Skocz do zawartości

SkyMaster czy vixen 30x80 ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ostanio zaopatrzyłem się w dużą lornetę. Przed zakupem popatrzyłem sobie przez kilka modeli,

które brałem pod uwagę tj. Fujinon 16x70, Vixen 20x80, setka Skymastera i Docter 15x60.

Ponieważ używam lornetki również do obserwacji dziennych więc testowałem je w różnych warunkach.

Moje subiektywne odczucia są następujące:

 

Fujinon - bardzo dobra lornetka z dużym polem widzenia, jasna i świetnie oddająca kolory.

Ma duże pole widzenia (dobre i wygodne okulary). Wadą jak dla mnie był brak centralnej

regulacji ostrości i dość wysoka cena (choć za tę jakość nie żałowałbym pieniędzy).

Poza tym jeśli chcesz sprowadzać ją ze Stanów to wcale nie jest powiedziane, że będą

mieli ją w sklepie - szczególnie jak lecisz za ocean i wracasz po kilkunastu godzinach pobytu

na lotnisku lub w jego okolicach. Mało czasu na wyrwanie się do sklepów.

Dużą zaletą była ostrość obrazu prawie po brzegi. Aberacja chr. spora, ale do przełknięcia.

Generalnie polecam bo nie jest ciężka i bardzo wygodna "z łapy".

 

Skymaster - za ciężka. Jak już mam wchodzić w duże średnice to lepszy będzie teleskop

lub w przypadku bolesnego nadmiaru gotówki jakiś Miauchi Apo z kompletem okularów o szerokim

polu widzenia i bez aberacji. Skymaster słabo oddaje kolory - szczególnie w porównaniu z Fuji,

Vixenem i Docterem. Obraz jest żółty co w konfrontacji z moimi kryteriami jest dyskwalifikujące.

Miałem okazję to ocenić w DO. Poza tym pozorne pole widzenia dużo mniejsze niż w Vixenie.

 

Docter - też genialna lornetka. Ma tak potężne pryzmaty, że oglądanie przez nią to czysta przyjemność.

W innych lornetkach dla uzyskania dobrego obrazu należy bardzo dokładnie ustawić rozstaw

okularów bo inaczej pojawia się winietowanie. Tutaj dwa milimetry za szeroko czy za wąsko

nie wpływa praktycznie na obraz. Również oddalenie oczu od okularów nie ma większego

znaczenia. Ostrość lekko pada na brzegach. Aberacja chromatyczna na wysokim poziomie.

Jest droga bo model 15x62 mm kosztuje ponad 3500 zł. Myślę, że gdyby za tą cenę dali

obiektywy 70 lub 80 mm bez ujemnego wpływu na pozostałe parametry to byłaby już u mnie

na stole. Jednak 62 mm do astro to troszkę za mało.

 

Vixen - tę lornetkę kupiłem. Cechy: duże pole widzenia choć mogłoby być większe, cena < 2000 zł,

świetne! odwzorowanie białego koloru i pozostałych barw jak w Fuji co bardzo mi się spodobało,

obraz jest ostry jak na lornetkę choć nie tak jak w teleskopie z dobrym okularem,

aberacja chrom. nieduża na bokach i praktycznie ledwo dostrzegalna w centrum pola.

Obraz bardzo jasny (pewnie model 30x80 jest dużo ciemniejszy) - dobra lornetka do komet.

Pryzmaty nie są tak duże jak w Docterze i trzeba idealnie ją ustawić by uzyskać świetny obraz.

Kolimacja jest doskonała. Cechy mechaniczne: ogólne, bardzo porządne wykonanie.

Nic się nie chybocze, wszystkie nakrętki są bardzo dobrej jakości a układy regulacji chodzą bez

zbędnych luzów choć na mrozie stają się trudne do obracania. Regulacja ostrości jest centralna z

korekcją dla jednego oka.Bardzo porządne i sztywne wyjście na statyw w komplecie.

Lornetka jest bardzo solidna, co niestety powoduje że musi swoje ważyć i to nie mało

bo ponad 2 kg więc statyw obowiązkowy.

W zestawie jest twardy,porządny pokrowiec walizkowy, który jest trochę za niski i wgniata gumowe

osłony okularów.Trochę za luźno chodzą gumowe osłony przeciwroszeniowe na obiektywy,

ale wystarczy owinąć taśmą zamoprzylepną prowadnice i problem z głowy. Polecam choć dla mnie

ideałem byłaby fuzja Vixena (mechanika, duży obiektyw i cena), Fujinona (optyka i masa)

i Doctera (pryzmaty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał vixena :> A czy 2 cm to dużo możesz sobie policzyć ile więcej światła zbierze teoretycznie 100mm lornetka od takiej 80mm... i przeczytaj posta zanim napiszesz ze względu na literówki. Jeszcze jest kwestia czy na pewno chcesz lornetke bo ja bym sie zastanawiał jeszcze. Np. za taką cene możesz kupić teleskop dobry którym zobaczysz o wiele więcej niż lornetką. Nie czytałem innych Twoich postów więc nie wiem jak tam sytuacja u Ciebie. Polecam Ci też to co mi Arek polecił i uważam to za najlepsze na początek troche cierpliwości i spokoju w wydawaniu zarobionych (ciężko?) pieniędzy.

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał vixena :> A czy 2 cm to dużo możesz sobie policzyć ile więcej światła zbierze teoretycznie 100mm lornetka od takiej 80mm...

 

Mimo że - jak dla mnie - teoria odnosząca się do bin nie ma się nijak do praktyki, to w przypadku tych dwóch bin różnica w jasności obrazów jest zauważalna, choć nie aż tak bardzo, jak te teoretyczne ok. 1,5x...

 

Sugerowałbym w jakiś sposób wyróżnić ten wątek w dziale lornetki z racji na obecną tu wypowiedź Localizera, gdyż nie dość, że liczba osób dysponujących takim doświadczeniem w lornetkach jest na Forum niestety nikła, to w dodatku liczba osób zgłaszających popyt na tą wiedzę jest coraz większa - pal licho fakt, że nikt nie przeczyta poprzednich wątków przed zadaniem pytania, ale wyróżnienie niektórych powinno w tym przypadku pomóc.

 

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zysix

ja wolałbym jednak na początek chyba lornetke bo zamieżam mniejwięcej za rok zakupić teleskop Newtona o średnicy 35cm i uważam że na początek taka lornetka była by dobra ale teraz kwestia leży własnie w tym czy za pomocą tego vixena zobacze tyle samo co za pomoocą SkyMastera i czy ta wada aberacji w SkyMasterze jest na tyle duża że bardzo utrudnia obserwacjie?? :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięszki wybór teraz znowu kwestia tego iż vixen jest droszy o około 600zł i pytanie czy ta różnica jest warta tych pieniąszków?

Ja osobiście niemiałem okazji patrzec jeszce przez SkyMastera i chciałbym sie dowiedzieć coś więcej o tej lornetce o jej możliwośćiach i wogóle.

Prosze piszcie jeszce i wyrażąjcie swoje opinie bo chce kupic lornete która mi posłuzy długo :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michal Cerbinski rozumiem że chcesz wybrać dobry sprzęt ale założyłeś chyba z 5 tematów a każdy luźno powiązany z innym wyluzuj troche. Poczytaj test, takich tematów jak Twoje było pełno skorzystaj z wyszukiwarki. Keywords "skymaster" "25x100" "vixen 20x80" itd... wyluzuj troche, sam na początku byłem pewnie jak Ty. Pzdr

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki

Przeczytałem prawie wszystkie tematy o tych lornetach ale to nie to samo co jak popatrzysz sobie i porównasz je wtedy podjąć decyzje to nic wielkiego, dlatego nadal szukam osób które posiadają ten sprzęt i dały by przez niego kuknoć wtedy mój wybór był by o wiele łatwiejszy

pozdro B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Różnica obrazu pomiędzy Skymasterem 25x100 a Vixenem 20x80 jest znaczna i nie chodzi tu o jasność

w polu widzenia a raczej o jakość obrazu ze wskazaniem na Vixena. Jak porównałem obraz z obu lornet

ustawionych obok siebie to praktycznie nie miałem wątpliwości co do wyboru. Vixen powalał Skymastera

w odwzorowaniu kolorów i bieli, która u tego drugiego była fatalna bo żółta. Vixen ma poza tym

dużo większe pole widzenia i wyraźniejszą diafragmę, choć nie tak idealną jak np. Docter.

Skymaster ma bardzo światłosilne obiektywy co jest przyczyną sporej komy, występującej

zarówno na brzegach pola widzenia jak i w centrum. Światło tworzące komę w głównej mierze pochodzi

ze skrajnych obszarów obiektywów czyli głównie tego centymetra różnicy w promieniu. Jest to światło,

które nie wprowadza nic nowego do obrazu gdyż nie jest idealnie zogniskowane i "rozlewa się" w postaci

jasnej otoczki wokół obserwowanych gwiazd. W ten sposób nie są one jaśniejsze a spada ich kontrast przez

wzrost jasności tła. Również obiekty Deep Sky nie zyskują nic prócz jaśniejszego tła, na którym się znajdują.

Liczba szczegółów nie zmienia się, a te które widać są mniej kontrastowe (choć jaśniejsze).

Teoretycznie zasięg gwiazd w Skymasterze powinien być większy o 0,5 mag

(12 mag Vixen vs. 12,5 mag Skymaster 100) niezależnie od powiększenia (bez uwzględnienia strat światła

w całym układzie optycznym). Niestety przez wspomnianą komę ten zasięg pozostaje prawie identyczny.

W obserwacjach lornetkowych przetwornikiem fotoelektrycznym jest siatkówka oka, a ona lepiej reaguje

na kontrast niż ilość światła. Lepiej więc zainwestować w mniejsze ale za to lepiej skorygowane obiektywy

niż giganty zbierające masę światła ale nie portafiące go idealnie zogniskować. Ideałem byłby z pewnością

jakiś Miauchi APO,ale ich koszt to już grubo ponad 6000 zł i tu skłaniałbym się raczej ku teleskopom.

Poza tym wszystkim lornetka z założenia powinna posiadać duże, rzeczywiste pole widzenia i (ewentualnie)

jasne obiektywy i być sprzętem wyjątkowo mobilnym. Natomiast do uzyskiwania dużych powiększeń służy

teleskop z dobrymi okularami (to dygresja do pytania czy lepiej kupić 20x80 czy 30x80 w przypadku Vixena).

Wtedy w cenie średniej lornetki ma się już przyzwoitą aperturę pozwalającą na duże powiększenia,

ostry i jasny obraz. Wg mnie ideał optyki to Fujinon z genialnymi powłokami, a jeśli chce się zaoszczędzić

trochę kasy to Vixen 20x80 i jakiś statyw do niego. Natomiast zamiast wersji 30x80 lepiej zainwestować

w 80 mm refraktor APO i dobre okulary. Na koniec jeszcze raz powtórzę, że lornetka ma być sprzętem

mobilnym o dużym polu widzenia, dobrym kontraście i jakości obrazu. Do pozostałych celów - teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.