

Dane o aktywności Słońca w styczniu z powyższej strony.

 

http://www.tos.astrowww.pl/Kom_01_2006.pdf

 

Z danych wynika, że styczniowe mrozy "wygładziły" oblicze słoneczka ;)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

"k" we wzorze na liczbę Wolfa jest tzw. współczynnikiem redukcyjnym. Zależy od sprzetu używanego do obserwacji Słońca oraz spostrzegalności obserwatora. Zazwyczaj wartością liczbową stosowaną we wzorze jest 1. Wolf przedstawił liczbę R, która równa się: R= K(10g+f)

gdzie g jest ilością grup plam słonecznych na Słońcu i f całkowitą ilością wszystkich plam we wszystkich grupach. Jeśli na tarczy słonecznej widoczna jest tylko jedna plama to R = 11. Jeśli grup jest np. 5 a wszystkich plam jest 16 to R = 66.

Wolf wyznaczył swoją liczbę poprzez obserwacje z użyciem refraktora Fraunhofera o średnicy soczewki 8 cm i ogniskowej 110 cm

z czynnikiem powiększenia 64. Ten instrument jest do dzisiaj używany do obserwacji Słońca na dachu obserwatorium w Zurychu, 20 m nad ziemią. Aby uzyskać kompletne liczby Wolfa, obserwacje zrobione przez innych obserwatorów innym sprzętem muszą zostać sprowadzone do jednakowej skali porównawczej. k to współczynnik redukcyjny. Dla wyżej wspomnianego refraktora k = 1.

Używając tej metody, Wolf był w stanie zacząć kompletować dane obserwacyjne datowane wstecz do roku 1749.

Robert dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.