Skocz do zawartości

Apogee 12x60 z filtrem mgławicowym


buff

Rekomendowane odpowiedzi

Hello. Mam pewien mały dylemat.....

 

Znajomy wybiera się do USA na tydzień i tak myślałem że mógłby mi przywieżć taniej jakiś sprzęt do astro...Tak myslałem bardziej o lornetce po przeczytaniu recenzji Meade 10x50 :szczerbaty:;)...

I własnie widziałem dwie fajne promocje na opticsplanet.com - celestron 15x70 albo apogee 12x60 z filtrem nebularnym - cena 90 $ za sztuke czyli jakieś 300 zł.

 

http://www.opticsplanet.net/apogee-12x60mm...la-filters.html

http://www.opticsplanet.net/ci-skymaster-15x70-gb.html

 

Ktoś patrzył przez tą Apogee albo przez inną wyposażona w ten filtr ? Dużo to może dawać ? Są jakieś wyrobione opinie na temat optyki lornetek Apogee ? Czy ten Apogee z filtrem może pod ciemnym niebem dawać lepsze obrazy rozległych mgławic niż celestron z o 10 mm większą średnicą ?

 

a i jeszcze dodam że statywu nie mam i obserwował bym z ręki ale chodze ostatnio na siłownie i mam wygodny leżak ze skórzanymi podłokietnikami :banan:

 

dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam :gitara:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zamieżasz oglądać niebo z bardzo ciemnego miejsca to inwestuj w dużą aperturę. A jeżeli masz niebo zanieczyszczone światłami latarni to inwestuj w filtr mgławicowy. To tyle jeżeli zamierzasz trzymać się tylko tych dwóch lornetek.

 

chyba się skłonię bardziej w kierunku apogee....jeśli chodzi o obserwacje z ręki to sie bardziej przyda, ma mniejsze powiększenie i większe pole ale za to zbiera mniej światła niz celestron (ale znowu ten chyba nie posłuży do celów przeglądowych)

 

btw zanalazłem ciekawą recenzję tylko że po angielsku -> LINK

co o tym myslicie ?

 

z tego co rozumiem to filtr mgławicowy pokazuje swoje pazury dopiero pod ciemnym niebem

 

jest jeszcze coś co nie daje mi spokoju : są dwa modele lornetek Apogee z średnicą 60 mm

1. 10x60

2. 12x60

dziwne jest to że na stronie producenta i w sklepach jest napisane, że FOV wynosi :

1. 5,2 st.

2. 5,7 st.

co jest wogóle dla mnie niezrozumiałe po przecież powiększenie 10x da większe pole niż 12x pod warunkiem że okulary są takie same, (źrenica wyjściowa też jest taka sama - 15mm).....dziwne, ale tak to juz bywa jeśli chodzi o dane producenta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli masz niebo zanieczyszczone światłami latarni to inwestuj w...

 

...wyjazd tam, gdzie niebo nie jest zanieczyszczone światłem. Filtr mgławicowy nic Ci nie pomoże w momencie, kiedy będziesz miał jasne tło nieba, tylko przyciemni mocno obraz 60tki. Oglądałem kiedyś przez 10x50 Zeissa na zlocie PTMA w bardzo ciemniej miejscowości (nie pamiętam już nazwy) M42 i obraz przez gołe szkło był 10 razy bardziej pasjonujący niż z kapturkami filtrowymi.

 

A co do wyboru bina, to ciężko ocenić mi Celestrona i Apogee, bo tego drugiego nie widziałem, wiem tylko tyle, że 15x70 to niestety zwykły gumowiec i nie spodziewaj się po nim większych rewelacji. Pooglądaj jeszcze, bo w Stanach można dostać na prawdę dobry sprzęt za nie dużą kaske.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.