Skocz do zawartości

CŁO za skrzynke ScopeGuard


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem .

Przeszło 2 miesiące temu złożyłem zamówienie w firmie ScopeGuard w USA (produkującej znane na świecie skrzynie do przewozu/przechowywania sprzętu astronomicznego) skrzynie do taka FS-128. Przyszło m czekac dośc długo, pewnie miedzy innymi dlatego ze poprosiłem ich o wykonanie jej w wersji nieznacznie odbiegającej od tej którą robią najczesiej. No i dziś przychodzi pismo z Urzędu Celnego w Warszawie że mam przyjechać zapłacić cło (i odebrac skrzynie jak rozumiem, choc o tym juz nie wspomnieli). Niestety pan Don Holcombe - własciciel firmy ScopeGuard zadeklarował wartość 450$ (czyli tyle ile rzeczywicie kosztowała) zatem cło moze byc pokaźne, pytnie tylko ile wyniesie ?? Nie mam doswiadczenia w zakupie towarów z krajów poza UE, moje pytanie do osob które kupowały w ten sposób - czy mam jaką kolwiek mozliwosc wpłynięcia na wysokosc kwoty jaką ode mnie zarządają ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja równierz zamówiłem sprzęcik w stanaach i sie trochę obawiam czy mi cła nie wlepią jak narazie to jest ok. bo nie paciłem podatku za ten towar bo wysłany był do innego stanu. Jak coś do mnie przyjdzie to dam znać co z tym podatkiem. ostatnio jak paczuszkę wysyłałem z radyjkiem to nic cła nie płaciłem oby tym razem też tak było. A tak z ciekawości to ile procent cła naliczają na sprzęciki astro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cło z USA na optykę to 4,9% od sumy Wartość towaru+koszty transportu+koszty ubezpieczenia od tak naliczonej wartości (z cłem) policzą jeszcze 22% VAT-u

 

Misza poszukaj w taryfach celnych czy nie da się podciągnąć tej skrzynki pod coś na co cło wynosi 0%. Ja niestety nie pomogę bo wyjeżdżam i będe dopiero w piątek wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że teraz obowiązują takie taryfy celne:

http://europa.eu.int/eur-lex/lex/LexUriSer...8pl00010886.pdf

I tam jest stawka 4,2% (kod CN - 9005, szukaj na stronie 608).

Najlepiej, jakbyś to podciągnął pod mniejsze stawki, ale do tego potrzebna jest też pełna akceptacja celników.

Spokojnie możesz to traktować jako: "Skrzynie, pudła, klatki..." (kod CN 4415) z taryfą 4%. Możesz też wypełnić skrzynię herbatą czarną fermentowaną (do 3kg) w bezpośrednich opakowanich (kod 0902 30 00) i wtedy masz zerową stawkę :ha: Może spróbuj poszukać czegoś bardziej prawdopodobnego. Może się okazać np., że taryfa na donice jest zerowa i wtedy będziesz musiał przekonać celnika, że ta skrzynia, to na pelargonie na balkonie.

PS. Oczywiście pewności, co do obowiązujących taryf nie mam. Najlepiej zapytaj jakiegoś prawnika, albo chociaż poszperaj na:

http://www.mgip.gov.pl/Clo/

Taryfy celne są po prawej.

Pozdrawiam

Piotr

PS. Przez chwilę ten post wyglądał zupełnie inaczej, ale nie chciałem wprowadzać błędnych informacji i większość skasowałem.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, co tam 4% a co zrobicie z VATem? = 99$ = 308zł

Bo te 4% to zaledwie 18$ co daje nam 56zł i razem daje na 364zł

Ja od kwoty 1350$ to miałem 1200zł z kawałkiem opłat celnych :szczerbaty: więc warto coś kombinować.

Misza zabieraj to na Ukraine tranzytem i będziesz miał zwrot ale czy warto?

Edytowane przez Adamo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc.

Przed chwilą wróciłem z warszawy ze skrzynią. Zdarli ze mnie całkiem konkretnie  :icon_evil::mr.green:

Łącznie z VAT-em wyszło 620zł.

Usiłowałem przekonać ich aby zakwalifikowali to do akcesoriów optycznych, na które stawka to 4,2% ale dali 9,6% bo tyle jest na "skrzynie, kufry walizki..." Choć przy wielkości VAT-u w sumie nie miało to olbrzymiego znaczenia jak zakwalifikują. I tu pojawiło sie małe zaskoczenie. Spodziewałem się (sam dobrze nie wiem czemu) że te 22% VAT-u jest naliczane nie od wartosci towaru (450$) ale własnie od kwoty cła, czyli kwoty zdecydowanie mniejszej. To troche tak jak ja robie w swojej pracy - od prowizji za sprzedane mieszkanko (2-2,5%) naliczam VAT. Moze powinienem zacząć robić tak jak oni i naliczać 22% nie od prowizji ale od całkowitej wartości mieszkania , to były by zupełnie inne pieniądze  ;D ;D

pozdr.

 

 

 

 

sg1.jpg

 

 

sg3.jpg

 

 

sg2.jpg

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Przed chwilą wróciłem z warszawy ze skrzynią. Zdarli ze mnie całkiem konkretnie

 

Warszawa, ul. Łączyny, itd ... ;)

 

 

Podstawą do naliczenia opłaty celnej jest:

Suma zdeklarowanej wartości przesyłki oraz kosztu transportu. (każdą kwotę przeliczamy najpierw USD/PLN)

 

np.

 

136 USD ~~ ok. 450 zł

30 USD ~~ ok. 100 zł

 

 

Np. wartość w PLN: 450 zł (deklarowana) + 100 zł (transport) = 550 zł

 

dla stawki celnej 4,2 %

 

(550 x 4,2) / 100 = 23,10 - cło (zł)

 

Następnie naliczamy podatek VAT (22%)

 

[(550+23,10) x 22] / 100 = 126,08 - VAT (zł)

 

Ostatecznie: cło+VAT=149,18 (zł)

 

Do tego kilka drobnych opłat.. :)

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety deklaracja nie nalezała do mnie tylko do chłopaków z USA...

Co do skrzyneczki , pewnie kosmos, nie da sie ukryc, co jednak nie zmienia faktu ze wykonana jest niczego sobie, szkiełko jest w niej bezpieczne jak u dziadka Stalina za piecem ;-) I przypuszczam że żadne polskie Paco by tego tak ładnie nie zrobiło pod ten model teleskopu.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, no ok, podałbym wymiary i by zrobili ale wnętrza juz by nie docieli pod wymiar tak idealinie, bo tu podanie wymiarów "na odległość" by nie wystarczyło , jak to niby mozna wytłumaczyć gdzie sie rurka rozszerza itd.. ? Musieliby to zobaczyc na własne oczęta. No chyba ze ta firma wykonała juz x takich skrzyń pod ten własnie telep :o Jesli tak to zapewne wystarczyłobty zadzwonic i powiedziec miłej pani - Skrzyneczke pod Fs128 poprosze. - Nie no nie ma sprawy, bedzie za tydzeń, ma Pan wersje z wyciągiem 2,7'' czy 4'' ? :D

 

 

A w Paco zamówie sobie moze na szukacza i okulary ;-)

pozdr.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Heh, no ok, podałbym wymiary i by zrobili ale wnętrza juz by nie docieli pod wymiar tak idealinie, bo tu podanie wymiarów "na odległość" by nie wystarczyło , jak to niby mozna wytłumaczyć gdzie sie rurka rozszerza itd.. ? Musieliby to zobaczyc na własne oczęta. No chyba ze ta firma wykonała juz x takich skrzyń pod ten własnie telep :o Jesli tak to zapewne wystarczyłobty zadzwonic i powiedziec miłej pani - Skrzyneczke pod Fs128 poprosze. - Nie no nie ma sprawy, bedzie za tydzeń, ma Pan wersje z wyciągiem 2,7'' czy 4'' ? :D

A w Paco zamówie sobie moze na szukacza i okulary ;-)

pozdr.

 

Czesc, podepne sie pod temat.

Czy wiecie czy istnieje kwota w USD ponizej ktorej towar jest zwolniony z oplat celnych?

Czy jesli na fakturze bedzie widniec 20USD to czy lub ile zaplace cla i podatku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc, podepne sie pod temat.

Czy wiecie czy istnieje kwota w USD ponizej ktorej towar jest zwolniony z oplat celnych?

Czy jesli na fakturze bedzie widniec 20USD to czy lub ile zaplace cla i podatku?

 

Istnieje, nie może przekraczać wraz z kosztami przesyłki kwoty...nie pamiętam, trzeba poszukać w necie chyba coś ok 35 dol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje, nie może przekraczać wraz z kosztami przesyłki kwoty...nie pamiętam, trzeba poszukać w necie chyba coś ok 35 dol.

 

Pytam, bo sprowadzam sprzet za 45 USD i nadawca zadeklarowal sie, ze wypisze wartosc na 20 USD, co wg jego wiedzy w wiekszosci krajow wystarczy aby uniknac oplat.

 

Czyli to moze byc prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć krótko i zwięźle mówiąc, ja swój sprzęt sprowadzałaem z USA przez polską firmę "Polamer" najpierw sprzet wędrował po stanach trafiając pod adres znajomego, nastęknie znajomy usówał wszystko z powierzchni kartonu co mogłoby świadczyc o zawartości adresował na mój adres w Polsce podpisując przesyłke jako prezent. Przesyłkę nadawał econoline(bardzo tanio lecz długi czas transportu od 8-do 10 tygodni). W moim przypadku przesyłka wynosząca ok.40 kg nadana w trzech kartonach wyniosła mnie tylko 360 PLN i uniknołem płacenia cła przy okazji. Polecam tę metodę wszystkim którzy mają jakis kontakt w stanach i chcieliby uniknac płacenia cła dodam jeszcze że w stanach jeśli towar wysyłany jest ze stanu do innego stanu, to ten towar nie podlega opodatkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Gość polaris

Odświeżę temat, bo jestem na bieżąco po zakupach w USA.

 

Kupiłem w wydawnictwie Willmann-Bell (http://www.willbell.com/default.htm) 2 tomy NSOG.

Około 18/19.06 zrobiłem zamówienie on-line płacąc kartą MC (podając dane kart, wydawnictwo ściągnęło odpowiednią kwotę)

20.06 schodzi mi z karty odpowiednia kwota

28.06 dostaję pocztą fakturę

03.07 przychodzi paczka z książkami

 

Oczywiście wcześniej dowiedziałem się szczegółów oclenia i oVATowania:

książki obejmuje cło 0%, a dodatkowo jeśli mają symbol ISBN, nie są też VATowane. Jeśli nie mają ISBN - VAT wynosi 7%.

 

Czyli można kupować w cenach $ + przesyłka.

Wszystko legalnie, bez kombinacji.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.